(Redakční poznámka: text byl napsán v roce 2010,
je možné, že nyní již v Praze tramvaj číslo 13 jezdí.
Ale stále platí, že například v mnohých hotelech
neexistují pokoje číslo 13 atd...)
Pro začátek jeden otřepaný vtip:
Víte, proč věřící lidé nevěří na pověry?
Protože to přináší smůlu. :-)
Proč v Praze chybí tramvaj číslo 13
Pokud nějaký dopravní fanoušek pojme úmysl projet všechny pražské linky tramvají od čísla 1 až do čísla 37, nemůže svému závazku dostát. Po lince číslo 12 totiž následuje hned linka číslo 14. Tramvaj číslo 13 prostě vypadla. Lidé se s ní prý báli jezdit. Věří totiž na pověru, že číslice 13 přináší smůlu a neštěstí. A pak že nejsme věřící národ!
Když lidé ztratí víru v Boha,
začnou věřit v cokoliv
Lidé tedy přece jenom v „něco“ věří! Ale jak to „co“ ovlivňuje jejich život? G. K. Chesterton jednou napsal: „Je velký omyl domnívat se, že když lidé přestanou věřit v Boha, nebudou věřit v nic. Naopak. Budou věřit v cokoliv.“
Pověry nemusí určovat náš život
Jak se k pověrám ale postavit? Bůh nám v Ježíši Kristu nabízí, že strachy a pověry náš život ovlivňovat nemusí. Ježíš Kristus je totiž Pánem nad všemi bohy. „Jemu se všichni bohové klanějí. A všichni, kteří slouží modlám, budou zahanbeni“ (Žl 97). Jeho Duch je stále s námi. Využívejme tedy toho, že jsme jeho a odevzdávejme se neustále do jeho rukou, do jeho ochrany a do jeho vedení… Nikdo z nás pak nebude zklamán!
(Redakční poznámka: text byl napsán v roce 2010, je možné, že nyní již v Praze tramvaj číslo 13 jezdí. Ale stále platí, že například v mnohých hotelech neexistují pokoje číslo 13 atd...)
Zpracováno podle knihy Ve víru víry,
kterou vydalo Karmelitánské nakladatelství
redakčně upraveno
Další otřepaný vtip na závěr:
Víte, co znamená, když vám přejde černá kočka přes cestu?
Znamená to, že ta jkočka někam jde...