26. 4. 2016, smar
Čekám na zázrak...
Navigace: Katalog dotazů > Víra a život (život z víry) > Pochybnosti a krize víry
Dobrý den,
mám velmi nemocnou maminku. Rakovina se jí vrátila po dvou letech. Nejdříve se zdálo, že léčba (tedy chemoterapie) zabrala, avšak jen na krátký čas, dostavily se komplikace. Lékař nám řekl, že rakovina je v pokročilém stavu, léčba je vyčerpaná, takže v podstatě nemohou nic dělat. Jen jí trochu pomáhat zvládat bolest.
Nemůžu tomu uvěřit. Mám hrozný strach a čekám na zázrak...
Nepromarnit vzácnou příležitost nemocného doprovázet
Lékař se k prognóze vyjádřil jasně, ale ještě by bylo potřeba se ho zeptat, zda je z medicínského hlediska možné splnit mamince přání a vzít si ji domů. Z Vašeho e-mailu nepoznám, kde žijete, ale dnes už mnohde funguje domácí hospic nebo aspoň Charita nebo jiná organizace, poskytující ve spolupráci s praktickým lékařem domácí péči. Většina z nich disponuje i půjčovnou pomůcek, které péči o těžce nemocného v domácnosti velmi usnadní. Kontakt a bližší informace by Vám měla zprostředkovat sociální pracovnice nemocnice, kde maminka leží.
Pokud byste si na péči doma netroufala, lze využít i lůžkový hospic s možností neomezených návštěv nebo ubytování rodinného příslušníka na přistýlce. Bez ohledu na to, zda maminka bude v příštích dnech doma nebo v hospici nebo zůstane v nemocnici, Vy jako dcera pro ni můžete udělat hodně. Nabízí se Vám vzácná příležitost, která se už nikdy nebude opakovat. Máte možnost maminku osobně DOPROVÁZET závěrečným úsekem její pozemské cesty, máte příležitost oplatit jí její lásku, vzájemně se ještě užít. Mnoho lidí tuhle příležitost promarní nebo to z nevědomosti pokazí a pak si to po celý zbytek života vyčítá. Tomu se Vy ještě můžete vyhnout. Vřele doporučuji přečíst si knihu "Hospice a umění doprovázet" od Marie Svatošové. Nejen teoreticky, ale i prakticky, formou skutečných příběhů, se v ní poučíte, co všechno ještě pro maminku můžete (a měla byste) udělat a čeho je třeba se rozhodně vyvarovat.
Na zázrak samozřejmě čekat můžete, občas se dějí i dnes, ale zároveň je třeba jednat a připravit se (sebe i maminku) na jinou variantu. Tou je setkání se zmrtvýchvstalým Ježíšem. Je-li maminka pokřtěná, může jí být udělena svátost nemocných (= zvláštní forma modlitby kněze), která je pro nemocného obrovskou posilou.
Doporučuji Vám mluvit s maminkou pravdivě o jejím stavu, to znamená přijmout obě varianty, které jsou stále ještě ve hře - uzdravení i neuzdravení - a pomoci jí připravit se na obojí. Podaří-li se Vám to, maminka se zklidní, a Vy taky, protože Vás pak už nic nebude moci zaskočit. Zvládnete to, nebojte se.
Linka víry
Kategorie otázky: Víra a život (život z víry), Pochybnosti a krize víry
Související texty k tématu:
Nemoc
- Dva dopisy ze spárů rakoviny / Manuál dobrého rozhovoru s námi nemocnými
- Jsem úplně normální holka, snílek, která vždy toužila po dobrodružství
- Má nemoc a utrpení nějaký smysl? Nemá!
- Nemoc a jak se s ní vyrovnat
- Vzkaz čtrnáctileté dívky: ´Nebojte se nemocných! Potřebují vás!´
- Deprese - Boží záměr?
- Jak jsem spadla pod tramvaj
- Každý se někdy cítí ´malo-mocně´
- Máte rakovinu
- Naše slabost a nedokonalost nám nemůže zabránit být užiteční
- Nejtěžší handicap obvykle není tělesný, ani psychický, ale...
- Nemoc a jak se s ní mám vyrovnat?
- Nemoc a myšlenky na smrt
- Přehlížení nemocných
- Těžká chvíle manželství Radovana Lukavského
- Zdraví je důležité, avšak není zárukou šťastného života
- Není dobré, aby člověk umíral sám (Henri J. M. Nouwen)
- Malá příručka pastorační péče o nemocné (a umírající) (Aleš Opatrný)
- Další texty k tématu smrt a umírání naleznete zde
Krize, utrpení:
- Dětem se předává neuvěřitelná nepravda Dětem vyrůstajícím v našem rozvinutém světě se předává neuvěřitelná nepravda - říká se jim, že většina lidí má naději prožít život až do konce bez utrpení, bez bolesti, bez temnoty.
- Stopy v písku Jedné noci se mi zdál sen. Kráčela jsem po pobřeží se svým Pánem. Na temném nebi se promítaly obrazy z mého života. Životní příběh provázely dvoje stopy v písku...
- Utrpení, krize - základní pohled Neplýtvejme příliš slovy o utrpení. Nevíme totiž co to utrpení je. Když jsem je doopravdy poznal já, dokázal jsem jenom plakat.
- Další texty k tématu: krize, utrpení
Smrt a umírání:
- Co chceš, aby o tobě lidé říkali, až umřeš? Mluvil jsem s jedním vytrénovaným mladíkem a řekl jsem mu: „Až zaklepeš bačkorama, spustí tě do jámy a potom si dají si řízek..."
- Co míní embrya o následujícím životě? V břiše těhotné ženy se ocitla tři embrya. Jedno z nich byl malý věřící, druhé malý pochybovač a třetí malý skeptik. Malý pochybovač se zeptal: "Věříte vlastně v život po porodu?"
- Máte strach ze smrti? Otázka, která rozesmála Matku Terezu Při jednom ze svých rozhovorů jsem se Matky Terezy zeptal: "Máte strach ze smrti?" Na okamžik se mi zadívala do očí, a pak se nahlas rozesmála. "Ne, vůbec," prohlásila.
- Smrt jako svatba s Bohem Když zemřela má matka, se sourozenci jsme připravovali její pohřeb. Zvažovali jsme, které písně ráda zpívala.
- Smrt, posmrtný život Jít ve stopách Ježíšových je naším povoláním. Je to jediná cesta, která vede skrze smrt k životu.
- Modli se za svou smrt To nejtěžší je správně zemřít. Je to zkouška, jíž nikdo neunikne. Modli se i ty o sílu pro tuto zkoušku... (Dag Hammarskjöld 1905-1961. Švédský spisovatel a diplomat, generální tajemník OSN)
- Další texty k tématu smrt a umírání zde