18. 8. 2022, jč
Duchovní hudba a literatura
Navigace: Katalog dotazů > Náctiletí - sexualita, vztahy > Hudba, škola, krize víry,...
Dobrý den,
chtěl bych se zeptat, v poslední době jsem objevil moderní duchovní písničky (např. od kapely Powerwolf), a hrozně se mi začaly líbit. Jsou to většinou písničky s tématikou boje církve proti temným silám. Myslíte že je to dobře, že i v současnosti vzniká hudba s církevní tématikou? Na jednu stranu to přivede mladou generaci k zájmu o církev, na druhou stranu nevím, jestli to není proti Bohu, když pravá církevní hudba už je napsaná dávno a podle tradice má vypadat asi trochu jinak.
Tohle mě přivedlo i k zájmu o středověk, tj. o dobu, kdy byla církev ještě při síle, a kdy se prováděly různé rituály, jako třeba svatá inkvizice, obětování čarodějnic, zednáři atd. Chtěl bych se zeptat, neznáte nějakou dobovou literaturu, kde by byly tyhle obřady popsané? I včetně těch nejsvětějších tajných obřadů, o kterých se už dneska člověk nikde nedočte?
Duchovní tématika písní nemusí být zárukou, že „obal“ uvnitř obsahuje Boha.
Ahoj A.,
Tvůj dotaz je velmi podnětný, rozkouskuji si ho proto na menší kousky.
"Myslíte, že je to dobře, že i v současnosti vzniká hudba s církevní tématikou?"
Myslím, že to dobře je. Hudba vyjadřuje, co člověk prožívá v srdci, co považuje za důležité, čím chce naplňovat svůj život. A je-li tím Bůh, je to dobře. Tady si dovolím malé pootočení úhlu pohledu – nehledal bych církevní tématiku, ale Boha a svědectví o jeho působení v životech lidí. Samotná církevní tématika nemusí být zárukou toho, že „obal“ uvnitř obsahuje Boha. V tomto duchu bych doporučil třeba skvělé dílo od Oscara Wildea Obraz Doriana Graye, kde hlavní hrdina obdivuje a vyhledává křesťanskou liturgii, ale s Bohem to nemá pranic společného.
"na druhou stranu nevím, jestli to není i proti Bohu, když pravá církevní hudba už je napsaná dávno a podle tradice má vypadat asi trochu jinak."
Myslíš, že církevní hudba je už uzavřená kapitola? A co považuješ za tu „pravou“? Varhany, gregoriánský chorál nebo knihu žalmů s doprovodem starověkých nástrojů (včetně polnice, bubnu a zvučných a dunivých cimbálů – viz žalm 150)? V průběhu času byly různé epochy a různé formy hudby pomáhaly lidem prožívat svůj vztah k Bohu (a k tomu má podle mě církevní hudba sloužit). A i varhany, které dlouhou dobu církevní hudbě vládly, byly zprvu démonizovány a následně nejprve trpěny. (Není to podobné kytarám ve 20. století?).
Také mi přijde zvláštní, aby Bůh, který je zdrojem kreativity, po lidech chtěl, aby něco zakonzervovali a nadále to již nerozvíjeli.
Kapela Powerwolf
Nechci se Tě nijak dotknout, ale zjišťoval sis něco o té kapele? Četl sis jejich texty, případně rozhovory se členy kapely? Kapela Powerwolf výrazně a záměrně používá křesťanské termíny, ale operuje s nimi zcela „nekřesťanským“ způsobem a do své výrazové palety zahrnuje například i tématiku upírství či lykantropie – sami členové se prezentují jako vlkodlaci.
Na přímý dotaz, jak to s nimi je, odpověděl hlavní kytarista slovy: „Někteří lidé jsou zmatení, protože nikdy neřekneme, na čí straně jsme. Mnoho lidí se nás ptá: „Jste satanisté? Jste křesťané?“ A my na to nikdy nic neříkáme a nikdy nebudeme, protože v tom, co děláme v Powerwolf, není důležité, čemu jako jednotlivci věříme nebo za čím si stojíme. Někdy popisujeme náboženské dějiny, někdy píšeme o satanismu, katolicismu nebo o čemkoli jiném, ale nikdy nic nesoudíme.“
Hledáš-li tedy skutečně křesťanskou kapelu, sáhnul bych po něčem jiném – např. po speed-power metalových Theocracy
"dobu kdy byla církev ještě při síle, a kdy se prováděly různé rituály, jako třeba svatá inkvizice, obětování čarodějnic, zednáři, atd."
V čem podle Tebe spočívá „síla“ církve? Myslím, že právě projevem „síly“ církve bylo, když sama dospěla k tomu, že věci jako inkvizici či upalování lidí odloží, protože už v takovém chování nespatřuje ducha evangelia. Jak projevoval Ježíš svou sílu?
"Chtěl bych se zeptat, neznáte nějakou dobovou literaturu, kde by byly tyhle obřady popsané? I včetně těch nejsvětějších tajných obřadů, o kterých se už dneska člověk nikde nedočte."
Jedním z atributů církve, který se zmiňuje i v krédu, tedy v tom zásadním vyjádření, co vlastně znamená křesťanská víra, je, že církev je všeobecná. Církev tedy vždy stála v opozici k všemožným esoterickým kultům, které stavěly na tajných naukách a rituálech přístupných jen vyvoleným. Ostatně „tajemství víry“ deklamují nahlas všichni účastníci každé katolické bohoslužby.
Poklad církve se tedy neskrývá v něčem, o čem se už dneska nikde nedočtete, ale v tom, co je přístupné každému.
A já bych Ti moc přál, abys to objevil! Nehledej v temnotě, jdi za světlem!
Nechat se fascinovat zlem je lákavé, ale nebezpečné. Nehledej v temnotě a tajemnu. Nevýhodou tmy je, že člověk pořádně nevidí a obtížně rozlišuje, co je co, a snadno může upadnout do omylu – jak v případě Powerewolf, tak v případě zednářů. Svobodní zednáři rozhodně nejsou křesťanským řádem, ale právě gnosticko-esoterickým spolkem, kde „pravé poznání“ je vyhraženo jen některým. Zkus sáhnout po nějakém dobrém životopise světců (např. od Luise de Wohla) – ano, není to nářez, jaký bys chtěl, ale uvidíš, že důvod, proč jsou tito lidé svatí, spočíval v něčem jiném a že leckdy měli dost problémů s tou církví, která byla tzv. při síle.
Svědectví z čarodějnických procesů není ničím jiným než strašlivým svědectvím často bezdůvodného utrpení jedněch a pomýlenosti druhých. Po tom fakt nepátrej (navíc si bez dobré znalosti latiny neškrtneš). Mnohem spíš bych doporučil přečíst si Nový zákon. Ano, také to nezní jako taková pecka (na rozdíl od Kladiva na čarodějnice), ale máš jistotu, že to, co se tam dočteš, Ti prospěje a taky Tě to snad zbaví obav – z migrantů, islámu, z toho, že „je nás málo“ a že je potřeba to mít pevně v rukách.
Držím palce!
-redakčně upraveno-
Kategorie otázky: Magie, okultismus, Hudba, škola, krize víry,...
Související texty k tématu:
Magie, okultismus, spiritismus, ezoterika
- Jak se stavět k horoskoupům a mimořádným schopnostem?
- Okultismus a křesťané (Vojtěch Kodet)
- Magie (z listu toskánských biskupů)
- Magie, spiritismus, okultismus (Philippe Madre)
- "Uzdravení rodových kořenů"
- Homeopatie - logické rozpory?
- Další texty k tématu magie, okultismus, exorcismus zde