19. 1. 2009, kano
Jak najít tu pravou církev?
Navigace: Katalog dotazů > Církev, společenství křesťanů > Církve, hnutí, ekumenismus
Dobrý den, mám dotaz. Myslím si, že křesťanství se dělí na katolíky a evangelíky, ale jist si nejsem. Zajímaly by mě rozdíly mezi nimi. Já si totiž nevybírám víru podle toho, která zrovna "frčí ", ale která mě osloví. Proto je to pro mě důležité vědět...
Předem děkuji za odpověď a přeji vše dobré.
"Přijďte a uvidíte!"
Milý...
Rozdělení křesťanských církví je historicky trošku složitější. Ve zkratce se pokusím osvětlit co mají společné a co rozdílné.
Zhruba po 1000 letech křesťanství, se na základě velkých kulturních rozdílů v prožívání liturgie a formy křesťanského života rozdělují křesťané na pravoslavné, jejiž autoritou je patriarcha Konstantinopole (Istanbul) a římské katolíky, kteří uznávají římského patriarchu (biskupa) jako svou autoritu. Křesťané se tak rozdělují na východní – pravoslavné a západní – římskokatolíky.
Od 15. století se v západní církvi tzn. i v českých zemích objevují snahy očistit církev od věcí, které za staletí mohly zastřít skutečnou podstatu křesťanství (jádrem křesťanství je vztah s Bohem, který existuje ve třech osobách : Otec - Stvořitel, Ježíš Kristus – člověk a Spasitel a Duch svatý – Dech života).
Tyto snahy reformovat církev vyústily v 16. století v založení jiné církve než té, která měla svou autoritu (papeže) v Římě. Tato církev se nazývá Luteránská, podle duchovního zakladatele reformního hnutí Martina Luthera, původně Augustiniánského mnicha (Německo).
Od této chvíle se snaha reformovat, ozdravit křesťanský život začíná vyjadřovat různými způsoby, tudíž i vznikem dalších církví, které vznikají vedle Luteránské.
Od 18. století vznikají další církve založené výhradně na Bibli, práci s ní a z toho vyplývajícím stylu života podle toho, jak to Ježíš Kristus učil a žil (o tom vypovídají knihy Bible nesoucí název Evangelia). Těm se začalo říkat evangelikální církve.
Od počátku 20. století a zvláště od 70. let vznikají společenství, malé církve tj. denominace, snažící se oživit ve svém křesťanském životě vztah k Duchu svatému a jeho darům, to jsou letniční církve.
Když to shrnu:
1) Od 16. století do dneška vznikají v západním křesťanství menší nebo větší církve se snahou oživit, klást důraz na nejzákladnější aspekty života s Bohem: práci s Božím slovem tj. Biblí, osobní setkání s Ježíšem Kristem, Duchem svatým, pravidelná modlitba, život podle evangelia atd. Souhrně se tyto církve nazývají protestanské.
2) Vedle nich stojí církev pravoslavná (hlavně na východě Evropy)
3) Je to církev římskokatolická.
Co je spojuje?
Je to víra v Boha, který je jeden avšak podle zjevení, skrze které se v dějinách církve dává poznat, ukazuje, že existuje ve třech osobách, viz výše.
Co je rozděluje?
Konkrétní forma, jak prožívají svůj vztah s Bohem. Každá církev klade různý důraz na konkrétní způsoby, které vedou člověka k pochopení Boha, setkání s ním a z toho vyplývajících životních postojů.
Římskokatolická církev spolu s pravoslavnou existují od počátku křesťanství. Je v nich tudíž obsaženo všechno, k čemu křesťané dospěli za 2000 let. Tomu se říká křesťanská tradice. Za ta léta se v nich nastřádaly též různé projevy, které mohou způsobovat zastření Boha a podstaty života z víry. Tyto základní křesťanské projevy, postoje, se snaží v křesťanském životě oživit protestantské církve, které se raději vzdaly všeho, co není tím nejcentrálnějším jádrem křesťanství, aby je to neodvádělo od Boha. Tím se ovšem vytratila určitá pestrost a šířka prožívání vztahu s Bohem v liturgicko - kulturních a jiných rovinách lidského života.
Jak tedy najít tu pravou církev?
Ježíš Kristus říká v evangeliu „ Přijďte a uvidíte!“ Nejlepší je mít zkušenost se životem konkrétních církví. Nestačí jen teoreticky vědět jaké jsou jejich charakteristiky.
Bůh Tě opatruj, veď a inspiruj!
Kategorie otázky: Církve, hnutí, ekumenismus
Související texty k tématu:
Smysl (života) a jeho hledání
- Nudí nás práce, studium, rodina, média, umění i náboženství...
- Jakou cenu má (jakýkoliv) člověk?
- Zdrojem workholismu je absence ideje, cíle
- Nehledat smysl ve věcech samých
- O době, ve které žijeme, rozhodnout nemůžeme
- Od malička jsme vedeni k porovnávání se s druhými
- Osobní povolání - jedinečný, Bohem daný smysl života
- Rozeznat, co je pro mě dobré
- Tajemství šťastného a smysluplného života
- Zacílit svůj život
- Bez lásky lze vytvořit veliká díla, ale...
- Co dělat, když život ztrácí smysl