Hospodin má ve svém lidu zalíbení. (Ž 149,4) - Citát z Bible na každý den

5. 5. 2009

Fantasy literatura, RPG hry, pohanství

Navigace: Katalog dotazů > Náctiletí - sexualita, vztahy > Hudba, škola, krize víry,...

Dobrý den,
Zajímal by mě Váš názor na fenomén literatury s fantasy tematikou (žánr, jehož klasikem byl např. profesor J.R.R. Tolkien, často se inspiruje ve starých bájích, mytologii, různých náboženských směrech, magii a lidovém folklóru) a s tímto žánrem spojený fenomén her s hraním rolí, tzv. RPG (nalezneme počítačové, stolní, ústní i "živé", provozované v přírodě - tzv. LARP).
Jelikož se k tomuto fenoménu relativně často (relativně ve srovnání se zbytkem populace) tváže také vztah k pohanství (novopohanství), v některých případech dokonce příslušnost k některému kultu (zejména se jedná o uctívání germánských božstev), zajímal by mě váš názor také na tuto problematiku.
Děkuji za odpověď.

Je třeba být obezřetný

Milý ...,
díky za Váš zajímavý dotaz. Na jednu stranu by bylo dobré ocenit vše pozitivní, co přináší jak svět literatury a fantazie, tak hraní rolí. Všechny tyto věci jsou přirozenou součástí kultury a výchovy člověka. Pokud kniha zůstane příběhem, se kterým se konfrontuji, a nikoliv vírou, se kterou se ztotožním, a pokud hra zůstane hrou a nestane se náhražkou reality, není důvod ji démonizovat a zavrhovat. Nakonec řada autorů fantasy patří mezi křesťany a skrze jejich díla je dokonce možné nově a hlouběji pochopit některé aspekty křesťanské víry a lidského života vůbec (mám na mysli především C. S. Lewise nebo J. R. R. Tolkiena).

Pokud se však v literatuře či hrách objeví evidentní vazby na magii a pohanské kulty, které sugestivně navádějí čtenáře tímto směrem, měli bychom být obezřetní. Ačkoliv samotná fantasy není náboženstvím, někteří autoři do ní vkládají náboženské myšlenky a některé světy fantasy mohou plnit různé funkce náboženství. Je známo, že mnoho stoupenců novopohanství se rekrutuje právě z řad fanoušků tohoto žánru. Pokud se skrze fantasy křesťan dostane ke kontaktu s jiným náboženstvím, ze strany církve platí striktní odmítnutí směšování různých náboženských názorů a praktik s křesťanstvím (synkretismus). Podobný postoj založený na exkluzivitě jediného Boha a zodpovědnosti za jeho lid najdeme již v historii izraelského národa v bibli.

Předpokládám, že tato dvě zásadní stanoviska jsou evidentní a v konkrétních případech mohou posloužit jako základní orientace. Zkusme však naši úvahu rozšířit o další aspekty, abychom nezůstali pouze u černobílého vidění.

V posledních desetiletích má katolická církev mnohem vstřícnější postoje k dialogu a spolupráci se zastánci jiných názorů, vyznání a náboženství, než tomu bývalo v posledních staletích. V pluralitním prostředí je jistě velmi moudré, ba přímo evangelní, usilovat o vzájemné poznání a pochopení, o překonání historických předsudků a nepřátelství a pokusit se dialog a spolupráci, které by umožnily vzájemné obohacení a přínos přesahující účastníky takového přístupu. Mohla by se snad platforma příznivců fantasy literatury a RPG stát dějištěm něčeho takového?

Osobně si dokáži představit, že se jako katolík setkám s pohanem, přátelsky si popovídáme o tom, jak prožíváme svoji víru, co nám přináší fantasy, co jsme objevili při hrách, apod. takže z toho vzejde lepší pochopení vlastní identity (nikoliv její ztráta či deformace) a vzájemné povzbuzení v dobrém (nikoliv nové předsudky).

Na vyšší a širší úrovni si však něco takového dost dobře představit nedokáži, a to ani za účasti odborníků z řad pohanů a křesťanů. Uveďme aspoň několik problematických bodů na adresu fantasy:
- v literatuře, která výrazněji koketuje se světem pohanství a okultismu, bývá evidentní konkurenční a nepřátelský postoj ke křesťanství;
- novopohanská inspirace přináší silně konzumní pojetí náboženství, které ve výsledku jen potvrzuje sobectví a materiální orientaci, což je v protikladu ke křesťanskému pojetí náboženství;
- mentalita prosáklá magickým přístupem je nejen v rozporu s důvěrou a láskou k Bohu, ale paradoxně otevírá cestu k závislostem, psychickým problémům či dokonce k posedlosti.

Bylo by velmi zajímavé ptát se na ty samé věci současného křesťanství a v atmosféře otevřené k opravdovému pochopení si vzájemně vyjasnit důvody svých postojů. Obávám se však, že naše poměrně omezené sebepoznání a způsob, jakým jsme dnes schopni vést dialog s druhými lidmi, ať už jako křesťané či nekřesťané, jen stěží unesou tak velkou nekompatibilitu.

Milý ..., pokud jste fanouškem fantasy, přeji Vám hojný užitek z toho nejlepšího, co v ní lze nalézt!

Kategorie otázky: Křesťanská etika, hřích, Hudba, škola, krize víry,...

Kdo se spoléhá na Boha, je jako strom u vody.
(Jr 17,5)

Ježíš Kristus Král, Boží království

Ježíš Kristus Král, Boží království
(20. 11. 2024) Žádné království z tohoto světa, žádný král ani žádná vláda neřeší úplně a s konečnou platností osud jednotlivého…

´Tvůrce Narnie´, ateista a konvertita C. S. Lewis

´Tvůrce Narnie´, ateista a konvertita C. S. Lewis
(20. 11. 2024) C. S. Lewis zemřel 22. 11. 1963. Ve stejný den jako prezident USA John Fitzgerald Kennedy. C. S. Lewis prožil pohnutý…

Kdy začíná advent?

(18. 11. 2024) Datum první adventní neděle

Adventní kalendář k JUBILEJNÍMU ROKU

Adventní kalendář k JUBILEJNÍMU ROKU
(18. 11. 2024) 24.12. začíná jubilejní svatý rok 2025 otevřením brány baziliky svatého Petra ve Vatikánu. Nabízíme vám tip na…

Přispějte na asistenčního psa Šimonovi

Přispějte na asistenčního psa Šimonovi
(18. 11. 2024) Jmenuji se Šimon a je mi 24 let, v patnácti letech mi byla diagnostikována Friedreichova ataxie, vzácné…