31. 8. 2019, Aleš Opatrný (Foto: IMA) | Sekce: Aktuální téma | Archiv
Být za hlupáka?
Ježíš praví: „Když strojíš hostinu, pozvi žebráky a mrzáky, chromé a slepé. A budeš blahoslavený, protože oni ti to nemají čím odplatit. Dostaneš však odměnu při vzkříšení spravedlivých.“ (Lk 14, 13-14a)
Máme brát výzvy z Bible doslova?
Nad některými výzvami z evangelií si člověk musí lámat hlavu. Má je brát doslova? Nebo je má chápat tak „obrazně“, že z nich vlastně nic nezbude? Tak se můžeme ptát i nad touto Ježíšovou výzvou. Máme zvát na hostinu žebráky, mrzáky, chromé? Dnes bychom asi řekli: Prokazovat dobro bezdomovcům, psychicky nemocným, špatně ekonomicky zajištěným.
Jde o ty, kteří nám naše dobré konání nemohou oplatit
Smysl této Ježíšovy výzvy je zřejmý až z připomenutí, že jde o ty, kteří nám naše dobré konání nemohou oplatit. Nejde tedy v prvé řadě o to, koho z potřebných máme upřednostňovat, ale o to, co je v pozadí našeho rozhodování, čeho chceme dosáhnout.
Jde nám opravdu o nezištné posloužení potřebným lidem, se kterými se dělíme o to, co máme k dispozici, ať je to hmotný majetek nebo čas či zájem? Nebo jde vlastně o vypočítavé chování vůči lidem, od kterých můžeme čekat protislužbu, výhody?
Pokud přijmeme Ježíšovu výzvu, budeme za hlupáky
Pokud pochopíme a přijmeme Ježíšovu výzvu, abychom byli dobří k těm, kteří nám naše dobré konání nemohou oplatit, musíme ovšem počítat s tím, že budeme v očích druhých lidí spíš za hlupáky než za ty, „kteří se vyznají“. Protože na své nezištné dobročinnosti opravdu v tuto chvíli nevyděláme.
Žádný laciný slib, ale reálná jistota...
Příslib, že odměnu obdržíme „při vzkříšení spravedlivých“ ale není laciným odkazem na vzdálenou budoucnost, která kdoví, zda se uskuteční. Je to odkaz na skutečnost, která nepodléhá moci zla, protože je zcela Boží. Je jistější než to, co teď držím pevně v ruce, byť by to byla zlatá cihla.
Bohu se nejvíce podobáme,
když prokazujeme dobro těm,
kteří nám to nemůžou oplatit...
Redakčně upraveno
Tip: Zobrazujte si téma týdne na vašem webu
Autor: Aleš Opatrný
Související texty k tématu:
Vzkříšení, život po smrti, posmrtný život
- Smrtí to nekončí - příběh housenky a motýla (krátké video - Minuta o víře) Narodili jsme se, abychom žili, a ne abychom zemřeli. Smrt není konec, je to jen začátek něčeho nového. Symbolika housenky a motýla.
- Být ve spojení s Bohem, pro kterého neplatí smrt Člověk může už na této zemi poznávat Boha, pro kterého smrt neplatí. Může mu důvěřovat, může vrůstat do stále plnějšího spojení s ním. A ta důvěra může jít až k hranici smrti.
- Co míní embrya o následujícím životě? V břiše těhotné ženy se ocitla tři embrya. Jedno z nich byl malý věřící, druhé malý pochybovač a třetí malý skeptik. Malý pochybovač se zeptal: "Věříte vlastně v život po porodu?"
- Stěhování na hřbitov Kříže na hrobech neznamenají, že jsme nad někým „udělali kříž“, že „je s ním amen“ čili konec, jak se často říká. Je naopak znamením vzkříšení a naděje.
- Další texty k tématu vzkříšení zde
Almužna
- Co znamená slovo almužna?
- V čem se Bohu můžeme nejvíce podobat…
- Peníze si do hrobu nevezmeme, ale dobrotivost a štědrost nás bude provázet i po smrti…
- "Sám mám málo"
- Nikomu radši nepomáhám, abych nenaletěl
- Co někomu dáš, vrátí se ti rozmnožené
- Dáváním nikdy neztrácíme
- Almužna není vždy to nejdůležitější
- Co v lásce dáme, Bůh nám podivuhodně vrátí
- Když je lepší být za hlupáka, než být ´in´...
- Cesta k zacelení a uzdravení vlastních ran
- Efekt motýlích křídel