1. 2. 2025, MJ (Foto: IMA) | Sekce: Aktuální téma | Archiv
Není divné vracet Bohu to, co jsem od něj dostal?
„Josef a Maria přinesli Ježíše do chrámu, aby ho představili Pánu, jak je psáno v Zákoně Páně: `Všechno prvorozené mužského rodu ať je zasvěceno Pánu!“ Lk 2,22-23
Před měsícem se Maria a Josef a pastýři a andělé a mudrci od východu radovali, že dostali od Boha veliký dar - Ježíše, Božího Syna. A dneska najednou sledujeme, jak přichází, aby tento svůj dar přinesli Bohu zpátky do chrámu. Aby mu ho nabídli, vrátili, obětovali, zasvětili…
Vybavují se mi u toho promluvy letničních kazatelů: „Odevzdejte svůj život Bohu!“ Anebo modlitba Ignáce z Loyoly, kterou jsem se modlíval na začátku své přípravy ke kněžství: „Vezmi si zpět, Pane, mou svobodu, můj rozum, mou paměť i mou vůli.“ A říkám si, jestli to není nějaké divné. Proč bych měl vracet, co jsem dostal? Není to neslušné? Dárky se přece nevrací.
Představuji si malého kluka, který dostane od táty sekeru. Je z ní nadšený. Pobíhá s ní, ukazuje ji návštěvám. Ale pokud ji nechce mít jen jako talisman a pokud se s ní chce naučit bezpečně pracovat, musí ji na chvíli tátovi vrátit, aby mu ukázal, jak s ní bezpečně zacházet.
Myslím, že tohle se děje také, když Bohu „odevzdáváme“, „obětujeme“ nebo „nabízíme“ svůj život. Jako bychom ho na chvíli vraceli Otci s velkým „O“ a říkali: „Vážím si toho daru natolik, že chci, abys mě s ním naučil pracovat, abych neublížil sobě ani ostatním. Abych naopak dokázal využít jeho potenciál. A abych ho jenom nestrčil do šuplíku.“
Dát svůj život Bohu znamená říct:
„Prosím, vezmi na chvíli do rukou můj život,
moje hodiny, moje dny... a nauč mě s nimi zacházet.“
Pak budu paradoxně samostatnějším a dospělejším křesťanem.
Tip: Zobrazujte si téma týdne na vašem webu
Autor: MJ
Související texty k tématu:
Povolání:
- Neboj se být sám sebou, aneb Orel a slepice
- Nejsme povoláni zachránit celý svět (Henri J.M.Nouwen)
- Bůh nemá v tomto světě jiné ruce než ty tvoje...
- Bůh má plán i s tebou
- Zabírají nám životní prostor nedůležité věci?
- Další texty k tématu povolání zde
Organizace času a práce
- Práce - smysl, význam a organizace Ani mohutné pilíře nebudou mít smysl, když most na nich spočívající nepovede k žádnému břehu, k žádnému cíli.
- Bez časového řádu v nás narůstá stres a nespokojenost S rozvojem techniky jsme se odpoutali od přirozeného řádu přírody.
- Dá se život plánovat? Videoseriál "Víra do kapsy" Má si křesťan život plánovat nebo má jen čekat na Boží volání? Jak skloubit dar času a svobodné volby?
- Dělat co je v našich silách, nestačí Do dřevařské firmy přišel muž žádat o práci. Nabídli mu dobrý plat a lepší podmínky než jinde. Prvního dne se přihlásil u mistra. Ten mu dal sekeru a přidělil mu kus lesa...
- Jak dobře zacházet s časem Promarněný čas s sebou přináší pocit prázdnoty. Existuje jedna osvědčená a moudrá pomůcka pro ime management...
- Jak hospodařit s časem v napětí a shonu života Jak ovládat a zastavovat čas
- Je prospěšné respektovat svůj vnitřní rytmus Dnes často pracujeme přespříliš a jsme pak vyhořelí. Nemáme míru mezi aktivitou a klidem. Naopak mít svůj určitý rytmus je prospěšné. I příroda má svůj rytmus a každý člověk…
- Kdo se modlí, nemarní čas Modlitba je mocnou vnitřní vzpruhou, která nás přivádí k tomu, abychom svému jednání dali správný směr.
- Pracuj kousek po kousku Při pohledu na množství práce nás mnohdy už dopředu opouštějí síly
- Rovnováha mezi prací a soukromým životem Své povolání dokážeme plně uskutečnit pouze tehdy, když se v něm sami beze zbytku nevydáme
- Zabírají nám životní prostor nedůležité věci? Jednoho dne přisel do třídy učitel filozofie. Když se studenti usadili, vzal ze šuplíku nádobu a naplnil ji až po okraj kameny.
- Zachová-li člověk řád, nedostane se do zmatků Jak organizovat čas, práci a život
- Zdrojem workholismu je absence ideje neboli cíle Marné je časně vstávat, dlouho vysedávat u práce, jíst chléb námahy (Žl 127, 1-2)