Sekce: Knihovna
Pokud odmítneme iluzi, jsme připraveni čelit těžkostem
aneb stoikové a neurózaz knihy Co dělat, když život ztrácí smysl , vydal(o): Karmelitánské nakladatelství
Jakmile odmítnete iluzi, že život je pro většinu lidí radostnou rozkoší (a vy jste doufali, že mezi ně patříte), pak jste připraveni obstát v temných chvílích.
Někteří lidé se rozhodnou pro stoické řešení: zachovávají důstojné mlčení a snaží se svým trápením neobtěžovat druhé. Tento postoj je sice může dovést k jisté zralosti, ale také k tiché beznaději, ke ztrátě humoru a k chmurnému pojetí života.
Jeden můj stoický přítel popsal život jako cestu od temnoty do zapomnění. Takové zhodnocení opomíjí naše povolání k věčnosti, které nás vynáší nad smutky tohoto světa.
Stoický postoj je hluboce vkořeněn ve společenských zvyklostech Severoevropanů a jejich bratranců v Severní Americe, Austrálii a na Novém Zélandu. Zdá se, že se uplatňuje i v Japonsku a mezi vyššími vrstvami v Indii.
Podle těchto lidí technický pokrok postupně vyloučí bolest jako zbytečnost a utrpení se stane patologickou odchylkou. Připustit utrpení je tedy společensky nepřijatelné.
"Ztuhlé rysy" ve chvíli životní bolesti a zklamání zdánlivě zlepší naše vztahy se sousedy. Stojí však za povšimnutí, že zmíněné národy nejenže typicky potlačují svůj žal. Zároveň jde totiž také o země, kde zakořenila neuróza a kde se dnes populárním lékem stala psychoterapie, kterou si neuróza vyžádala. Nedávno jsem se dočetl, že vlivem psychoterapie se ti, kdo na tom byli špatně, postupně stávají hluboce nešťastnými. Předstírání, sebezápor a potlačování jsou příčiny neuróz, tak příznačných pro takzvaný "první svět".
Zdá se, že na Západě tomuto neurotickému stoicismu a předstírání odolávají jedině latinské národy.
Ostatní kapitoly z této knihy na tomto webu:
- Mladá žena tiše plakala v bezútěšném žalu
- Proč to Bůh dopustil? Na tuto otázku nemáme odpověď
- Svět ´happy-endu´
- Je normální, že každý nějak trpí
- Životní zkoušky nestačí jen přežít
- I v nejhorších chvílích je Pán života se mnou
- Jak ve smutku, tak v radosti
- Ztráta přátel - nejtrpčí životní zkušenost
- Sdílnost přátelství posílí
- Odloučením a zklamáním od milovaných prošel i Boží Syn
- Lék na žal a zklamání je milosrdná láska
- Modlitby a myšlenky pro temné chvíle
Autor: Benedikt Groeschel
(Související) texty k tématu:
Krize, utrpení:
- Dětem se předává neuvěřitelná nepravda Dětem vyrůstajícím v našem rozvinutém světě se předává neuvěřitelná nepravda - říká se jim, že většina lidí má naději prožít život až do konce bez utrpení, bez bolesti, bez temnoty.
- Stopy v písku Jedné noci se mi zdál sen. Kráčela jsem po pobřeží se svým Pánem. Na temném nebi se promítaly obrazy z mého života. Životní příběh provázely dvoje stopy v písku...
- Utrpení, krize - základní pohled Neplýtvejme příliš slovy o utrpení. Nevíme totiž co to utrpení je. Když jsem je doopravdy poznal já, dokázal jsem jenom plakat.
- Další texty k tématu: krize, utrpení
Mládež, teenageři:
- Otázky a odpovědi náctiletých na Linku víry a důvěry help@vira.cz
- To, co cítíme, nejsme my Překonat v sobě výkyvy nálad
- Kauza Kristus Kdo byl Ježíš? Existují o něm vůbec hodnověrné důkazy?
- Radost Touhu po životě v radosti v sobě nosíme všichni
- Další texty pro mládež a teenagery zde