23. 10. 2009, aneb
Halloween - je jeho slavení z křesťaského pohledu špatné?
Navigace: Katalog dotazů > Láska a vztahy > Výchova, rodiče a děti
Dobrý den,
jsem učitelkou angličtiny a v rámci anglického jazyka se mimo jiné učíme o americké historii a zvycích. Koncem října minulého roku jsme se učili o Halloweenu, děti se naučili několik básniček a písniček k tomuto tématu. Děti se chtěly pochlubit svým rodičům, a tak jsem 31.10. uspořádali Halloween, děti večer chodili k rodičům svých spolužáků a koledovali s naučenými písničkami a říkadly.
Na tuto akci se velmi těšily a s rádi na ni vzpomínají, stejně jako já, protože děti byly výborné, taktéž rodiče, kteří vše nafotili a natočili.
Bohužel jsem se setkala s názorem, že slavit Halloween je hřích. Jedná se sice o původně keltský svátek, ale v encyklopedii jsem se dočetla, že má pravděpodobně návaznost na křesťanský svátek Všech svatých. Chci se tedy zeptat, je slavení Halloweenu hřích, neřku-li těžký hřích? Velmi děkuji za odpověď.
Není důlěžitý svátek sám o sobě, ale to, jak k němu přistupujeme
Především je dobré, že se dětem věnujete a že jste společně připravili program, který byl k radosti jak Vám, tak dětem tak i většině rodičů (předpokládám, že z jejich strany přišla námitka o hříchu).
Hallowen má sice kořeny v keltském náboženství, ale v této době a ve Vaší situaci není a nebyl slaven jako náboženský svátek. Tak je tomu i s jinými lidovými zvyky - vynášení Morany, průvod maškar, mnoho zvyků na Štědrý den, o Velikonocích - to všechno byly původně pohanské rituály, které potom křesťané bez problémů opakovali a pokud jim skálopevně nevěřili, nebyl a není to žádný problém.
Není tedy, a to i ve Vašem případě, důlěžitý svátek sám o sobě, ale to, jak k němu přistupujeme. U Halloweenu bych největší část viděla v prosté zábavě. Děti i rodiče si mohou užít a o této části bych řekla, že s náboženstvím nemá nic společného. Jestliže zde povstane potřeba se ke svátku postavit i nějak duchovně, pak je jistě správné vysvětlit dětem rozdíl mezi svátkem Všech svatých, památkou zemřelých a Hallowenem, zde ještě navíc Hallowenem pojatým formou hry (je to nakonec podobné jako koledování na velikonoční pondělí).
Špatně by asi bylo až to, kdyby se někdo rozhodl právě o této noci vyvolávat duchy zemřelých, protože by vyšel z toho, že je to noc, kterou jsou nám zemřelí nejblíže. Pak by to hřích být mohl. Vždycky tedy záleží na přístupu, na vysvětlení a na tom, co si kdo pod danou věcí představuje. Hallowen sám o sobě, stejně jako mnoho jiných věcí, je bez "náboje" hříchu či nehříchu.
Kategorie otázky: Výchova, rodiče a děti
Související texty k tématu:
Smrt a umírání:
- Co chceš, aby o tobě lidé říkali, až umřeš? Mluvil jsem s jedním vytrénovaným mladíkem a řekl jsem mu: „Až zaklepeš bačkorama, spustí tě do jámy a potom si dají si řízek..."
- Co míní embrya o následujícím životě? V břiše těhotné ženy se ocitla tři embrya. Jedno z nich byl malý věřící, druhé malý pochybovač a třetí malý skeptik. Malý pochybovač se zeptal: "Věříte vlastně v život po porodu?"
- Máte strach ze smrti? Otázka, která rozesmála Matku Terezu Při jednom ze svých rozhovorů jsem se Matky Terezy zeptal: "Máte strach ze smrti?" Na okamžik se mi zadívala do očí, a pak se nahlas rozesmála. "Ne, vůbec," prohlásila.
- Smrt jako svatba s Bohem Když zemřela má matka, se sourozenci jsme připravovali její pohřeb. Zvažovali jsme, které písně ráda zpívala.
- Smrt, posmrtný život Jít ve stopách Ježíšových je naším povoláním. Je to jediná cesta, která vede skrze smrt k životu.
- Modli se za svou smrt To nejtěžší je správně zemřít. Je to zkouška, jíž nikdo neunikne. Modli se i ty o sílu pro tuto zkoušku... (Dag Hammarskjöld 1905-1961. Švédský spisovatel a diplomat, generální tajemník OSN)
- Další texty k tématu smrt a umírání zde
Vzkříšení, život po smrti, posmrtný život
- Smrtí to nekončí - příběh housenky a motýla (krátké video - Minuta o víře) Narodili jsme se, abychom žili, a ne abychom zemřeli. Smrt není konec, je to jen začátek něčeho nového. Symbolika housenky a motýla.
- Být ve spojení s Bohem, pro kterého neplatí smrt Člověk může už na této zemi poznávat Boha, pro kterého smrt neplatí. Může mu důvěřovat, může vrůstat do stále plnějšího spojení s ním. A ta důvěra může jít až k hranici smrti.
- Co míní embrya o následujícím životě? V břiše těhotné ženy se ocitla tři embrya. Jedno z nich byl malý věřící, druhé malý pochybovač a třetí malý skeptik. Malý pochybovač se zeptal: "Věříte vlastně v život po porodu?"
- Stěhování na hřbitov Kříže na hrobech neznamenají, že jsme nad někým „udělali kříž“, že „je s ním amen“ čili konec, jak se často říká. Je naopak znamením vzkříšení a naděje.
- Další texty k tématu vzkříšení zde