18. 1. 2008, stepa
Křestní jméno, patron, kmotr
Navigace: Katalog dotazů > Církev, společenství křesťanů > Křest dospělých
Chtěl bych se zeptat na dvě otázky kolem křtu v katolické církvi.
Křtěný dostává často další jméno. Slyšel jsem, že se dává po kmotrovi. Je-li to tak, je nutné, aby kmotr byl nositelem jména nějakého křesťanského vzoru?
Další otázka je ohledně "kvalifikace" kmotra. Je nutné, aby byl sám pokřtěný?
Křestní jméno - ´přátelství´ s některým ze světců
Při křtu si křtěný člověk (pokud jde o dítě, tak to bude jeho zástupce) vybírá jedno nebo více jmen. Tato jména jsou jména svatých, kteří se stanou patrony a budou se zvláštním způsobem za tohoto člověka přimlouvat a pomáhat mu. Pro věřícího člověka je toto "přátelství" s některým ze světců velmi vzácné a důležité. Z toho vyplývá, že křestní jméno by mělo být samozřejme jménem některého ze světců nebo světic. Své křestní jméno (jméno křestního patrona) si může každý křtěný člověk zvolit sám. Dříve se dávala jména po některém z rodičů nebo příbuzných. Asi proto, že tak zůstalo jméno v rodině, anebo proto, že světec, který byl například patronem tety a stal se patronem vnučky, se svým způsobem nadále přimlouval za celou rodinu, nebo prostě proto, že si lidé nechtěli lámat hlavu a radši přijali za svou tradici dávat křestní jméno po kmotrovi. Tato představa je ovšem trochu naivní.
Co se týká kmotra - je nutné, aby byl pokřtěný. Kmotr se má podílet na výchově a vedení křtěného člověka ke Kristu. Proto by měl sám žít svoji víru řádným způsobem. Je tedy přirozené a nutné, aby kmotr byl pokřtěný. Má být také biřmovaný.
Kategorie otázky: Křest dospělých, Křest dětí