25. 3. 2024, stepa
Volba správné církve
Navigace: Katalog dotazů > Víra a život (život z víry) > Hledání Boha, víry
Dobrý den,
doposud jsem “nevěřícím”, přestože blízkost „někoho, kdo člověka přesahuje,“ pociťuji už dlouho.
Chtěl bych začít navštěvovat kostel a vstoupit do církve, ale nedokážu se rozhodnout pro vhodnou církev. Také nevím, jestli je případně možné církev během hledání měnit. Pokud se člověk stane katolíkem, může přejít do jiné církve?
Je mi 25, co se týče politického “zaměření” přikláním se ke konzervatismu a pravici.
Nejvíce se mi nyní líbí pravoslavní. Líbí se mi jejich houževnatost a to jak si zakládají na tradicích (s tím souvisí asi můj konzervatismus, miluji tradice a vše co k nim patří). Líbí se mi jejich přednášky, které jsem viděl na internetu
Současně mám problém s liberálním postojem některých církví, kdy se schvaluje manželství pro homosexuální páry, přijímají se všechna ta pohlaví, opouští se tradice v církvi a dochází k přílišné feminizaci.
Jaká církev pro mě bude nejvhodnější s mými názory, abych na v kostele neměl boj se svým přesvědčením? A jak probíhá cesta od poznání dané církve až k přijetí?
Závěrem bych moc rád poděkoval vám i Pánu za všechny odpovědí a nasměrování vždy na správnou cestu.
Pravoslavná církev?
Dobrý den,
děkuji vám za důvěru, se kterou jste se obrátil na linku.
Myslím si, že pro konzervativního člověka, jakým jste, bude pravoslavná církev příhodná. I když i v katolické církvi je konzervativní křídlo. Většinově ale dnes katolická církev pod vedením papeže Františka hledá, jakým způsobem jednat s LGBT, jak provádět pastoraci homosexuálně orientovaných lidí, jak jednat s lidmi, kteří se rozhodli přeměnit své pohlaví, jak včlenit více žen do pastorace a do vedení církve (papež František přijímá ženy do mnohých týmů, se kterými ve Vatikánu pracuje) ap. Jsou to otázky, které řeší moderní svět, a proto je dříve nebo později budou muset řešit všechny církve. Myslím si ale, že pravoslavná církev je ve své podstatě konzervativní, a proto přijme v budoucnosti jen ´to nejnutnější´. Pokud jste tedy založením konzervativní, pak by Vám v pravoslavné církvi mohlo být dobře.
Je možné církev během hledání měnit?
Ptáte se také, zda můžete během života změnit církev? Ano, je to možné. Do doby, než přijmete křest, můžete jako hledající nezávazně navštěvovat různá církevní společenství. Ale ani přejetí křtu Vás definitivně nezavazuje k životu v dané církvi. Většina křesťanských církví si vzájemně křest uznává, takže přestup je možný a probíhá na základě naukové a duchovní přípravy vyznáním víry.
Nutno ale dodat, že církev vždy dobře zkoumá pohnutky, které k žádosti o přestup žadatele vedou. To protože členství v jiné církvi nelze zrušit a církve se chtějí vyvarovat tzv. proselytismu, tedy jakéhosi “přetahování” oveček z jiných církví. Mezi ideální motivaci patří upřímná snaha o hlubší život s Bohem, na rovině osobní i společně ostatními křesťany, a to způsobem, který člověku více odpovídá a vyhovuje mu.
Jak probíhá cesta od poznání dané církve až k přijetí?
Obvyklá cesta od poznání dané církve až ke vstupu do ní (přijetím křtu) probíhá podle pravidel jednotlivých církví. A také každý odpovědný (kněz, pastor) si trochu přípravu na křest (tzv. katechumenát) upravuje podle sebe. Probíhají informativní setkání, kde se postupně hovoří o všech důležitých bodech víry a praxe dané církve. Dále probíhají určité obřady, tj. několik setkání, které směřují k očištění a k přijetí Krista. Dobrý přehled o víře člověk může celkem snadno načíst z knih a z webu.
