Sekce: Knihovna
Rozjímání, meditace
Myšlenky cisterciáckého mnichaVydal(o): Karmelitánské nakladatelství
Kapitoly z knihy na tomto webu:
- Co znamená rozjímat, meditovat? Rozjímání se nevztahuje pouze k intelektuální aktivitě...
- Jak rozjímat Odpoutat svou mysl od všeho...
- Jak rozjímat / 1. Usebranost Odpoutat svou mysl od všeho, co mi brání přistoupit k Bohu
- Jak rozjímat / 2. Správné prostředí k modlitbě Nejrůznější místa a pozice, které se dají při vnitřní modlitbě využít ...
- Jak rozjímat / 3. Důležitost volného času a odpočinku Lidé posedlí činností myslí, že člověk, který není neustále v pohybu, ztrácí vzácný čas
Meditace se nedá naučit z knihy. Musíte prostě rozjímat. Jistě však souhlasíte, že několik správných připomínek ve správnou chvíli a správná slova mohou být velkou pomocí. Přístup uvedený v této knížce je naprosto tradiční a známý. Jediné, co je na něm zvláštní, je neformálnost a odpor ke konvenčním, rigidním systémům. Předkládáme vám tedy tyto poznatky, které rozhodně nejsou úplné, důkladné či vyčerpávající. Prostě se jen dotýkají několika důležitých momentů, které by měl každý člověk pochopit, než se naučí opravdu dobře rozjímat. ...
(Z předmluvy opata Getshemanského opatství ve státě Kentucky v USA)
***
Nabízíme vám myšlenky o rozjímání a meditaci od známého cisterciáckého mnicha T. Mertona (česky již vyšlo Jonášovo znamení, Kontemplativní modlitba, Hora sedmi stupňů, Žádný člověk není ostrov, Rozjímání v samotě).
Nosnou myšlenkou těchto úvah je skutečnost, že rozjímání není něco, čemu se lze naučit, ale co je třeba dělat - prostě rozjímat, a právě proto může být několik správných autorových připomínek v příhodnou chvíli pro čtenáře velkou pomocí.
***
OBSAH celé knihy "Duchovní vedení a rozjímání":
DUCHOVNÍ VEDENÍ
1. Smysl a cíl duchovního vedení
2. Je vedení nezbytné?
3. Jak těžit z duchovního vedení
4. Odhalení svědomí a vedení
5. Specifické problémy
CO ZNAMENÁ ROZJÍMAT?
ROZJÍMÁNÍ V PÍSMU SV.
ROZJÍMÁNÍ - ČINNOST A JEDNOTA
JAK ROZJÍMAT
Usebranost
Vědomí chudoby
Správné prostředí k modlitbě;
(Důležitost volného času a odpočinku)
Upřímnost
Soustředění a sjednocení
Téma rozjímání
Základy
POVAHA A VNITŘNÍ MODLITBA
RESUMÉ A ZÁVĚR
Autor: Thomas Merton
(Související) texty k tématu:
Modlitba
- Komunikace s Bohem Jestliže se před Bohem přetvařuji, nebudu s ním nikdy skutečně komunikovat, nikdy se opravdu modlit, nikdy ho skutečně nepoznám a nepocítím, že on zná mne.
- Bože, fakt už nevim, jak s Tebou mluvit Naučit se k Bohu přicházet bez příkras. Nestydět se a nepředstírat.
- Boží slovo může zavlažovat a měnit i tvůj život Bůh se každého z nás dotýká originálním způsobem. Má své mnohé vlastní způsoby a prostředky, jak s námi komunikovat. Zcela výjimečným způsobem k nám ale promlouvá skrze své slovo…
- I když se naše modlitba podobá spíš koktání, není to důležité Bůh zná naši touhu
- Kdo se modlí, nemarní čas Modlitba je vnitřní vzpruhou, která nás přivádí k tomu, abychom svému jednání dali správný směr.
- Ku**a, co kdybys mi, Bože, už pomohl?! Hněv, smutek, zklamání i roztrpčení patří do modlitby. Představme si Boha přímo před sebou, například vedle na pohovce…
- Modli se tak, jak umíš, ne jak neumíš Navzdory všemu, co bylo o modlitbě řečeno a různým radám, jež jsme slyšeli, nic z toho vám nemusí pomoci. Důležité však je, abyste používali takový způsob modlitby, který pomáhá nejlépe právě vám…
- Web o modlitbě: www.modlitba.cz