21. 1. 2016, efu
Odpustky
Navigace: Katalog dotazů > Víra – nauka víry, katechismus > Bůh
V mém okolí se probírá často otázka odpustků. Dovedu vysvětlit, co odpustky jsou, ale nevím, jak vysvětlit, že naším chováním (podmínky odpustků) můžeme ovlivnit Boží rozsudek o uděleném Božím trestu, je to jedna z vyprošených Božích milostí?
Děkuji za odpověď.
Boží velkorysá nabídka
Formulace Vaší otázky napovídá, že je potřeba začít s vysvětlováním někde jinde než u odpustků. A sice u „Božího rozsudku“ a „Božího trestu“.
Jak jistě víte, odpustky se týkají „časných trestů za již odpuštěnou vinu“. Co jsou tyto „tresty“? Přesnější by bylo nazvat je následky hříchů. Když člověk ukradne peníze, hrozí mu dvě věci: jednak soud a trest (vězení), jednak povinnost dluh vrátit. Obvykle trestem nazýváme vězení: soud určí dobu a stupeň trestu, a ten se obvykle musí odsedět. Povinnost splatit dluh však zůstává.
Ale to, co nazýváme „tresty“ za hříchy, není žádný rozsudek o přesně vyměřené době a způsobu trestu, ale povinnost vrátit odcizené peníze. Takový trest má smysl jen do chvíle, než je dluh splacen (i s úroky).
Nepředstavujme si tedy nezvratitelný Boží rozsudek ani trest jako kriminál, ale jako dluh, který spolu s dlužníkem bolí i věřitele, nebeského Otce (samozřejmě analogicky, nakolik může Boha něco „bolet“). Sám by byl rád, kdyby hříšník co nejdříve dluh splatil. Dává mu příležitosti k výdělku: k získávání zásluh, ke skutkům lásky. Zásluhy jsou právě míra lásky. Cílem je čisté srdce plné lásky, protože jen to může vidět Boha.
A to je právě ten moment, kdy přicházejí na řadu také odpustky. Víme, že Kristus a svatí nashromáždili nekonečný poklad zásluh, neboli lásky. A my si můžeme z tohoto pokladu brát k posílení své vlastní lásky, když poslušně splníme určité podmínky a tím projevíme poslušnost k ustanovením Božím (reprezentovaným církví). Protože co jiného je láska k Bohu, než poslušnost k jeho přikázáním?
A tak tedy projevíme dobrou vůli, trošku lásky, splníme odpustkové podmínky, a „za odměnu“ láska Krista a svatých splatí naše velké dluhy. Buď úplně, a to jsou plnomocné odpustky, nebo částečně. Jako by se v tu chvíli celé nebe zaradovalo nad jedním hříšníkem, který se jejich láskou posunul na své cestě k Bohu! Už nemusí podstoupit „tresty“, splácení, léčení a očišťování, protože následky hříchů byly odstraněny.
Za branami smrti, v očistci, mají následky hříchů víc povahu trestu než za pozemského putování. Je to dáno tím, že duše je ve zcela pasivním stavu a se splácením dluhu nemůže sama spolupracovat, jen ho trpí. Nemůže sama získávat zásluhy a je zcela odkázána na milost Boží, lásku svatých a těch, kdo ještě putují po zemi. Proto je její radost nevýslovná, když se jí dostane taková porce milosti zdarma, bez utrpení, jen z čiré lásky.
Odpustky tedy nejsou něco, co by chtělo měnit Boží úradky. Naopak – je to Boží velkorysá nabídka, jak uspíšit a zefektivnit naši cestu k němu. Stejně jako prosebná modlitba a každá naše zásluha: nic v Bohu nemění, mění něco v nás, tak abychom „byli Bohu podobní a viděli ho tak, jak je“.
S pozdravem
Linka víry
Kategorie otázky: Víra – nauka víry, katechismus, Víra a život (život z víry), Bůh, Modlitba
Související texty k tématu:
Modlitba
- Komunikace s Bohem Jestliže se před Bohem přetvařuji, nebudu s ním nikdy skutečně komunikovat, nikdy se opravdu modlit, nikdy ho skutečně nepoznám a nepocítím, že on zná mne.
- Bože, fakt už nevim, jak s Tebou mluvit Naučit se k Bohu přicházet bez příkras. Nestydět se a nepředstírat.
- Boží slovo může zavlažovat a měnit i tvůj život Bůh se každého z nás dotýká originálním způsobem. Má své mnohé vlastní způsoby a prostředky, jak s námi komunikovat. Zcela výjimečným způsobem k nám ale promlouvá skrze své slovo…
- I když se naše modlitba podobá spíš koktání, není to důležité Bůh zná naši touhu
- Kdo se modlí, nemarní čas Modlitba je vnitřní vzpruhou, která nás přivádí k tomu, abychom svému jednání dali správný směr.
- Ku**a, co kdybys mi, Bože, už pomohl?! Hněv, smutek, zklamání i roztrpčení patří do modlitby. Představme si Boha přímo před sebou, například vedle na pohovce…
- Modli se tak, jak umíš, ne jak neumíš Navzdory všemu, co bylo o modlitbě řečeno a různým radám, jež jsme slyšeli, nic z toho vám nemusí pomoci. Důležité však je, abyste používali takový způsob modlitby, který pomáhá nejlépe právě vám…
- Web o modlitbě: www.modlitba.cz
Odpuštění, smíření:
- O odpuštění trochu jinak, aneb: Chceš-li být otrokem nějakého člověka, nesnášej ho Pak s tebou bude ráno, po celý den i v noci. Tenhle člověk s tebou bude také jíst a naruší tvé trávení. Zničí tvou schopnost koncentrace...
- Odpuštěním prospíváme především sobě Odpustit je činem osvobození. Zbavujeme se tak negativních vazeb. Dokud totiž neodpustíme těm, kteří nás zranili, vlečeme je s sebou jako těžký náklad.
- Jaký význam má odpuštění? Co znamená odpustit? Návod pro šťastný život
- Další texty k tématu: odpuštění, smíření