28. 7. 2016, KP
Biřmovací patron - kterého vybrat?
Navigace: Katalog dotazů > Církev, společenství křesťanů > Svátosti, zpověď, biřmování, sv. nemocných
Mám přijmout svatost biřmování a mám problém při výběru svého patrona. Nedokážu se rozhodnout. Prosím poraďte mi nějaký příklad, chtěl bych někoho odvážného, někoho kdo si prošel něčím těžkým, ale i přes to se zvedl a nevzdával to. Doufám, že mi rozumíte.
Děkuji.
Na každého budou životy různých světců působit asi trochu odlišně. V každém z nás bude tzv. rezonovat pokaždé něco jiného. Tak třeba pro mě osobně ten, kterého jsi do svého dotazu popsal, je sv. Petr. Vnímám ho jako člověka, který trávil s Kristem intenzivní tři roky života, zažil věci, které se jen tak někomu nepoštěstí, a přesto zapřel Ježíše - svého přítele. Když si uvědomil, že udělal velikou hloupost, mohl to vyřešit jako Jidáš a v zoufalství se oběsit. Ale zvedl se, prosil o odpuštění a v srdci se vrátil ke Kristu. Stal se prvním z apoštolů, byl pro Ježíšovo jméno mnohokrát ve vězení, ale přesto neváhal pracovat na tom, k čemu byl Kristem povolán. Jeho život skončil v Římě na kříži hlavou dolů – věděl, že jde na smrt, putuje-li do Říma, ale podstoupil to, protože křesťané, za které přijal odpovědnost, potřebovali v dobách velkého pronásledování povzbuzení ve víře, a to bylo pro něj důležitější než si zachránit vlastní život.
Takových misionářů, kteří obětovali svůj život pro hlásání evangelia, by se našlo víc. Můžeš si pro inspiraci pročíst např. životopisy sv. Bonifáce, Vojtěcha nebo třeba sv. Edmunda Kampiána. (Životopisy svatých nalezneš např. zde, nebo na iencyklopedii. atd.)
Jedním z odvážných světců současných dějin je Maxmilián Kolbe, kněz a řeholník, který se za druhé světové války ocitl v koncentračním táboře v Osvětimi (nebylo to jeho první nespravedlivé uvěznění). Tam se obětoval za jednoho svého spoluvězně – otce rodiny, a dobrovolně šel místo něho podstoupit smrt vyhladověním. Po celou dobu než umřel, byl svým spoluodsouzeným oporou.
Nevím, jestli jsem se se svými návrhy alespoň trochu strefila, toto je skutečně obtížné určit. Třeba pro Tebe budou životní těžkosti a odvaha spočívat v úplně něčem jiném (jak vidíš, pro mě tak nějak tuto odvahu představují především svatí, kteří podstoupili mučednickou smrt, přesto velikou odvahu projevili i mnozí další, např. sv. Josef).
Můžeš se také zkusit podívat na seznam svatořečených v poslední době, kteří mohou v seznamech zatím chybět - mnohdy jde o lidi žijící v 20. a někdy i v 21. st., jejichž životní kulisy nám mohou být bližší.
Anebo další možnost - můžeš zkusit najít knihu o nějakém světci, který by Tě zaujal, a tak si o něm udělat větší obrázek a najít si k němu osobní cestu. Můžeš navštívit farní knihovnu či nějaké křesťanské knihkupectví a inspirovat se přečtením životního příběhu některého ze světců. (nakl. Paulinky.cz, Doron.cz, Cesta, Karmelitánské nakl.,...)
Třetí možnost - zvolit postavu, která Tě oslovuje v Písmu.
Věř, že Tě Bůh povede, pokud mu svěříš svou touhu vybrat si vhodného přímluvce. Ať je Ti setkání s příběhy tolika lidí, kteří byli ve svém životě blízko Bohu, zdrojem povzbuzení a naděje, ať objevuješ přesahující rozměr církve, jako společenství těch, kteří se za nás přimlouvají.
Přeji a vyprošuji, ať na přímluvu svého patrona obdržíš v plnosti dar Ducha svatého, jež tak zvláštním způsobem vstupuje do života biřmovance.
-redakčně upraveno-
Kategorie otázky: Svátosti, zpověď, biřmování, sv. nemocných
Související texty k tématu:
Duch svatý, letnice:
- Jak nejlépe "realizovat sám sebe"? Jak nejlépe realizovat své životní poslání? Existuje universální návod?
- Duch svatý není nějaká ´energie´ Ducha svatého nemůžeme získat nějakým čarováním. Není to energie, kterou lze někde načerpat. Jestliže chci přijmout Ducha svatého, tedy Ducha Kristova, musím přijít ke Kristu.
- Kdo je Duch svatý, jak působí? Duch svatý je darem, poutem lásky i Láskou - Osobou. Je tím, kdo sjednocuje a vytváří společenství. (Angelo Scarano)
- Jakých je sedm darů Ducha svatého? Duch svatý neuděluje jen sedm darů, ale uděluje jich nespočet. Všichni jsme totiž Duchem Božím "vybavováni" k tomu, abychom "mohli být užiteční" (1 Kor 12,7). Jeho dary jsou tedy rozmanité tak, kolik existuje lidí a situací, ve kterých se lidé nacházejí. Pro základní pochopení a rozlišení se ale uvádí tzv. "sedm darů Ducha svatého" dle Iz 11,2.
- Nevíme, jak se modlit... Existuje modlitba, která tě na první pohled přesahuje. Bylo tomu tak od počátku církve. Apoštol Pavel napsal: "Nevíme, jak se modlit ..." A dodává: "... ale Duch svatý přichází na pomoc naší slabosti a modlí se v nás." Tvoje srdce si to těžko dokáže představit, ale jeho Duch je v tvém nitru v neustávající činnosti. (Roger Schutz)
- Duchu svatý omlouvám se, ale moc ráda tě nemám...
- Další texty k tématu Duch svatý, Letnice zde