24. 10. 2020, mak (Foto: ima) | Sekce: Aktuální téma | Archiv
Na prvním místě miluj Boha. Proč?
„Které přikázání je největší?“ Ježíš odpověděl: “Miluj Boha, celým svým srdcem, celou svou duší a celou svou myslí. To je největší a první přikázání. Druhé je podobné: Miluj svého bližního jako sám sebe“ (srov. Mt 22, 37-39).
Mám často dojem, že my křesťané jako bychom první část Ježíšovy odpovědi brali jako jakousi samozřejmou rutinu, a říkali si, že to podstatné a důležité je až v té druhé části – kde se mluví o milování bližního. Jako bychom největší přikázání zredukovali na pomoc a péči o bližního a ten se nám stal ,,bohem‘‘.
Ale Ježíš to řekl jasně: „Na prvním místě miluj Boha. Nejvíc...“ Můžeme si říci: „Proboha proč? Vždyť Bůh to nepotřebuje! Nepotřebuje naši lásku.“ A je to pravda, on to opravdu nepotřebuje. Ale my ano. Potřebujeme být ve vztahu s Bohem – Láskou, uvnitř svého srdce po tom touží každý člověk. Je to pro nás totiž ten nejzákladnější životo-dárný vztah, ze kterého můžeme čerpat pro vše ostatní. Zaměření na něj nám umožní vidět všechny krásné i těžké věci v pravém světle a v nad-hledu. Kdo má opravdu Boha na prvním místě, je svobodný vůči všemu, co život dává i bere. Takový člověk je kýmkoliv a čímkoliv nezkorumpovatelný a v dobrém slova smyslu nezávislý… Jen takový člověk pak může svobodně a účinně milovat, odpouštět, být věrný, trpělivý a milosrdný.
A co znamená milovat Boha v mém konkrétním životě? Například to, že vztahu s ním dám dostatek času. Že se s ním budu setkávat osobně – v modlitbě, v Božím slově, v eucharistii, v klanění a uctívání, v pobývání v jeho přítomnosti, že s ním budu ,,konzultovat‘‘ svůj život, že se nechám vést jeho Duchem. A že s ním také budu řešit způsob a míru pomoci druhým! Zvlášť, když nevím, kde mi hlava stojí a co dřív.
A pak je tu ještě ta druhá věc, kterou v životě snadno opomíjíme. Ježíš říká ,,miluj … jako sám sebe‘‘. Sebepřijetí, láska k sobě, zdravé pečování o sebe, odpočinek je důležitou součástí života. My se ale bohužel mnohdy snažíme být bližním všem ostatním kolem sebe, jen ne sobě! Ano, láskyplné zacházení sám se sebou je také součástí největšího Božího přikázání. Není naším úkolem vždy a za všech okolností dát druhému přednost, potlačit projev nespokojenosti, únavy, bolesti, bagatelizovat své emoce, zakazovat si projevy nespokojenosti, popírat vlastní hodnotu a znehodnocovat sebe sama, ponižovat a zesměšňovat se, žít v neustálém strachu z konfliktu a ve snaze vyhovět za každou cenu. Nemusíme si připadat jako sobci, pokud si přejeme dobré, postavíme se za sebe nebo se sami sebe zeptáme: Je mi v tom dobře? Je tohle řešení dobré taky pro mě?
To samozřejmě neznamená, že nemáme myslet na druhé, nevycházet jim vstříc, nedělit se, nepůjčovat... Samozřejmě to dělat máme! Ale nesmíme v tom chybět my sami! Jinak žijeme vztahy, které jsou nějak pokřivené a časem začnou drhnout. A pokud neděláme dobře i sobě, není to dobré ani pro toho druhého, kterému jsme se ,,obětovali‘‘.
A k tomuto všemu můžeme čerpat z našeho největšího Vztahu: s Bohem – Láskou.
-redakčně upraveno-
Tip: Zobrazujte si téma týdne na vašem webu
Autor: mak
Související texty k tématu:
Organizace času a práce
- Práce - smysl, význam a organizace Ani mohutné pilíře nebudou mít smysl, když most na nich spočívající nepovede k žádnému břehu, k žádnému cíli.
