30. 4. 2021, ped
Problém konverze a krize víry
Navigace: Katalog dotazů > Víra a život (život z víry) > Pochybnosti a krize víry
Před několika lety jsem konvertoval ke katolické víře ze zcela nevěřícího prostředí. Od počátku mě provázelo vědomí, že mám úplně jinou mentalitu, chování a styl než lidé z věřících rodin. Nějak jsem to v sobě víceméně dusil a potlačoval. Teď na mě přišla určitá krize víry a to potlačované vylezlo na povrch. Mnohdy mám pocit, že si s nevěřícími rozumím více a je mi mezi nimi lépe. Že ta rozdílnost mezi mnou a lidmi pocházejícími z věřících rodin je tak obrovská, že jim nikdy neporozumím a oni zas mně. Lidé z katolických rodin jsou tak jiní! Možná i přes konverzi ve mně zůstal asi pořád kus pohana.
Máte prosím zkušenosti s věřícími lidmi konvertujicimi ze zcela nevěřícího prostředí? Jak to mají? Dokáží se v církvi plně adaptovat? Děkuji.
Ne všichni v církvi musejí být "moje krevní skupina"
Děkuji Vám za Vaši otevřenost, s jakou pokládáte otázku, kterou vnímáte jako klíčovou pro svou víru. Přijměte, prosím, moji úvahu, ke které jste mě svojí otázkou inspiroval.
Víra v Boha je vzácný dar, dar od někoho, kdo nás nesmírně miluje, ale kdo nás také nesmírně přesahuje. Vztah k Bohu se u každého člověka vyvíjí a to i podle toho, jak moc o Boží blízkost ve svém životě stojí. Každý člověk je originál a Bůh k nám také takto individuálně přistupuje. Víra v Boha se pak v životě člověka projevuje touhou žít podle Boží nabídky, v souladu s ní, a tím, jak hledá štěstí a pokoj pro sebe a pro druhé lidi.
A teď zpět k Vaší otázce, jak to mají s vírou ti, co ji objevili až v průběhu svého života a nezískali ji v rodině. Člověk, který se seznamuje s pravdami víry, s liturgií, s církví a její historií od dětství má v oblasti vědomostí, náboženského jazyka i církevního prostředí trochu jiný start a možná i jistou výhodu. Ale pro život s Bohem, pro ten důvěrný osobní vztah, se stejně musí v určitém věku nově rozhodnout. Dospělý, který se s Bohem nově setkal a rozhodl se pro něj, udělal to druhé a zásadnější rozhodnutí. Proto příprava na křest trvá zpravidla dva roky, aby konvertita měl možnost dohnat to, co ti z věřících rodin získávají jaksi mimoděk v kostele nebo v rodině.
To jsem ale pořád neodpověděl na to, jak je to s přátelením se. Ten, kdo nově poznal Boha, se seznamuje s novými lidmi, zpravidla s těmi, kteří svoji víru berou vážně. Někdy dokonce rozvolňuje své vztahy s dosavadními přáteli. Časem se ale ukáže, že ne všichni z těch nových jsou „moje krevní skupina“ a ti „staří“ přátelé, se kterými jsme toho už hodně prožili, jsou nám stále velmi blízcí. Dovolím si říci, že množina přátel je jiná než množina těch, se kterými sdílíme stejnou víru.
Přeji Vám tedy, ať se Váš vztah k Bohu, kterému na štěstí každého z nás opravdu záleží, stále rozvíjí a prohlubuje. A přeji Vám i hodně dobrých přátel, se kterými sdílíte podobné hodnoty, i když jen z některými z nich budete moci hovořit o Vašich radostech a pochybnostech ve víře.
Kategorie otázky: Pochybnosti a krize víry
Související texty k tématu:
Láska k nepřátelům
- Máme být za blbce? Ježíš řekl svým učedníkům: „... Milujte své nepřátele"
- Vrátit ránu je přirozené
- Bůh miluje i ´mamlase´, kterého já ´nemusím´…
- Dobrota sahá hlouběji než nejhlubší zlo Proč je mezi lidmi tolik sporů?
- Kdo neprožívá lásku, kompenzuje to ovládáním druhých Zmrzačení ubožáci
- Milovat i nesympatického člověka Láska nás nenutí potlačovat své negativní city
- Milujte své nepřáteleTak si to zkuste! A napište mi, jak se Vám odměnili
- Nenávist ničí v první řadě toho, kdo nenávidí...Mám velmi mnoho lidí, které nenávidím
- Připadá mi nemožné milovat (snášet, respektovat, přijímat...) některé lidi
Láska, vztahy, přátelství:
- Každý (z nás) potřebuje lidi, kteří se k němu dobře chovají... Jako lidé máme mnohé potřeby. Potřebujme stravu, oblečení, někdy i léky. A nejvíc potřebujeme lidi. Ale ještě více potřebujeme lidi, kteří se k nám prostě dobře chovají, kteří nás mají rádi...
- Pokud hledám pokoj a štěstí nejdříve v Bohu, jsem svobodnější vůči ostatním lidem ... aniž bych jim zazlíval, že neodpovídají mým očekáváním.
- Přátelé nejsou dokonalí lidé Přítel není v žádném případě nějaký ideál. Aleksander Fredro žertem podotýká: "Přátele milujeme kvůli jejich nedostatkům, protože rádi objevíme u druhého nějakou tu chybičku."
- Některé překážky zdravého přátelství Přátelství je požehnáním pro život každého člověka. Pro věřící je to zároveň jeden ze způsobů, kterými Bůh dává najevo, že on sám je naším přítelem.
- Další texty k tématu láska, vztahy, přátelství