1. 2. 2008, cpr
Vztah věřící a nevěřící?
Navigace: Katalog dotazů > Láska a vztahy > Láska v partnerství, příprava na manželství
Chtěla bych se zeptat, jaký máte názor na vztah věřící a nevěřící? Mám nevěřícího partnera, je velmi ohleduplný a nebrání mi ve víře. Přijmul i mé přání žít intimně až po svatbě. Přesto mě jedna známá od vztahu s nevěřícím mužem zrazuje, že to prý není Boží vůle. Nemyslím si, že by mi Ježíš takový vztah zakázal, on přece miloval lidi bez rozdílu.
Smíšená manželství jsou možná, i když v něčem těžší
Díky za váš dotaz i za vaši zodpovědnost, s jakou k vašemu vztahu přistupujete.
Hned na začátek vás chci uklidnit, že názor té známé je radikální a vlastně nepravdivý. I Písmo počítá s tím, že smíšená manželství jsou možná (např. 1 Kor 7,14).
Je obdivuhodné, že váš snoubenec přijal i vaše přání mít intimní život až po svatbě. To ukazuje na to, že o vás skutečně stojí. Na druhou stranu je ovšem nutno upřímně říci, že manželství věřícího s nevěřícím má oproti manželství dvou věřících hned od začátku některé težkosti navíc. Proto je katolická církev - pokud jde o smíšené sňatky - poněkud zdrženlivá a vyžaduje k uzavření manželství souhlas biskupa a dále prohlášení věřící strany, že svou víru zachová a že se bude snažit vychovat děti ve víře. Toto prohlášení bere nevěřící na vědomí a stvrzuje svým podpisem. Víra totiž, pokud je žita opravdově, proniká celý život člověka a ve smíšeném manželství pak může znamenat prakticky denní problém, byť ne neřešitelný. Realita je ovšem dnes taková, že smíšených manželství uzavíraných v kostele je u nás cca 50 takže to není nic neobvyklého.
Na závěr pár poznámek:
- Nepřestaňte o věcech víry (hlavně těch praktických) spolu hovořit, je třeba aby to bylo se vzájemnou úctou, respektem a bez snahy druhého přesvědčit či obrátit na tu mou (ne)víru. Pozor: Aktivní šíření víry mezi nejbližšími je velmi delikátní záležitost, a zpravidla nebývá přijímáno (nikdo není doma prorokem).
- Počítejte s tím, že budou ve vašem životě významné věci, které nebudete moci se svým manželem sdílet - především celý duchovní život.
- Váš vztah bude nerovnoměrný, protože vy máte víru, váš partner nikoliv - nemá místo ní něco srovnatelně jiného.
- Manžel vám v oblasti duchovního života nebude moci být oporou, což může být pro ženu těžké.
- Počítejte do budoucna s neodbytnými otázkami dětí: "Proč se tatínek s námi nemodlí, proč nechodí s námi do kostela?" To může být těžké zvláště pro víru kluků. Znám však smíšené páry, kde nevěřící tatínek občas do kostela s rodinou zajde, ABY BYL S NÍ, i když to, co se tam děje, nechápe a nepřijímá. K tomu však nemůže být nucen!
- Pokud se Vám podaří tyto těžkosti zvládnout, může vaše manželství oboustranně obohatit váš život. Naučí vás oba toleranci, respektu k názoru druhých, povede vás k hlubšímu promýšlení vlastních postojů: proč vlastně věřím/nevěřím tomu či tomu?
Nadpřirozená rovina manželství - vztah s Bohem - bude zcela na vás, ale přirozenou rovinu manželství (budování vztahu, vzájemné sdílení, pozornost vůči druhému, ale i odpuštění v lidské rovině!) můžete rozvíjet spolu.
A to je též velmi důležité a Bohem chtěné!
Kategorie otázky: Láska v partnerství, příprava na manželství