5. 7. 2023, MN
FB. Může mít kněz profil na sociální síti?
Navigace: Katalog dotazů > Víra a život (život z víry) > Křesťanská etika, hřích
Rád bych se zeptal na váš názor na působení kněží na sociálních sítích. Pravoslavná církev prý svým kněžím a řeholníkům nedoporučuje, aby měli profil na sociální síti. Zakazuje kodex církevního práva takové věci? Přece jen jsou na sociálních sítích někdy věci, které nejsou úplně dobré, takže si myslím, že kněz, který je služebníkem Božím, by se neměl tomuto světu přizpůsobovat. Já sám profil na sociální síti sice mám, ale přece jenom jsem toho názoru, že je rozdíl mezi laikem a knězem nebo třeba trvalým jáhnem, který pak může na poslední chvíli vypínat počítač, protože musí honem utíkat do kostela. Nechci moderní vymoženosti nikterak démonizovat, jen by mě zajímal váš názor na tuto problematiku.
„Jděte ke všem národům a získávejte mi učedníky...“ (Mt 28,27)
Vážený pisateli,
církevní právo se zmiňuje pouze o tom, že by se kněží neměli angažovat v žádné politické straně (CIC Kán. 287) bez souhlasu svého představeného. O sociálních sítích se nikde nemluví.
Nicméně otázka je položena ještě jinak. Kněz je hlasatel Božího slova, a tak by se měl objevit všude tam, kde se Boží slovo může hlásat. Protože sociální sítě (alespoň větší část) takový prostor poskytují, pak je to místo, kde se také kněží mohou angažovat. Možná se traduje zidealizovaná představa, že kněz je více svatý než běžní lidé, a proto by se neměl dotýkat toho, co znečišťuje. Vzpomeňme, jak tento postoj kritizuje Pán Ježíš v podobenství o milosrdném Samaritánovi. Kněz slaví spolu s celým společenstvím svatá tajemství a všichni bez rozdílu se mají posvěcovat ke slavení tajemství Božích. Zároveň ale učedníci byli Kristem výslovně posláni do celého světa: „Jděte ke všem národům a získávejte mi učedníky...“ (Mt 28,27). Toto poslání nesmí zradit ani obcházet výmluvou na „zlý“ svět.
Jinou věcí je, když si ze sociální sítě někdo udělá jakousi „vrbu“, místo, kde sděluje všechny své negativní prožitky. To samo o sobě je poněkud divné a podle mého soudu to do veřejného prostoru nepatří. Je třeba vážit, které emoce, zážitky a osobní sdělení máme veřejně vystavit světu. A pak teprve je vkládat např. na sociální sítě. Na druhou stranu právě takováto osobní sdělení jsou nejčtenější částí sociálních sítí. A tak může být určitým strategickým přístupem, některé věci na síť dát. To je však již otázka úsudku a rozlišování.
Kategorie otázky: Církev, společenství křesťanů, Křesťanská etika, hřích, Evangelizace
Související texty k tématu:
Zvukové pořady, podcasty (+ výběr z youtube pořadů)
s křesťanskou či religionistickou tématikou v češtině
- Na okraji Poutavě o zajímavých tématech, o kterých se příliš nemluví
- Vatikánský rozhlas (slovensky) Denní patnáctiminutové vysílání
- Vatikánský rozhlas - promluvy papeže (česky)
- Arcipodcast Podcast Arcibiskupství pražského
- Ecclesia podcast Rozhovory s katolickými osobnostmi
- Jezuitský podcast Pravidelná zamyšlení k nedělní liturgii
- Podcasty festivalu UNITED - i na platformách Apple, Spotify a YouTube.
- Bez filtru Křesťanští autoři kteří nechtějí zůstat v „křesťanské bublině“
- Lomecká vigilie Uvedení do nedělních biblických čtení od P. Josefa Prokeše
- Úvody k nedělním biblickým textům od P. Vojtěcha Kodeta O.Carm
- Záznam nedělního kázání P. Josefa Prokeše z poutního místa Lomec u Vodňan
- Podcasty Českého rozhlasu: „Vertikála“, „Spirituála“ a další.
- Příběhy 20. století i z křesťanského prostředí
Poslechněte si na internetu křesťanské vysílání
buď v PC, anebo v MP3 přehrávači ...
On-line živě:
- křesťanské rádio Proglas
- Aktuálně vysílané křesťanské pořady náboženského vysílání Českého rozhlasu na různých stanicích.
On-line ze záznamu:
- Pořady "Křesťanské vlny ČRo" a dalších pořadů náboženského vysílání Českého rozhlasu.
Vše napomáhá k dobrému...
(aneb vše zlé může být k něčemu dobré)
- Vše zlé NENÍ k něčemu dobré Víme, že těm, kteří milují Boha, všecko napomáhá k dobrému (Řím 8,28)
- Díky za poruchu počítače! Aneb Bůh může promlouvat skrze cokoliv... Milí čtenáři, včera došlo na rozesílacím počítači (serveru) našeho providera k chybě, kvůli které všichni odběratelé denních e-mailových biblických citátů dostali opakovaně jeden a ten samý biblický citát…
- Štěstí, neštěstí? Kdo ví? Víme, že těm, kteří milují Boha, všecko napomáhá k dobrému. (Řím 8,28-30)
- Bůh působí i v naší temnotě I temná období života mohou být dobrými učiteli. Bůh totiž může působit i v naší temnotě, tam, kde my nemáme nic pod kontrolou. I temnota nás může mnohému naučit, může nám otevřít oči pro věci,…
- Hnůj je odpudivý, ale může být i užitečný Kůň produkuje ve stáji odporný hnůj. Tentýž kůň však hnůj s velkou námahou odtáhne na pole, a to pak díky hnoji vydá drahocennou úrodu. I tvoje vlastní chyby, které nedokážeš napravit, jsou pro tebe hnojem…
- Karamboly a těžkosti v životě mohou být i inspirací Často vycházíme z představy, že k úspěšnému a tvůrčímu životu nutně potřebujeme "svatý pokoj". Ale těžkosti a trápení mohou být i zdrojem tvůrčí inspirace a impulsem pro jakousi změnu…
- Další texty k tématu vše napomáhá k dobrému...