21. 9. 2009, peb
Církev - nevím, proč do ní vstupovat
Navigace: Katalog dotazů > Víra a život (život z víry) > Hledání Boha, víry
Dalším problémem je výsledek srovnání nevěřících občanů s věřícími. Zatím jsem nevypozoroval u katolických přátel či známých vyšší kvalitu lásky, což je jedna z hlavních křesťanských ctností? Nevidím v tom žádný duchovní přínos.
Podstatou je osobní vztah s Ježíšem
Dobrý den,
se vstupem do církve, resp. přijetím křtu, na základě „nabádání“ (byť dobře míněného) by to bylo asi trochu podobné, jako kdyby někdo zvažoval vstup do manželství s konkrétní osobou jen proto, že k tomu byl druhými lidmi nabádán. Tak jako je podnětem k zahájení společného života muže a ženy především jejich hluboký osobní vztah, podobně i vstup dospělého člověka do církve má smysl jen tehdy, je-li předznamenán jeho osobním vztahem k Ježíši Kristu.
Takový vztah obvykle nelze „vyargumentovat“, rodí se spíše z poznání a zkušenosti. V Ježíši Kristu vidíme my, křesťané, svého nejlepšího přítele, Božího Syna, který se z lásky k nám stal jedním z nás a vyvážil všechnu lidskou zlobu obětí svého života. Jak On sám řekl, „nikdo nemá větší lásku než ten, kdo za své přátele položí svůj život“.
Duchovní přínos, o němž pochybujete, vidíme pak především v této jistotě, že nás někdo miluje, dále v tom, že prostřednictvím Krista nacházíme smysl a cíl svého života, vnitřní pokoj a že za všech životních okolností máme důvod k naději. Věříme, že skrze církev, kterou Ježíš Kristus založil, se s ním můžeme zvláštním způsobem setkávat i dnes, byť třeba v poloprázdném kostele.
Nevím, zda se dá dostatečně spolehlivě vypozorovat vyšší či naopak nižší kvalita lásky u druhých lidí. Je jisté, že všichni chybujeme. Je asi také potřeba přiznat, že křesťané leckdy nedělají Pánu Ježíši svým životem dobrou reklamu. Je zvláštní, že církev zde i přes všechny lidské nedostatky jejích členů stále je. Snad i proto věříme, že je nástrojem v rukou Božích, který v tomto světě má své místo.
Kategorie otázky: Církev, společenství křesťanů, Hledání Boha, víry