Pro vstup do katolické církve například mohu doporučit jako základ aplikaci Tweetuj s Bohem, která předkládá systematicky a čtivě pravdy víry (volně ke stažení).
Doporučuji nezávazně se obrátit na církev, kam chcete vstoupit a zeptat se, co by obnášel vstup. Každý s Vámi bude na toto téma rád mluvit a Vám to třeba pomůže rozlišit, do které církve vstoupit.
Dobré jsou také kurzy Alfa rozšířené po Čechách, které Vás během několika setkání společně s jinými provedou základy křesťanství.
A jak se stát plnohodnotným křesťanem?
Všechny instrukce a pravidla jsou jenom vnější formou. Důležité se děje v duši a v srdci. Doporučuji Vám se obrátit k Bibli – číst si pravidelně zejména v Novém zákoně, který je snazší k porozumění. Sytit se dobrou četbou. Například pouštní otcové jsou hutnou stravou, která dokáže dobře vést. Neváhejte se obrátit k východním světcům, jako jsou otcové svatý Serafim Sarovský, svatý Silván nebo moderní východní světci jako například svatý Porphyrios, svatý Paisij, svatý Gabriel z Gruzie. Jejich životy jsou velmi inspirativní a sytí srdce.
https://www.orthodoxia.cz/rady/index.html
Z katolické tradice se můžete zaměřit na sv. Jana od Kříže, sv. Terezii z Lissieux, sv. Terezii z Avily, z těch moderních pak svatého Jana Bosca, sv. Matku Terezu, sv. otce Pia. O všech těchto moderních světcích snadno naleznete filmy, které mohou hodně pomoci.
Dovoluji si na závěr podotknout, že nakonec není až tak důležité, ve které církvi budete, ale důležité je udělat krok a do nějaké církve vstoupit. Myslete na to, že neděle je den Páně. Proto je vhodné jít do kostela na bohoslužbu, můžete si vybrat kostel, který je Vám milý. Je také fajn najít věřící lidi, kteří se stýkají neformálně. Tyto skupiny jsou ve všech církvích. Scházejí se k pravidelné modlitbě nebo sdílení. Mohou Vám být velkou pomocí v hledání. Nalézt je lze snadno na nástěnkách kostelů nebo na webu. Jistě je možné i sem přijít nezávazně.
Důležité je dále také věřit v co největší hloubce srdce. Mohu Vám říci zkušenost z jednoho vězení ze středních Čech, kam docházím. Když jsem poprvé seděla mezi zavřenými ženami, pocítila jsem jejich velkou touhu po očištění, jejich upřímné srdce plné pokání a touhu odpustit samy sobě. I když se všechny ženy takto asi necítí, mluvím o těch, se kterými se vídám v mé skupině. Zároveň jsem od prvního okamžiku vnímala, že i když jsme jako duchovní pracovníci ve vězení ze všech tří církví (protestantské, katolické i ortodoxní), všichni toužíme předávat Krista. Že přejeme jeden druhému pastorační úspěch a že vlastně naše svědectví nese jednoho a téhož Pána. Jako bych najednou vnímala tíhu života bez Boha a tváří v tvář ženám bych nejraději řekla se svatým Pavlem: Co tedy? Jen když se jakýmkoli způsobem…zvěstuje Kristus; a z toho se raduji. Ale budu se i dále radovat. Filipským 1,18 Evangelizace je tedy místem, které nás tak nějak spojuje a dělá z nás bratry. Důležitá je tedy nejen církev, kterou si vyberete ale především hloubka, ve které se ke Kristu obrátíte.
-redakčně upraveno-
Kategorie otázky: Církve, hnutí, ekumenismus, Hledání Boha, víry