14. 9. 2011, MN
Topit obilím?
Navigace: Katalog dotazů > Víra a život (život z víry) > Křesťanská etika, hřích
Dobrý den,
má otázka bude asi trochu netradiční: mohu topit v kotli obilím? Zakoupil jsem si automatický kotel na peletky, ve kterém se topí i obilím.
Je mi jasný, že by mě před 100 lety všichni prokleli, ale má to i druhou stranu - je to ekologický, podpora místních zemědělců atd.. , ale ten pocit - pálit dar boží...
Děkuji za odpověď.
Jsme povoláni svěřené rozvíjet, hledat nové zdroje
Vážený pane ...,
Posledních sto let se mnoho oblastí velice proměnilo. Díky moderním technologiím se podařilo naprosto převrátit tradiční pohled např. na zemědělství či energetiku. Pěstování slunečnic pro výrobu motorové nafty je toho zářným příkladem.
Díváme-li se na to z hlediska víry, pak si jako základní otázku klademe Boží příkaz z Gn 1,29 "Bůh také řekl: "Hle, dal jsem vám na celé zemi každou bylinu nesoucí semena i každý strom, na němž rostou plody se semeny. To budete mít za pokrm." Otázka tedy zní: Jak to Bůh myslel? Jde skutečně o "pokrm" v úzkém slova smyslu, anebo jde o možnost využít všechny tyto rostliny k lidské potřebě (např. větve stromů pro topení")?
Odpověď lze hledat v textu následujícím: Gn 2,15 "Hospodin Bůh postavil člověka do zahrady v Edenu, aby ji obdělával a střežil." resp. Marek 2,27: "A řekl jim: "Sobota je učiněna pro člověka, a ne člověk pro sobotu."
My skutečně můžeme využívat přírodu pro své legitimní potřeby (topení), ale není nám dovoleno rozhazovat, zneužívat, trvale poškozovat. Naopak, jsme hospodáři, kteří střeží svěřené "vinice". V tomto pohledu je máme ale rozvíjet! Před 400 lety de facto lidé neznali uhlí, ropu atd. Byli odkázáni na dříví a olej (rostlinný produkt). Dnes naopak k potravě používáme celou řadu dalších zdrojů do nedávna neznámých (řasy,...) a to díky mohutnému rozvoji výzkumu, což je dáno Božím darem rozumu! To je skutečně velkolepá Boží výbava, kterou nám poskytl. My tento dar nemáme nechávat schovaný v šátku, ale v souladu s Bohem mohutně rozvíjet.
Tedy jednoduše řečeno, nepálíte dar Boží, ale využíváte ho v souladu s Božím záměrem, pokud jím neplýtváte, nejde o neekologické topení (poškozující vzduch), legálně nabyté. V takovém případě můžete být bez obav!
Kategorie otázky: Křesťanská etika, hřích
Související texty k tématu:
Životní prostředí, ekologie
- Se Zemí nemůžeme zacházet tak, jak to činíme (Benedikt XVI.)
- 5. června se připomíná ´Světový den životního prostředí´ (Benedikt XVI.)
- Zemi nelze ždímat jako houbu
- Svět je jako dům, kde bydlíme spolu s ostatními tvory
- Na Zemi jsme jen v podnájmu
- Tvoje štěstí nespočívá v hromadění ... čehokoliv
- Ztlumte si topení a vezměte si ponožky
- ´Zelená´ecyklika Laudato si´v češtině
- Black Friday. Nakupovat či nenakupovat?
- Plýtváme vodou...
- Příroda nás může mnohému naučit
- Po mně potopa
- Vymkla se příroda Božím zákonům?