Veleben buď Hospodin, má Skála. (Ž 144,1) - Citát z Bible na každý den

25. 7. 2024, tb

Začátky víry

Navigace: Katalog dotazů > Víra a život (život z víry) > Hledání Boha, víry

Dobrý den, v rámci přípravy na přijímací řízení na vysokou školu jsem narazil na dánského filosofa, Sörena Kierkegaarda, a přečetl jeho dvě díla, Bázeň a chvění a Nemoc k smrti. Přiznám se, neměl jsem na křesťanství a víru obecně pozitivní pohled, avšak po nalezení a uvědomění si, že víra rozumně vysvětlit nelze a že se jedná o věc zcela intimní, kterou nikdo nemůže a nesmí nikomu vyvracet, bych rád zkusil, není-li pro mě.

Plánuji v co nejbližší době důkladně přečíst a studovat Bibli. Avšak něco mě táhne do kostela. Koukal jsem se na některé v mém okolí a rád bych se podíval na průběh mše a posléze bych se chtěl domluvit s farářem na schůzku, aby mi ve víře pomohl.

Mám z toho všeho strach a úzkost, proto se Vás raději ptám, i když se nejspíše jedná o niternost. Je správné přečíst Bibli a pak se zajímat o kostely, mše apod.? Je správné primárně samostatně budovat vztah s Bohem a pak až se zaobírat čímkoliv jiným? Nebo mám kontaktovat autoritu současně se seznamováním se s Biblí?

Děkuji a přeji hezký den.

Rozvíjejte způsoby poznávání Boha, ke kterým Vás to táhne a hlavně ty, u kterých zjistíte, že Vám přinášejí pokrok.

Dobrý den,
děkuji za důvěru, se kterou se na Linku víry obracíte. Vidím, že začátky víry, o kterých píšete, jsou pro Vás něčím hezkým, a teď, když chcete udělat další kroky ve svém hledání, máte obavy, aby se něco nepokazilo. Nedělejte si starosti. Tím, že se Vám dává Bůh poznat, nabízí Vám svoje přátelství a nabídne Vám také způsob, jak víru prohloubit. Rozvíjejte způsoby poznávání Boha, ke kterým Vás to táhne a hlavně ty, u kterých zjistíte, že Vám přinášejí pokrok. Ne každý způsob musí být vhodný v začátcích, například bohoslužby v kostele mají sice hluboký duchovní obsah, ale jejich forma a jazyk může být z počátku nesrozumitelná. V bibli k nám promlouvá Bůh, můžeme být osloveni a obohaceni některými pasážemi, ale můžeme také narazit na místa, která potřebují výklad. Biblické texty vznikly před mnoha staletími v jiném kulturně - historickém kontextu, potřebují tedy výklad, jak je chápali tehdejší posluchači a jaké byly používány způsoby vyjadřování. Často v bibli nacházíme metafory a nadsázku, pro vyložení a zvýraznění myšlenky. Tím Vás ale určitě nechci odrazovat ani od účasti na bohoslužbách ani od četby Bible:) Jen konstatuji, že je Bibli potřeba číst pohledem víry. Doporučuji začít evangelii.

Budovat samostatně vztah s Bohem je správné a potřebné, doporučuji Vám modlitbu vlastními slovy, kdy Bohu řeknete vše, co Vám leží na srdci a uděláte si čas na to, abyste prožil vše, co se ve Vás odehrává.
Zajít za farářem je logické pokračování Vašeho hledání, může vyložit co je nejasné, věnovat se Vašemu vzdělávání, nebo Vás k dalšímu vzdělávání nasměrovat. V tomto jsou užitečné např. "kurzy Alfa". Pořádají je různé farnosti jednou nebo vícekrát do roka. Jedná se o pět až deset setkání s přednáškami, u kterých se předpokládá, že se posluchači chtějí dovědět něco o víře. Na internetu si můžete dohledat, zda ve Vašem okolí nějaký takový kurz nepoběží (https://www.kurzyalfa.cz/). Křesťanské společenství, rozhovory o Bohu a společná modlitba patří k víře. Mohou Vás inspirovat a přinést pokroky v duchovním životě.

Nemusíte mít obavy z církevní autority. Pro hledající by měli mít duchovní pochopení a nabídnout jim poznání způsobem přijatelným v jejich situaci. Pokud Vám nebude přístup nějakého faráře vyhovovat, vyhledejte jiného. Do ničeho se nenuťte a počkejte až dospějete do okamžiku, kdy Vám další kroky přijdou žádoucí a přirozené.

Mohu Vám také doporučit knihu teologa a katolického kněze Tomáše Halíka „Chci abys byl“. Dále například jeden z mnoha jeho odkazů na Youtube: https://www.youtube.com/watch?v=UCt-LmUHV0U
Pokud budete chtít napsat, jsme Vám opět k dispozici.

Myslím na Vás v modlitbě a přeju, aby Vaše hledání bylo úspěšné.

Kategorie otázky: Hledání Boha, víry

Související texty k tématu:

Touhy v našem životě

"Nepokojné je naše srdce, dokud nespočine v tobě, Bože." (Sv. Augustin)
"V každém člověku je propast, kterou může naplnit jen Bůh." (Blaise Pascal).
"Bůh lidem dal do srdce touhu po věčnosti." (Kaz 3,11) 
"Jako laň prahne po vodách bystřin, tak prahne má duše po tobě, Bože! Má duše žízní po Bohu." (Žl 42,2-3) 

"Jít ve stopách Ježíšových  je naším povoláním.  Je to jediná cesta,  která vede skrze smrt k životu."   (Joachim Meisner)

 

Kdo se spoléhá na Boha, je jako strom u vody.
(Jr 17,5)

Do budoucnosti nelze hledět s klidem

Do budoucnosti nelze hledět s klidem
(22. 11. 2024) Naděje však překonává každou úzkost, krizi a únavu, a dává nám silnou motivaci jít vpřed, protože naděje je dar, který…

K tragédii na Ukrajině pronese poslední slovo Bůh

K tragédii na Ukrajině pronese poslední slovo Bůh
(22. 11. 2024) Bůh bude žádat účet za všechny prolité slzy, píše papež František.

Červená středa - Red Wednesday

Červená středa - Red Wednesday
(22. 11. 2024) Pravidelná akce, která připomíná všechny, kdo jsou ve světě pronásledováni pro své náboženské…

Křesťanské cvičení / PODCAST K POSLECHU

Křesťanské cvičení / PODCAST K POSLECHU
(21. 11. 2024) Jaký vztah mají katolíci ke svému tělu a jak jej mohou zlepšit? Jaké jsou rozdíly mezi Enraphou a jógou, a proč je jóga…

Péče o umírající a hospice - rozhovor s Marií Svatošovou / PODCAST K POSLECHU

Péče o umírající a hospice - rozhovor s Marií Svatošovou / PODCAST K POSLECHU
(21. 11. 2024) Rozhovor s lékařkou a zakladatelkou českého hospicového hnutí Marií Svatošovou

O webu (22.11.2024, 20:43)

Rejstřík témat (22.11.2024, 20:43)

Servis pro vás (22.11.2024, 20:42)

Texty (22.11.2024, 20:42)