Sekce: Knihovna
Víra na lavici obžalovaných
Proč utrpení?z knihy Ukřižovaný Kristus , vydal(o): Karmelitánské nakladatelství
Ježíš ustanovil před smrtí eucharistii a v ní předjal svou vlastní smrt. Vymanil smrt z náhody a z nahodilých výkladů. Dal jí smysl, takový smysl, jaký chtěl on, a ne jeho nepřátelé: udělal z ní památku nové smlouvy, smír za hříchy, nejvyšší oběť lásky, nabídnutou Otci za lidi. "Vezměte," pravil, "jezte, toto je moje tělo, které se za vás vydává."…Nyní ale slyšíme námitku, která visí ve vzduchu jako bouřka, když se mluví o Otcově lásce: "A co bolest světa? Celými dějinami teče nesmírná řeka slz a krve."
Nejde ale o protesty pouhé filozofie a literatury nebo lidí při nějakých velkých pohromách. Celé lidstvo z každého koutu země denně křičí o své bolesti. Nedávno jsem četl svědectví jedné mladé - smrtelně nemocné - ženy. Říkala: "Pane, proč jsi mě odsoudil k smrti? Co můj manžel, mé dvě děti…Vím, Pane, že si život a smrt nemůžeme plánovat podle své libosti, že zdařilý život se nemůže měřit počtem let. Chceš-li však, abychom tohle všechno přijali nejenom rozumem, ale i srdcem, musíš to udělat ty. My sami to nedokážeme."
Co má na to všechno odpovědět obžalovaný, jímž je víra? Myslím, že před bolestí musíme my věřící především setrvat v pokoře. Nenapodobovat Jobovy přátele, které nakonec odvolal sám Bůh, ačkoli ze sebe dělali jeho obhájce. Nevytahovat se s učenými vysvětleními, jako kdyby bolest neměla pro nás žádné tajemství. O bolesti máme říkat to, co říkal sv. Augustin o Bohu: "Jestli se domníváš, žes ho pochopil, není to on, co jsi pochopil."
Ostatní kapitoly z této knihy na tomto webu:
- Proč mluvit o smrti?
- Měli bychom křičet radostí
- Co máme udělat my?
- Ježíš a naimská vdova
- Výsadní místo pro poražené
- Pravá láska nevylučuje nikoho
- Kde je třeba bojovat
- Užitek z ďábla
Autor: Raniero Cantalamessa
(Související) texty k tématu:
Krize, utrpení:
- Dětem se předává neuvěřitelná nepravda Dětem vyrůstajícím v našem rozvinutém světě se předává neuvěřitelná nepravda - říká se jim, že většina lidí má naději prožít život až do konce bez utrpení, bez bolesti, bez temnoty.
- Stopy v písku Jedné noci se mi zdál sen. Kráčela jsem po pobřeží se svým Pánem. Na temném nebi se promítaly obrazy z mého života. Životní příběh provázely dvoje stopy v písku...
- Utrpení, krize - základní pohled Neplýtvejme příliš slovy o utrpení. Nevíme totiž co to utrpení je. Když jsem je doopravdy poznal já, dokázal jsem jenom plakat.
- Další texty k tématu: krize, utrpení
Víra:
- Víra je dobrodružství i osobní vztah
- Základní pohled víry - I Tobě jde Bůh vstříc
- Víra je velmi široký pojem (Aleš Opatrný)
- Víra zraje krizemi (Dle J. Powella)
- Credo (kredo) - Souhrn křesťanské víry
- Další texty k tématu víra zde
Smrt a umírání:
- Co chceš, aby o tobě lidé říkali, až umřeš? Mluvil jsem s jedním vytrénovaným mladíkem a řekl jsem mu: „Až zaklepeš bačkorama, spustí tě do jámy a potom si dají si řízek..."
- Co míní embrya o následujícím životě? V břiše těhotné ženy se ocitla tři embrya. Jedno z nich byl malý věřící, druhé malý pochybovač a třetí malý skeptik. Malý pochybovač se zeptal: "Věříte vlastně v život po porodu?"
- Máte strach ze smrti? Otázka, která rozesmála Matku Terezu Při jednom ze svých rozhovorů jsem se Matky Terezy zeptal: "Máte strach ze smrti?" Na okamžik se mi zadívala do očí, a pak se nahlas rozesmála. "Ne, vůbec," prohlásila.
- Smrt jako svatba s Bohem Když zemřela má matka, se sourozenci jsme připravovali její pohřeb. Zvažovali jsme, které písně ráda zpívala.
- Smrt, posmrtný život Jít ve stopách Ježíšových je naším povoláním. Je to jediná cesta, která vede skrze smrt k životu.
- Modli se za svou smrt To nejtěžší je správně zemřít. Je to zkouška, jíž nikdo neunikne. Modli se i ty o sílu pro tuto zkoušku... (Dag Hammarskjöld 1905-1961. Švédský spisovatel a diplomat, generální tajemník OSN)
- Další texty k tématu smrt a umírání zde
Vzkříšení, život po smrti, posmrtný život
- Smrtí to nekončí - příběh housenky a motýla (krátké video - Minuta o víře) Narodili jsme se, abychom žili, a ne abychom zemřeli. Smrt není konec, je to jen začátek něčeho nového. Symbolika housenky a motýla.
- Být ve spojení s Bohem, pro kterého neplatí smrt Člověk může už na této zemi poznávat Boha, pro kterého smrt neplatí. Může mu důvěřovat, může vrůstat do stále plnějšího spojení s ním. A ta důvěra může jít až k hranici smrti.
- Co míní embrya o následujícím životě? V břiše těhotné ženy se ocitla tři embrya. Jedno z nich byl malý věřící, druhé malý pochybovač a třetí malý skeptik. Malý pochybovač se zeptal: "Věříte vlastně v život po porodu?"
- Stěhování na hřbitov Kříže na hrobech neznamenají, že jsme nad někým „udělali kříž“, že „je s ním amen“ čili konec, jak se často říká. Je naopak znamením vzkříšení a naděje.
- Další texty k tématu vzkříšení zde