Sekce: Knihovna
Betlémské světlo září i v Česku
z knihy Vánoce - soubor různých textů
Vánoční svátky nejsou dnes jen svátky klidu a pokoje, ale i dobou zběsilého nakupování dárků. Češi utratili před vánoci desítky miliard korun. Přestože se vánoce pro řadu lidí staly konzumním svátkem, stále ještě jsou takoví, kteří upřednostňují jejich jiný rozměr. Pro ty přichází do České republiky Betlémské světlo.
Hektický předvánoční shon kritizuje například biskup Václav Malý:
"Z předvánoční doby se stala jenom doba nákupů, shánění, velikého neklidu. Advent, doba přípravy na vánoce, se jakoby úplně vytratil. Místo třetí a čtvrtá neděle adventní dneska se říká stříbrná a zlatá a všechno to tedy směřuje jenom k takové rovnici zisk a co za to, místo aby to mělo obsah, jak se duchovně připravíme na to Světlo, které je nejenom mimo nás, ale také by mělo nějakým způsobem zaznít a zazářit v nás."
Pravý rozměr Vánoc může podpořit i přivezené Betlémské světlo. Co vlastně Betlémské světlo symbolizuje? O tom více Václav Malý:
"Symbolizuje především postavu Ježíše Krista, který se narodil v městě Betlémě. Ježíš Kristus je pro křesťany tou zásadní osobností, od níž odvíjí svůj vztah k Bohu, svůj pohled a své postoje vůči světu, vůči sobě navzájem i vůči druhým lidem. Ježíš je také na různých místech Písma svatého nazýván Světlem, tudíž o vánočních svátcích, kdy si připomínáme narození Ježíše Krista, je to v posledních letech spojeno také s tímto pěkným zvykem, že se z Betléma rozváží světlo do celého světa."
Myšlenka šířit Betlémské světlo vznikla v roce 1986 ve studiu hornorakouského ORF v Linci. V Česku se tento novodobý vánoční zvyk šíří od prosince 1989. První světlo přivezli do revolučního Československa čeští exiloví skauti z Rakouska.
Plamínek zažehnutý v místě narození Ježíše Krista a nazvaný Světlo přátelství putuje ve speciálním bezpečnostním obalu letecky z Izraele do Lince, odkud se předává do 25 zemí světa a také institucím, například Evropskému parlamentu nebo OSN. Do Česka přiváží Betlémské světlo spolu s junáky a skauty Český rozhlas.
O cestě Betlémského světla do Česka přináší podrobnosti René Zavoral z Českého rozhlasu: "Pracovníci budějovického rozhlasu byli v rakouském Linci. Tam světlo přebrali a dovezli ho autem v takové speciální a hodně chráněné dřevěné lucerničce, aby nedošlo k zhasnutí světla. Tak ho dopravili do Prahy a my jsme stejnou cestou pomocí aut přivezli světlo do katedrály svatého Víta."
Václav Malý dále říká: "Myslím si, že je to pěkný symbol a co je zajímavé, že na tento symbol slyší a vnímají ho nejen lidé, kteří jsou těsně spojeni s nějakou křesťanskou církví, ale víceméně i lidé, kteří jsou nevěřící nebo kteří stojí mimo křesťanské církve."
Zpracováno podle článku Martiny Lustigové na www.radio.cz
Informace o rozvozu betlémského světla naleznete na www.betlemskesvetlo.cz
Ostatní kapitoly z této knihy na tomto webu:
- Obsah, náplň a smysl Vánoc
- Bůh se stává malým a slabým,
- Bůh přichází k člověku i v podobě malého dítěte,
- Křehké dítě člověka nemanipuluje
- Vánoce ve 23 jazycích
- Jak popřát k Vánocům v jiných jazycích
- Vánoční blázen - pohádka
- Jak chtěl vlk sežrat dítě - pohádka
- Vánoce znamenají setkání s láskou
- Vánoce přicházejí, necháme je odejít?
- Datum Vánoc
- Kníže pokoje
- Divný král
- Zpěvy u jesliček
- Narození Ježíše
- Jiří Suchý o Vánocích
- Vánoce - už po kolikáté ...
- Máme se o Vánocích poddat iluzi?
- Ježíš se narodil, aby upevnil pouta mezi lidmi i národy
- Vzkazy dětí Bohu
- Cesta do Betléma