28. 8. 2020, peb
Korunka k Božímu milosrdenství - zaslíbení
Navigace: Katalog dotazů > Víra a život (život z víry) > Modlitba
Dobrý den, není to dlouho, co se ke mně dostala modlitba Korunka k Božímu milosrdenství. Překvapila mě a snažila jsem se k ní dohledat něco dalšího, protože z ní mám rozporuplné pocity. Je oficiálně schválená katolickou církví? Nerozumím tomu, proč se modlit Korunku, když máme růženec? V čem je tak jiná? Potřebujeme ji? Dále na mě podivně působí toto, cituji: "Jestliže se budeme s důvěrou modlit tuto modlitbu, Pán Ježíš slíbil, že si můžeme vyprosit všechny milosti a dodal: „bude-li to, … shodné s mou vůlí.“ a také „I kdyby byl hříšník sebevíc zatvrzelý, jestliže se jen jednou pomodlí tuto korunku, dosáhne u mého nekonečného milosrdenství milost“. Působí to na mě, jako kdyby stačilo říct pár slov a člověk byl spasený, ať už jsou jeho skutky jakékoliv. Není to trochu alibistické?
Pokud by Korunka měla takový potenciál, asi by věřící nedělali nic jiného, než se ji modlili, ale já osobně neznám nikoho, kdo by se ji pravidelně modlil (a růženec se modlíme víceméně všichni).
Děkuji za odpověď.
Žádná modlitba nemá sílu čistě jen sama o sobě, bez jakékoli vnitřní účasti toho, kdo se modlí
Dobrý den,
žádná modlitba nemá určitě sílu čistě jen sama o sobě, bez jakékoli vnitřní účasti toho, kdo se modlí. Na druhé straně není modlitba jako modlitba - některé jsou opřené o autoritu samotné Bible (žalmy, Otče náš), některé jsou osvědčené staletími, některé člověka zkrátka osobně osloví, i když třeba známé nejsou. Korunka k Božímu milosrdenství byla schválena papežem Janem Pavlem II. v roce 2001, rok po svatořečení sestry Faustyny Kowalské. Asi tedy nebude špatná. Což neznamená, že se ji musíme nutně modlit. Přesto člověk někdy zjistí, že po čase "přišel na chuť" i modlitbě, která jej zprvu spíše odrazovala, pokud se ji i přesto zkusil občas pomodlit. Jak je to přesně s těmi přísliby, nechme na Pánu Bohu. Deníček sestry Faustyny není dogmatickou konstitucí. Ale i v Bibli máme situace, kdy se po člověku chtělo vykonat něco podivného: umýt se v rybníku (Jan 9, 7), vykoupat se v Jordánu (2 Král 5, 10-14). Překvapivě se pak dostavilo uzdravení. Jedná se v takových případech někdy totiž i o školu pokory, která je pro duchovní život tak důležitá.
Kategorie otázky: Modlitba
Související texty k tématu:
Modlitba
- Komunikace s Bohem Jestliže se před Bohem přetvařuji, nebudu s ním nikdy skutečně komunikovat, nikdy se opravdu modlit, nikdy ho skutečně nepoznám a nepocítím, že on zná mne.
- Bože, fakt už nevim, jak s Tebou mluvit Naučit se k Bohu přicházet bez příkras. Nestydět se a nepředstírat.
- Boží slovo může zavlažovat a měnit i tvůj život Bůh se každého z nás dotýká originálním způsobem. Má své mnohé vlastní způsoby a prostředky, jak s námi komunikovat. Zcela výjimečným způsobem k nám ale promlouvá skrze své slovo…
- I když se naše modlitba podobá spíš koktání, není to důležité Bůh zná naši touhu
- Kdo se modlí, nemarní čas Modlitba je vnitřní vzpruhou, která nás přivádí k tomu, abychom svému jednání dali správný směr.
- Ku**a, co kdybys mi, Bože, už pomohl?! Hněv, smutek, zklamání i roztrpčení patří do modlitby. Představme si Boha přímo před sebou, například vedle na pohovce…
- Modli se tak, jak umíš, ne jak neumíš Navzdory všemu, co bylo o modlitbě řečeno a různým radám, jež jsme slyšeli, nic z toho vám nemusí pomoci. Důležité však je, abyste používali takový způsob modlitby, který pomáhá nejlépe právě vám…
- Web o modlitbě: www.modlitba.cz