10. 10. 2024, pemu
Duch svatý v ostatních náboženstvích
Navigace: Katalog dotazů > Náboženství > Náboženství různá
Dobrý den,
pohybuji se v křesťansko-muslimských skupinách, kde se už několikrát objevila otázka, kdo je Duch Svatý? Jak to vysvětlit muslimovi?
Děkuji.
Dobrý den,
děkujeme za velmi zajímavou otázku.
Vysvětlit podstatu Ducha svatého věřícím z ostatních Abrahámovských náboženství, tedy judaismu a islámu, je náročné teologicky, ale snadnější spirituálně prakticky. Islám, stejně jako judaismus, neznají teologický koncept Trojičního Boha. Dokonce jsou k němu kritičtí s podezřením, že jde o polyteismus. Nicméně z pohledu praktické víry, spirituality, je ve všech třech náboženstvích možné najít určité paralely pro koncept Božího Ducha.
Pro muslima může být užitečný příměr Ducha svatého k Boží moudrosti, která je jako dar dávána člověku oddanému Bohu skrze víru. V Koránu existuje pojem darů Ducha, které Bůh uděluje prorokům a věřícím. Jde o pojetí blízké křesťanskému chápání Ducha svatého, který člověku uděluje různé milosti a dary k životu víry i pro službu druhým.
S tím souvisí role Ducha svatého jako toho, který vytváří společenství víry, církev. Křesťané věří v Ducha svatého jako dárce jednoty s Bohem i s druhými, který vytváří společenství víry a lásky. I v islámu je přítomný podobný koncept. Ummah, což je společenství věřících, je rovněž vytvářeno Bohem skrze víru věřících.
Duch svatý může být popsán i jako jeden z projevů Boha. A to především ten, který všemu dává život, který oživuje. Podobně jako biblický hebrejský pojem Ruah (duch, ale i dech), zná Korán pojem Ruh al-Qudus, neboli "Svatý duch". Ten je spojován s Božím stvořením, s Bohem který je původcem života každého člověka.
Islám hovoří o prorocích obdařených Božím Duchem a uznává i Ježíše, jako Božího proroka. Lze proto poukázat i na jeho obdarování Duchem při křtu v Jordánu, kdy na něj Duch svatý sestoupil v podobě holubice.
Obecně je lepší hovořit o praktickém působení Ducha Svatého a o jeho projevech, coby znameních Boží přítomnosti. A používat spíše metaforický jazyk, než příliš argumentovat teologicky a teoreticky. Pak je šance na plodný mezináboženský dialog.
Ať Vás provází moudrost Ducha Svatého.
Kategorie otázky: Náboženství různá
Související texty k tématu:
Duch svatý, letnice:
- Jak nejlépe "realizovat sám sebe"? Jak nejlépe realizovat své životní poslání? Existuje universální návod?
- Duch svatý není nějaká ´energie´ Ducha svatého nemůžeme získat nějakým čarováním. Není to energie, kterou lze někde načerpat. Jestliže chci přijmout Ducha svatého, tedy Ducha Kristova, musím přijít ke Kristu.
- Kdo je Duch svatý, jak působí? Duch svatý je darem, poutem lásky i Láskou - Osobou. Je tím, kdo sjednocuje a vytváří společenství. (Angelo Scarano)
- Jakých je sedm darů Ducha svatého? Duch svatý neuděluje jen sedm darů, ale uděluje jich nespočet. Všichni jsme totiž Duchem Božím "vybavováni" k tomu, abychom "mohli být užiteční" (1 Kor 12,7). Jeho dary jsou tedy rozmanité tak, kolik existuje lidí a situací, ve kterých se lidé nacházejí. Pro základní pochopení a rozlišení se ale uvádí tzv. "sedm darů Ducha svatého" dle Iz 11,2.
- Nevíme, jak se modlit... Existuje modlitba, která tě na první pohled přesahuje. Bylo tomu tak od počátku církve. Apoštol Pavel napsal: "Nevíme, jak se modlit ..." A dodává: "... ale Duch svatý přichází na pomoc naší slabosti a modlí se v nás." Tvoje srdce si to těžko dokáže představit, ale jeho Duch je v tvém nitru v neustávající činnosti. (Roger Schutz)
- Duchu svatý omlouvám se, ale moc ráda tě nemám...
- Další texty k tématu Duch svatý, Letnice zde