28. 7. 2018, IMA (Foto: ima) | Sekce: Aktuální téma | Archiv
I my můžeme konat nemožné
Když Ježíš uviděl, jak k němu přichází velký zástup, řekl apoštolům: „Kde nakoupíme chleba, aby se ti lidé najedli?“ Jeden z učedníků mu řekl: „Je tu jeden chlapec, ten má pět ječných chlebů a dvě ryby. Ale co je to pro tolik lidí?“ Ježíš řekl: „Postarejte se, ať se lidé posadí!“ Posadili se tedy, mužů bylo asi pět tisíc. Potom Ježíš vzal chleby, vzdal díky a rozdělil je sedícím; stejně i ryby, kolik kdo chtěl. Jan 6,5.8-11
Důležitá na příběhu „zázračného rozmnožení chlebů“ je skutečnost, že tento zázrak neučinil Ježíš bez přičinění lidí. Kdosi z davu – nějaký chlapec – nabídl Ježíšovi to málo, co měl pro jen sebe. Pět placek a dvě ryby. Bylo to neskutečně málo pro celý ten dav. Ten chlapec to ale odevzdal Ježíšovi do rukou, který z toho pak nasytil velký zástup.
I nám se někdy může zdát, že sami toho máme málo („sám mám málo“). Můžeme se cítit, že oproti druhým máme málo financí, nebo schopností, času, šarmu, odvahy, suverenity, výřečnosti, potřebných vlastností… Pomáhat tak není luxus pro nás. Navíc se nám může někdy zdát, že vzhledem k obrovskému zlu ve světě není naše „málo“ stejně k ničemu, že nic nezměníme.
Opak je ale pravdou. Každý z nás může hledat a objevovat to, čím jsme od Boha vystrojeni, jaké schopnosti, talenty a hřivny jsme dostali do vínku. A to pak můžeme nabízet a odevzdávat Ježíšovi do rukou s otázkou, jak můžeme být prospěšní a potřební v našem nejbližším okolí a prostředí. A pak už nezbývá, než se s odvahou pustit do díla, například:
Pustit v autobuse někoho sednout a usmát se na něj
Věnovat chvíli času svému dítěti / partnerovi / rodičovi / prarodičovi …
Naslouchat chvíli někomu, kdo to zrovna potřebuje
Polknout zahořklé, ukřivděné, či zraňující slovo
Nezapojit se do pomlouvání
Pomoci někomu potřebnému drobnou pomocí / finančním příspěvkem
Plnit si své povinnosti v práci / ve škole / doma
Zapojit se do nějaké dobrovolnické práce
Zapojit se do společenské, či politické činnosti
A tak dále…
Každý máme jiné vybavení, jiné poslání, jiné výzvy. A pokud nic nezkusíme, nezjistíme, co pro nás je a co ne. A vtip je také v tom, že pokud si třeba 1 milion lidí řekne: „Já sice nic velkého nezmůžu, ale můžu začít s něčím malým“, tak tu najednou máme 1 milion „maličkostí“, které přetvářejí společnost a samozřejmě i nás samé.
Ptejme se Boha, odevzdávejme se mu do rukou, vyjděme a jednejme…
Tip: Zobrazujte si téma týdne na vašem webu
Autor: IMA
Související texty k tématu:
Drobné dobré skutky
- I velké věci začínají maličkostmi
- Drobné projevy laskavosti nás nic nestojí
- Odhodlat se k maličkosti, (mnohdy) maličkost vůbec není
- Naše dobré jednání není dobré jen pro druhé, ale i pro nás
- Bůh nemá v tomto světě jiné ruce než ty tvoje...
- Působil tam, kde smrt byla lepší než život
- Naším úkolem není být druhou Matkou Terezou
Porovnávání se, srovnávání, poměřování
- Každý je se sebou nějak nespokojený Proto spolu tolik soupeříme.
- Kdo se porovnává s druhými, znehodnocuje sám sebe... Stále objevujeme u druhých něco co sami nemáme. Srovnávat se s druhými ale znamená buď podceňovat sebe, nebo se naopak nutit k pocitu, že jsme „super“. Co s tím?
- Od malička jsme vedeni k porovnávání se s druhými „Dary jsou sice rozmanité, ale je pouze jeden Duch. A jsou rozličné služby, ale je pouze jeden Pán. A jsou různé mimořádné síly, ale je pouze jeden Bůh. On to všechno ve všech působí.
- Být někým jiným, než jsem? Znám jednoho muže, který pracoval jako inženýr pro velkou společnost, ale tohoto dobře placeného zaměstnání se vzdal, aby se mohl stát automechanikem, i když jeho okolí si ťukalo na čelo.
- Další texty k tématu porovnávání, srovnávání, poměřování, posuzování, závist