5. 9. 2020, Pavel Semela (Foto: IMA) | Sekce: Aktuální téma | Archiv
Dodržovat předpisy a jízdní řády je žalostně málo
„Kdo druhého miluje, splnil zákon. Vždyť přikázání „nebudeš cizoložit, nebudeš zabíjet, nebudeš krást, nebudeš žádostivý“, a je-li ještě nějaké jiné přikázání, všecka jsou shrnuta v tomto: „Miluj svého bližního jako sám sebe“. Láska bližnímu neubližuje. Naplněním zákona je tedy láska.“ (Řím 13, 8-10)
Můj strýc byl řidičem autobusu MHD. Řídil velmi zodpovědně a pro cestující příjemně. Mezi kolegy bylo zvykem, že se střídali na zastávce, která oběma vyhovovala, ne vždy tam, kde to předpokládal rozpis směn. Jednou ho kolega vystřídal o něco dřív. Strýc se ale pak velmi divil, když na něj přišlo několik stížností od cestujících, že jel velmi ostře a riskantně. Jeho kolega měl prostě jiný styl, ale protože oficiálně byl stále ve službě strejda, bylo to na něj. Jeho kolega nejspíš neporušil žádné dopravní předpisy, ale pro pasažéry byla jeho jízda tak nepříjemná, že si na ní stěžovali, a strejda přišel o prémie.
Podobnou situaci znám spíš z pozice cestujícího. Vlastně mě tolik nezajímá, jestli řidič dodržel všechna pravidla silničního provozu, ale jestli nejede stylem brzda - plyn, kdy to se mnou hází tam a zpátky a je těžké se udržet. Zkrátka jestli bere ohled na ty, které veze, i na ostatní účastníky provozu. Moc nepotěší ani to, že sice jede na vteřinu přesně podle jízdního řádu, ale zavřel mi dveře před nosem, přestože mě z dálky viděl dobíhat. (Nic proti řidičům autobusů, díky strejdovi vím, že to s námi cestujícími taky nemají lehké, nicméně rozdíl v přístupu se pozná a je v něčem podstatnější než přesnost dodržení předpisů a jízdních řádů.)
Apoštol Pavel v listě Římanům mluví o něčem podobném. Je možné neporušit žádné přikázání, ale přitom se minout s jejich smyslem a cílem. Naplnění zákona je víc než nepřekročení jednotlivých ustanovení. A ověřit si, že jsem naplnil Boží zákon, je o mnoho složitější než odškrtnout si, že jsem nic neporušil. A popravdě, je-li shrnutím přikázání „Miluj svého bližního, jako sám sebe!“, není možné to za naplněné pravdivě prohlásit nikdy.
Bůh nás svými přikázáními zve, abychom stále rostli v lásce k bližním. Nic menšího není naplněním jeho zákona. A nikdy s tím nebudeme hotovi. Nejspíš právě v tom je podstata jeho zákona a všech přikázání. Blažený, kdo se neohání zachováním předpisů, ale usiluje o naplnění jejich podstaty.
Tip: Zobrazujte si téma týdne na vašem webu
Autor: Pavel Semela
Související texty k tématu:
Desatero
- Desatero přikázání Božích Člověk potřebuje v rozmanitých situacích oporu pro orientaci.
- Život je víc než Desatero Byli jste povoláni ke svobodě.
- Jsme povoláni k něčemu většímu a krásnějšímu Dodržovat slepě Desatero nestačí
- Čím se řídit při rozhodování? Striktní dodržování pravidel, či okolnosti?
- Boží přikázání nejsou dopravní předpisy
- Dodržovat předpisy a jízdní řády je žalostně málo
- Liberalismus, konzervatismus ... a víra? Liberalismus má dvě stránky.
- Co ne-dělá život křesťanským Pánbíček tě potrestá.
- Kdo a kdy zavedl termín "Desatero?
- Náboženství a desatero mě moc nezajímaly „Které přikázání je první ze všech?“
- Na prvním místě miluj Boha. Proč?
Smysl (života) a jeho hledání
- Nudí nás práce, studium, rodina, média, umění i náboženství...
- Jakou cenu má (jakýkoliv) člověk?
- Zdrojem workholismu je absence ideje, cíle
- Nehledat smysl ve věcech samých
- O době, ve které žijeme, rozhodnout nemůžeme
- Od malička jsme vedeni k porovnávání se s druhými
- Osobní povolání - jedinečný, Bohem daný smysl života
- Rozeznat, co je pro mě dobré
- Tajemství šťastného a smysluplného života
- Zacílit svůj život
- Bez lásky lze vytvořit veliká díla, ale...
- Co dělat, když život ztrácí smysl
Organizace času a práce
- Práce - smysl, význam a organizace Ani mohutné pilíře nebudou mít smysl, když most na nich spočívající nepovede k žádnému břehu, k žádnému cíli.
- Bez časového řádu v nás narůstá stres a nespokojenost S rozvojem techniky jsme se odpoutali od přirozeného řádu přírody.
- Dá se život plánovat? Videoseriál "Víra do kapsy" Má si křesťan život plánovat nebo má jen čekat na Boží volání? Jak skloubit dar času a svobodné volby?
- Dělat co je v našich silách, nestačí Do dřevařské firmy přišel muž žádat o práci. Nabídli mu dobrý plat a lepší podmínky než jinde. Prvního dne se přihlásil u mistra. Ten mu dal sekeru a přidělil mu kus lesa...
- Jak dobře zacházet s časem Promarněný čas s sebou přináší pocit prázdnoty. Existuje jedna osvědčená a moudrá pomůcka pro ime management...
- Jak hospodařit s časem v napětí a shonu života Jak ovládat a zastavovat čas
- Je prospěšné respektovat svůj vnitřní rytmus Dnes často pracujeme přespříliš a jsme pak vyhořelí. Nemáme míru mezi aktivitou a klidem. Naopak mít svůj určitý rytmus je prospěšné. I příroda má svůj rytmus a každý člověk…
- Kdo se modlí, nemarní čas Modlitba je mocnou vnitřní vzpruhou, která nás přivádí k tomu, abychom svému jednání dali správný směr.
- Pracuj kousek po kousku Při pohledu na množství práce nás mnohdy už dopředu opouštějí síly
- Rovnováha mezi prací a soukromým životem Své povolání dokážeme plně uskutečnit pouze tehdy, když se v něm sami beze zbytku nevydáme
- Zabírají nám životní prostor nedůležité věci? Jednoho dne přisel do třídy učitel filozofie. Když se studenti usadili, vzal ze šuplíku nádobu a naplnil ji až po okraj kameny.
- Zachová-li člověk řád, nedostane se do zmatků Jak organizovat čas, práci a život
- Zdrojem workholismu je absence ideje neboli cíle Marné je časně vstávat, dlouho vysedávat u práce, jíst chléb námahy (Žl 127, 1-2)