20. 1. 2009, mat
Problém papežské neomylnosti
Navigace: Katalog dotazů > Víra – nauka víry, katechismus
ráda bych se zeptala, jak je tomu přesně s papežskou neomylností, vyhlášenou, tuším, roku 1870. Mám za to, že tato "neomylnost" platí pouze pro omezený okruh otázek týkajících se "víry a mravů".
Co to ale nicméně znamená? Když si budu kupříkladu číst nebo poslouchat papežův projev, co z jeho slov mám pokládat za "neomylné"? Jak je známo, papež pronáší své soudy i o otázkách, které mnoho lidí (i křesťanů) jistě považuje za vrcholně sporné (potraty, homosexualita atd.). Ale právě tyto otázky se přece mravů týkají velmi. Co potom mám jakožto římsko-katolička dělat, když s papežem nesouhlasím a když nedokáži chápat slova jakéhokoli člověka jako neomylná?
Nepopírá se navíc postulováním neomylnosti určitá dějinná proměnlivost, která je neoddiskutovatelná? Budu vám velmi vděčná za odpověď, protože mne tato otázka opravdu trápí.
Papežovy projevy nejsou neomylné
Papežská neomylnost se týká pouze velmi omezených výroků ohledně víry a křesťanské etiky, a výroky, které se jí historicky týkají, se dají spočítat na prstech jedné ruky. Papežovy projevy nejsou neomylné, podobně jako není neomylná ani naprostá většina dokumentů jím podepsaných.
Zároveň je ale papež společně s ostatními biskupy tím, kdo je zodpovědný za interpretaci božího slova a Kristovy nauky svěřené apoštolům a jejím nástupcům, tzn. že k jeho učení by měl věřící katolík jistě přihlédnout.
Taky nemůžeme zapomínat, že ač papež většinou neuplatňuje charisma neomylnosti, tak není důvod se domnívat, že by se v té chvíli měl nutně mýlit – může mít pochopitelně pravdu, a velmi často ji také má.
Více o papežské neomylnosti si můžete přečíst na www. apo-logia.blogspot.com
Kategorie otázky: Víra – nauka víry, katechismus