20. 7. 2021, ped
Grignion z Montfortu - I dobré věci se dají dělat špatně?
Navigace: Katalog dotazů > Víra a život (život z víry) > Pochybnosti a krize víry
Dobrý den,
rád bych Vás požádal o vysvětlení textu z knížky o Pravé Mariánské úctě od Grigniona z Montfortu. Snažím se o dobrý křesťanský život (modlitby, žití lásky), ale po přečtení tohoto odstavce - viz níže, se najendou do člověka vlomí pochybnost, jestli to, co člověk dělá, je správné. I dobré věci se dají dělat špatně?
Děkuji za objasnění.
Text vychází z citátu z Janova evangelia:
"Amen, amen, pravím vám, jestliže pšeničné zrno nepadne do země a nezemře, zůstane samo. Zemře-li však, vydá mnohý užitek." Jan 12,24
"Jestliže neodumřeme sami sobě a jestliže nás naše sebesvětější zbožné úkony nepovedou k této nezbytné a plodné smrti, pak nepřineseme žádné hodnotné ovoce a naše zbožné úkony vyjdou naplano, všechny naše spravedlivé skutky budou poskvrněny sebeláskou a svévolí.
To způsobí , že Bůh bude považovat za ohavnost i největší oběti a nejlepší skutky, jakých bychom byli schopni. A pak po smrti budeme shledáni s prázdnýma rukama bez cností a zásluh a nebudeme mít ani jiskřičku ryzí lásky, jež se udílí pouze duším, které odumřely samy sobě a jejich život je s Kristem skryt v Bohu."
Můžete mi prosím také doporučit nějakou literaturu, kde se pojednává o modlitbě "Korunka k Panně Marii"? Původ modlitby atd.
Děkuji.
Děláme-li i dobré věci bezcitně a bezohledně, přestanou být dobrými
Milý B.,
Vážíme si důvěry, se kterou se na nás obracíte ohledně výkladu textu světce raného novověku, Grigniona z Montfortu.
Jestliže zrno neodumře, nepřinese užitek ... (Jan od 12,24). Příklady z přírody známe. Jestliže obilné zrno uschne na slunci a nezapadne do vlhké úrodné půdy, nevyroste z něho obilný klas. Jestliže hrách nedáme do vlhké vaty, nevyklíčí. V bibli je toto podobenství použito jednak pro Boží slovo, tedy zda přinese užitek u různě disponovaných posluchačů. A rovněž je použito pro člověka, jak je otevřený Božímu hlasu a připravený žít v tomto životě podle Boží nabídky.
Zjednodušeně řečeno, bude-li člověk prosazovat jen svou vůli, své plány, bez ohledu na Boží vůli a představy a přání druhých lidí, může i objektivně dobrá věc druhým ublížit, a tím být v rozporu s Božím záměrem s námi a s tímto světem. Praktických příkladů najdeme plno. Z globálních témat např. komunismus se svojí snahou o rovnost všech lidí způsobil mnoha lidem nesmírné utrpení, snaha o nerozumný ekonomický růst pro lepší životní podmínky lidí způsobuje mnohdy trvalé poškození přírody.
Příklady ale máme i v našem každodenním životě: navštívíme osamělého člověka a místo, abychom mu naslouchali a zjistili, čím můžeme jeho život rozjasnit, hučíme do něj informace, které ho nezajímají. Otec rodiny vnucuje všem řád, který není špatný, ale bez vzájemné komunikace a snahy udělat ostatní opravdu šťastnými, jen kazí atmosféru domova. Vedoucí v zaměstnání rozděluje práci sice spravedlivě, ale bez přihlédnutí ke schopnostem a ambicím pracovníků. Modlíme se za splnění pouze našich přání a představ, ale bez snahy být otevřenými k Božímu hlasu i k touhám druhých lidí. Ano, děláme-li i dobré věci bezcitně a bezohledně, přestanou být dobrými věcmi.
Jsem však přesvědčen, že Bůh stojí o štěstí každého z nás a je stále připraven nás vést a pomáhat nám, pokud o to stojíme a jsme otevřeni k Jeho hlasu. Stejně tak věřím v Jeho milosrdnost, díky níž nám stále znovu odpouští naše pochybení. Vždyť přišel na tento svět jako člověk a za naše hříchy přijal potupnou smrt na kříži.
K mariánské úctě se vyjádřím jen stručně. Maria, která byla vybrána za Boží matku, splnila svůj úkol nejenom tím, že Ježíše Krista porodila a vychovala, ale také tím, že na něj celým svým životem ukazovala. My věříme, že tento úkol plní stále. Boha nám zpřístupňuje a také se za nás a za naše potřeby u Boha přimlouvá. Modlitba růžence, korunek nebo novén nám pak umožňuje odpoutat se od starostí tohoto světa a naladit se na „Boží vlnu“. To nám pak umožňuje, že se podílíme na Božím působení v naší rodině, na našem pracovišti, zkrátka všude, kam nás Bůh v tomto životě postaví. A v tomto Vám upřímně přeji, ať jste úspěšný.
P.S.: Stručně o původu modlitby Korunky se dočtete zde.
Kategorie otázky: Pochybnosti a krize víry
Související texty k tématu:
Laskavost, dobrota, vlídnost
- Bůh je laskavý
- Laskavost dělá život snesitelnějším
- Naše dobré jednání není dobré jen pro druhé, ale je dobré i pro nás samé
- Drobné projevy laskavosti nás nic nestojí
- Každý z nás ovlivňuje druhé lidi a dějiny. Ani nevíme jak
- Laskavý člověk je buď naiva, nebo po nás něco chce