- Bez časového řádu v nás narůstá stres a nespokojenost S rozvojem techniky jsme se odpoutali od přirozeného řádu přírody.
- Dá se život plánovat? Videoseriál "Víra do kapsy" Má si křesťan život plánovat nebo má jen čekat na Boží volání? Jak skloubit dar času a svobodné volby?
- Dělat co je v našich silách, nestačí Do dřevařské firmy přišel muž žádat o práci. Nabídli mu dobrý plat a lepší podmínky než jinde. Prvního dne se přihlásil u mistra. Ten mu dal sekeru a přidělil mu kus lesa...
- Jak dobře zacházet s časem Promarněný čas s sebou přináší pocit prázdnoty. Existuje jedna osvědčená a moudrá pomůcka pro ime management...
- Jak hospodařit s časem v napětí a shonu života Jak ovládat a zastavovat čas
- Je prospěšné respektovat svůj vnitřní rytmus Dnes často pracujeme přespříliš a jsme pak vyhořelí. Nemáme míru mezi aktivitou a klidem. Naopak mít svůj určitý rytmus je prospěšné. I příroda má svůj rytmus a každý člověk…
- Kdo se modlí, nemarní čas Modlitba je mocnou vnitřní vzpruhou, která nás přivádí k tomu, abychom svému jednání dali správný směr.
- Pracuj kousek po kousku Při pohledu na množství práce nás mnohdy už dopředu opouštějí síly
- Rovnováha mezi prací a soukromým životem Své povolání dokážeme plně uskutečnit pouze tehdy, když se v něm sami beze zbytku nevydáme
- Zabírají nám životní prostor nedůležité věci? Jednoho dne přisel do třídy učitel filozofie. Když se studenti usadili, vzal ze šuplíku nádobu a naplnil ji až po okraj kameny.
- Zachová-li člověk řád, nedostane se do zmatků Jak organizovat čas, práci a život
- Zdrojem workholismu je absence ideje neboli cíle Marné je časně vstávat, dlouho vysedávat u práce, jíst chléb námahy (Žl 127, 1-2)
Láska k sobě, sebepřijetí:
- Miluj sám sebe, abys mohl milovat druhé Láska k bližnímu bez lásky k sobě samému neexistuje...
- Miluj sám sebe, aby ses mohl otevírat lásce druhých Milovat sám sebe je stejně důležitým přikázáním jako milovat bližního. Ježíš učinil z lásky k sobě samému měřítko lásky k bližnímu.
- Láska k sobě samému je základ životní kreativity Pokud nemilujeme sami sebe, začneme mít přehnaný strach z poznávání vlastních chyb a nedostatků. Bůh ale nemiluje člověka pro to, kým člověk je, ale výlučně proto, že je.
- Být vděčný sám za sebe Vděčnost nám otvírá oči, abychom dokázali vidět vlastní hodnotu. Často v nás totiž vězí až příliš hluboko sklon k sebeodmítání. Rádi bychom měli jiné tělo, jiné nadání, jiné možnosti. Když vidím jen co mi chybí, nerozvíjím co je ve mně jedinečné. Začnu-li pošilhávat po tom, co mají druzí a co já nemám, nedokážu už si všímat a vážit toho, co mám právě jen já.
- Další texty k tématu: láska k sobě vztah k sobě, sebepřijetí
Desatero
- Desatero přikázání Božích Člověk potřebuje v rozmanitých situacích oporu pro orientaci.
- Život je víc než Desatero Byli jste povoláni ke svobodě.
- Jsme povoláni k něčemu většímu a krásnějšímu Dodržovat slepě Desatero nestačí
- Čím se řídit při rozhodování? Striktní dodržování pravidel, či okolnosti?
- Boží přikázání nejsou dopravní předpisy
- Dodržovat předpisy a jízdní řády je žalostně málo
- Liberalismus, konzervatismus ... a víra? Liberalismus má dvě stránky.
- Co ne-dělá život křesťanským Pánbíček tě potrestá.
- Kdo a kdy zavedl termín "Desatero?
- Náboženství a desatero mě moc nezajímaly „Které přikázání je první ze všech?“
- Na prvním místě miluj Boha. Proč?