Ježíš řekl: „Hledám vůli toho, který mě poslal.“ (J 5,30) - Citát z Bible na každý den

24. 5. 2017, KP

Byl Ježíš pohřben podle tradičních rituálů?

Navigace: Katalog dotazů > Víra – nauka víry, katechismus > Ježíš

V Bibli se píše: "Josef z Arimatie, ctihodný člen Rady, který sám také očekával Boží království, se osmělil, přišel za Pilátem a požádal o Ježíšovo tělo. Pilát se podivil, že Ježíš už zemřel. Zavolal setníka a ptal se ho, zda už zemřel. Když se o tom od setníka přesvědčil, daroval tělo Josefovi. Ten nakoupil plátno, sňal tělo z kříže, ovinul je plátnem a pochoval do hrobu vytesaného ve skále. Ke dveřím hrobu pak přivalil kámen."

Oním plátnem by mělo být Turínské plátno. Při jeho průzkumu bylo zjištěno, že Ježíšovi dali na oči dvě mince. Podle zvyků té doby byly mince určeny na převoz do světa mrtvých.

Proč je dostal, když Josef v existenci světa mrtvých údajně nevěřil? Že by pro jistotu? :-)

Pominu zde otázku po pravdivosti samotného tzv. Turínského plátna, která stále ještě není stoprocentně vyřešena, pominu rovněž otázku, zdali by obrysy v místě očí mohly být odrazem mincí (i to je zatím na rovině hypotézy). Podotýkám, že nechci hypotézy o pravdivosti jakkoli vyvracet, samotné Turínské plátno mě osobně fascinuje, je ale dobré upozornit na to, že to nejsou stoprocentně ověřená fakta a s jako takovými bychom měli s nimi nakládat.

Přejdu však k samotnému Vašemu dotazu či spíše podnětu k zamyšlení a přidám taky nějaké své podněty.

1) Proč by nemohli Krista pohřbít tak, jak bylo v tehdejší době zvykem? Nebylo by právě toto tím nejlepším projevem úcty vůči němu? Že ho pohřbí podle tradičních rituálů, jakými se pohřbívali blízké osoby či osoby, kterých si druzí vážili? Navíc, i nám dnes nebývá cizí, že děláme některé tradiční rituály pro ně samotné, aniž bychom do důsledku mysleli na samotný smysl těch rituálů.

2) Dále je třeba pomyslet na to, že ačkoli Kristus učil své učedníky mnohým novým věcem, neznamenalo to, že hned s tímto jeho učením přišla nějaká radikální změna v jednání a obecně v tradicích, které učedníci začali dodržovat. To přicházelo až postupně, teprve až se začala vytvářet nějaká ucelenější církevní nauka (tedy nejdříve až tak v druhé polovině prvního století).

3) Závěrem bych zdůraznila, že v úryvku, který zde uvádíte, není důležité to, jestli Josef z Arimatie dal Kristovi na oči mince či nikoli a jestli chtěl Kristovi zaplatit cestu do říše mrtvých nebo ne, ale že jakožto člen velerady se tímto činem k Ježíšovi přiznal a vzdal mu veřejně úctu – tedy někomu, kdo byl odsouzen a ukřižován jako ten nejhorší zločinec. Chtělo to velkou dávku odvahy a rozhodně také určité vnitřní přesvědčení – minimálně v tom, že Kristus nebyl žádný podvodník a snad ani pouhý obyčejný člověk.

 

Kategorie otázky: Ježíš

Témata: Ježíš Kristus
Kdo se spoléhá na Boha, je jako strom u vody.
(Jr 17,5)

Vážení, na vaši službu „Otázky a odpovědi“ se obracím už dlouho.

(2. 4. 2025) Nedávno jsem si uvědomila něco ohledně mé víry.

Velikonoce - pracovní listy pro děti

(1. 4. 2025) Pracovní listy k Velikonocům - k doplnění, přečtení, vybarvení i dokreslení...

Doporučujeme knížku: Jak dál po křtu dítěte - Příručka pro rodiče a kmotry

Doporučujeme knížku: Jak dál po křtu dítěte - Příručka pro rodiče a kmotry
(30. 3. 2025) Jak můžou rodiče a kmotři pomoci dětem a dospívajícím s tím, aby důvěřovali Bohu a navázali vztah s Ježíšem Kristem?

Klášter Drasty je svědectví o Boží moci / podcast k poslechu

Klášter Drasty je svědectví o Boží moci / podcast k poslechu
(26. 3. 2025) Ecclesia podcast tentokrát zavítal přímo mezi sestry karmelitky, aby společně nahlédli do jedinečného příběhu…

Potrat z pohledu ne-křesťanského / podcast k poslechu

(25. 3. 2025) Postoj křesťanů k interupci je poměrně jednoznačný. Jak lze ale na potrat pohlížet i z úhlu…