Ježíš mu řekl: „Vstaň!“ (J 5,8) - Citát z Bible na každý den

13. 9. 2007, šape

Jak mluvit s Bohem?

Navigace: Katalog dotazů > Víra a život (život z víry) > Pochybnosti a krize víry

Jak se spratelit s Bohem, jak s nim mluvit? Chodim celkem pravidelne na mse i na svatosti smireni, ale porad mi prijde, ze to neni ,,ono". Stale mi pripada, ze mezi mnou a moji virou a Bohem je nejaka neviditelna zed.Co mam delat abych ji pekonala?

Bohuzel mam take nekdy pochybnosti o sve vire.Povazuje se to za hrich? Jak nalezt cestu ke sve vire? Mnohokrat diky za odpoved.

Bůh stvořil jedna ústa, ale dvě uši.


Důkazy o tom, že Bůh je naším přítelem nalezneme snad na každé stránce Nového zákona. Například: „Už vás nenazývám služebníky, protože služebník neví, co činí jeho pán. Nazval jsem vás přáteli, neboť jsem vám dal poznat všechno, co jsem slyšel od svého Otce.“ (Jan 15, 15)

Jak mluvit s Bohem? Naše vztahy se přeci neomezují jen na mluvení. To bychom s druhými mohli žít „přes telefon“. Větší procento naší komunikace s druhými je neverbální (gesta, postoje, mimika). Často nám stačí, abychom s druhými byli a oni zakoušejí klid, pohodu, radost, naději … Podobné je to podle mne s Bohem. Asi není dobré chtít, aby zaduněl hrom a z oblaku na nás promluvil hlas. Boží hlas je velmi tichý. Často mluví z událostí, z naslouchání Písmu, často jeho slovo vypadá, že se nám tak zvaně rozsvítí a my pochopíme, že tenhle nápad není z nás. Často Boží přítomnost můžeme zakusit při pohledu nazpět, na podivuhodný sled událostí.

Co bych ti nyní doporučil? Bůh nám ne nadarmo stvořil jedna ústa, ale dvě uši. Takový by mohl být poměr mluvení a naslouchání při modlitbě. Poslouchej, vyhledávej ticho okolo sebe, i to své vnitřní. Jen ticho je kolébkou slova, pozadím slova, pramenem slova. Dál bych ti navrhl, abys začala číst Písmo svaté, hlavně žalmy. Bůh nám nabízí lidská slova k modlitbě. Ztotožni svá slova se slovy žalmů. Dále studuj. Začni číst knihy o světcích, o duchovním životě, o modlitbě, o teologii … Je toho tolik, co se dá.



Víra není bez zkoušek

Víra je víra. Není jistotou. P. Tomáš Halík napsal knížku, která se jmenuje „Co není bez chvění, není pevné“. Pokud chceme mít neoblomnou víru, pak se postupně staneme fundamentalisty. Mluví se o tzv. „jistotě víry“. Ta ale není bez zkoušek. Je postavená na faktu, že Bůh by přeci nelhal. Bůh je pravda sama.

Víra se nakonec projevuje skutky lásky. Víra se nevznáší na nějakém obláčku. Hledáš-li víru, služ.

Kategorie otázky: Pochybnosti a krize víry

Kdo se spoléhá na Boha, je jako strom u vody.
(Jr 17,5)

Velikonoce - pracovní listy pro děti

(1. 4. 2025) Pracovní listy k Velikonocům - k doplnění, přečtení, vybarvení i dokreslení...

Doporučujeme knížku: Jak dál po křtu dítěte - Příručka pro rodiče a kmotry

Doporučujeme knížku: Jak dál po křtu dítěte - Příručka pro rodiče a kmotry
(30. 3. 2025) Jak můžou rodiče a kmotři pomoci dětem a dospívajícím s tím, aby důvěřovali Bohu a navázali vztah s Ježíšem Kristem?

Klášter Drasty je svědectví o Boží moci / podcast k poslechu

Klášter Drasty je svědectví o Boží moci / podcast k poslechu
(26. 3. 2025) Ecclesia podcast tentokrát zavítal přímo mezi sestry karmelitky, aby společně nahlédli do jedinečného příběhu…

Potrat z pohledu ne-křesťanského / podcast k poslechu

(25. 3. 2025) Postoj křesťanů k interupci je poměrně jednoznačný. Jak lze ale na potrat pohlížet i z úhlu…

Další číslo časopisu pro dívky IN!

Další číslo časopisu pro dívky IN!
(24. 3. 2025) Měsíc duben už pomaličku klepe na dveře a další číslo časopisu IN! se už brzy vydá na cestu do vašich poštovních…