4. 7. 2022, KP
14 apokryfních knih Starého zákona
Navigace: Katalog dotazů > Bible, jak číst, koupě, > Námitky k autentičnosti Bible
Dobrý den,
Není mi jasné, proč nebyly ze Septuaginty (překladu Starého zákona) uznány všechny knihy. Např. 3. Makabejských, 4. Makabajských katolická církev nepřevzala.
Rozsah SZ byl definitivně potvrzen na Tridentském koncilu roku 1546.
Dobrý den,
důvody souvisejí s historií utváření kánonu biblických knih (= uznání ze strany církve).
V raně křesťanské době byly v židovském prostředí známy dvě starozákonní sbírky: palestinská (užší židovský kánon, z něhož pak formálně vznikla Hebrejská bible, dosud uznávaná Židy) a alexandrijská (kánon širší – řecký překlad, navíc s některými dalšími spisy, nazývaný Septuaginta). Tento širší kánon je rozšířen právě o několik knih sepsaných v tzv. intertestamentárním období (tedy mezi Starým a Novým zákonem). Biblí rané církve byla nejprve Septuaginta (pro jazykovou blízkost a snadnější návaznost na Nový zákon), později se však objevovaly otázky, zda by církev neměla čerpat spíše ze židovského – užšího kánonu. A právě tyto otázky se v průběhu historie církve řešily - kánon biblických knih se utvářel postupně od 4. století a jeho rozsah byl definitivně potvrzen na Tridentském koncilu roku 1546.
V rozlišování, které knihy zařadit do křesťanského kánonu Starého zákona, zřejmě nebylo pochyb o tom, že bude převzat židovský kánon jako celek, avšak rozlišovalo se, zda a jaké spisy z intertestamentárního období (tedy to, co bylo v Septuagintě navíc) také do kánonu zařadit.
Nakonec pro toto rozlišení katolická církev (u protestantů je to ještě poněkud jinak) zvolila kritérium tzv. posvátného podání. To znamená, že když některý z těchto spisů žil v rané církvi svým životem – odkazovali na něj apoštolové, byl znám v církevních komunitách v novozákonní době (tedy v době, kdy se utvářely novozákonní spisy), citoval se např. při liturgii apod., byl do kánonu Starého zákona přidán. Sbírka těchto přidaných spisů se pak označuje jako deuterokanonický kánon. Spisy, které do kánonu zařazeny nebyly, jsou označovány jako starozákonní apokryfy (mezi ně patří např. Vámi zmiňovaná 3. Makabejská, 4. Makabejská)
Kategorie otázky: Námitky k autentičnosti Bible
Boží slovo, Bible, Písmo svaté
- Co je Bible? Základní pohled... Co je Bible? Nutí nás Bible k víře? Proč jsou v Bibli samé zákazy? Proč Bůh dopouští zlo? Proč je v Bibli tolik krutosti?
- Bible, Boží slovo I obyčejná slova mohou účinně působit! Mají moc dávat a budovat život (povzbuzení, podpora...), ale též bořit a ničit (pomluva, lež...)
- Boží slovo může zavlažovat a měnit i tvůj život Bůh se každého z nás dotýká originálním způsobem. Má své mnohé vlastní způsoby a prostředky, jak s námi komunikovat. Zcela výjimečným způsobem k nám ale promlouvá skrze své slovo…
- Jak číst Bibli? Bůh není schovaný v popsaných stránkách nebo kdesi mezi nimi. Nevypadne, když Bibli obrátíš a zatřepeš s ní. Boží slovo se děje, když někdo opakovaně a se zájmem Bibli čte.
- Jsi-li na dně, chop se Božího Slova Boží Slovo nám dává růst a umožňuje nám, aby náš život byl plodný i v těžkostech.
- Bůh může promlouvat skrze cokoliv... Milí čtenáři, včera došlo na rozesílacím počítači (serveru) našeho providera k chybě, kvůli které všichni odběratelé denních e-mailových biblických citátů dostali opakovaně ten samý biblický citát…
- Chtěl jsem Boha trochu vycukat „Ha, a teď koukej, co s tím tvým slovem můžu provést, ty skvělej Bože!“ řekl jsem, vzal první stranu Bible a s gustem vytrhl z vazby.
- Pálil jsem Bible, když tu mi uvízly v ruce dva listy evangelia... Ježíšova slova mě provázela i v následujících dnech. Nemohl jsem se jich zbavit, i když jsem se o to všemožně snažil. Zasáhly do mého života a do jeho ustáleného pořádku...
- Biblický citát denně do vašeho e-mailu, či mobilu
- Biblické texty na každou neděli a den v týdnu
- Další texty k tématu bible zde