7. 10. 2013, Opatrný
Proč neslaví křesťané sobotu?
Navigace: Katalog dotazů > Církev, společenství křesťanů > Mše, eucharistie, liturgie, nedělní povinnost
Proč neslaví křesťané sobotu? Vždyť v Bibli Kralické, věrné řeckému a hebrejskému originálu, se přímo říká:
Nebo v šesti dnech učinil Hospodin nebe a zemi, moře a všecko, což v nich jest, a odpočinul dne sedmého; protož požehnal Hospodin dne SOBOTNÍHO, a posvětil ho.
Doklady o slavení neděle máme již v Novém zákoně
Na tuto otázku se dá odpovědět jen poukazem na tradici. V křesťanství se prosadil postoj apoštola Pavla, že nežidé nemají být nuceni do obřízky a s ní do zachovávání celého Mojžíšova Zákona. Protože tedy křesťané nepřijali závazek zachovávat tento Zákon, nedodržují ani předpisy o sobotě, ani o stravování, ani další.
Důvodem k tomuto kroku bylo zaměření na oslavu Kristova vzkříšení, eucharistii, která se stala centrem života křesťanů. Ta se slavila v noci ze soboty na neděli a postupně se přesunula na nedělní ráno (před svítáním, protože se pak muselo do práce).
Doklady o slavení neděle máme již v Novém zákoně (Zjevení Janovo 1,10). Jako mnoho předpisů Starého zákona křesťané ani svěcení dne Páně zcela neopustili, ale přizpůsobili nové situaci - a začali slavit Kristovo vzkříšení. Slavení soboty ještě v některých východních církvích přetrvávalo, ale je jasné, že nelze oddělit od týdne dva dny. Byla tedy dána přednost neděli, která je oslavou nejdůležitější události v dějinách z pohledu křesťanů: vzkříšení Ježíše Krista.
Kategorie otázky: Víra – nauka víry, katechismus, Výklady jednotlivých pasáží Bible, Mše, eucharistie, liturgie, nedělní povinnost