31. 8. 2007, mat
Co je okultismus?
Navigace: Katalog dotazů > Alternativní směry - léčitelství, reiky, terapie,.... > Magie, okultismus
Latinské slovo "occultus" znamená "skrytý". Podle mě je to tedy nauka, pojednávající o věcech skrytých nebo nejasných lidskému chápání. Tyto věci skryté mohou mít původ ve Stvoření, které pochází od Boha, nikoli od ďábla. Proto si myslím, že zabývat se těmito věcmi není nic nebezpečného, čeho by se měl křesťan vyvarovat.
Naopak, pomohou mu lépe pochopit dílo Stvoření. Sv. Tomáš Akvinský a sv. Albert Veliký se zabývali alchymií a astrologií, které jsou považovány za okultní. Proč jim to nezabránilo stát se svatými?
Okultismus, magie
Pokud by byl okultismus chápán pouze na základě takto etymologického výkladu, pak by s ním křesťané neměli tolik problémů. Faktem ovšem je, že v praxi okultismus má velmi blízko, dokonce se prolíná s různými druhy magie či spolupráce s různými silami, které nemusí mít s Bohem nic společného. K tématu bych doporučil např. mluvenou kazetu od A. Opatrného a V. Kodeta Křesťanská víra a okultismus (např. zde: http://www.ikarmel.cz/kniha/Krestanska-vira-a-okultismus_20031.html).
Alchymie a astrologie, dnes považované za okultní vědy či pavědy, byly považovány ve středověku za vědu - alchymie byla předchůdkyní dnešní chemie jako astrologie dnešní astronomie. Dílo sv. Alberta tak bylo na svou dobu velmi vědecké, nikoli okultní. Oba přitom varují před magií a tím, co bychom označili za okultismus.
Encyklopedické info:
Okultismus
Z lat. occultus - tajný, skrytý. Každá okultistická nauka vychází z toho, že kromě rozumu a racionality jsou neznámé síly, které působí ve světě. Tyto síly mohou být vnímány a chápány jen málo lidmi (medium). Pojem značí také tajnou vědu nebo formu magie. Při okultních praktikách se využívá schopnosti mimosmyslového vnímání některých jedinců. Na rozdíl od spiritismu nevztahuje okultismus domnělé nebo reálné neobvyklé zážitky a úkazy na zásah duchů. Křesťanské církve vždy jakékoli formy okultismu zakazovaly.
Kategorie otázky: Magie, okultismus