4. 2. 2021, KP
Biřmování - proč se nechat biřmovat?
Navigace: Katalog dotazů > Víra a život (život z víry) > Obrácení, uzdravení, proměna
Proč se nechat biřmovat? Co pro křesťana bude následovat po biřmování, poslední svátosti?
Nakolik se rozhodneme vydat se na naši duchovní cestu a počítat na ní s působením Ducha sv., natolik se náš duchovní život bude proměňovat - růst a prohlubovat.
Každá svátost je znamením toho, že Kristus působí v našich životech. V případě biřmování jde o svátost, při které se zpřítomňují Letnice, tedy událost seslání Ducha sv. Proto při biřmování dostáváme plnost darů Ducha sv. (jde zde skutečně o plnost, neboť dary Ducha sv. jsme obdrželi již při křtu). Od této chvíle můžeme počítat s jeho plnou milostí, nakolik se mu v našem životě otevřeme.
V církvi se o této svátosti někdy mluví jako o svátosti dospělosti, což mnohdy bývá interpretováno pouze jako jakýsi přechodový rituál z dětství do dospělosti, to však nevypovídá o pravém smyslu svátosti. Nicméně o svátosti dospělosti mluvit můžeme, a to v tom smyslu, že bychom (nejpozději) v tuto chvíli měli přebrat za náš duchovní život zodpovědnost. Nakolik se rozhodneme vydat se na naši duchovní cestu a počítat na ní s působením Ducha sv., natolik se náš duchovní život bude proměňovat - růst a prohlubovat. Je to zároveň taky nová etapa křesťana, ve které by si měl více uvědomovat svoji zodpovědnost za společenství církve – za své bratry a sestry (může se např. stát křestním či biřmovacím kmotrem) a také zodpovědnost za to, jaké svědectví jakožto křesťan svému okolí vydává.
Abych to shrnula, jde o posun v životě křesťana, kdy by si měl začít více uvědomovat a prožívat zodpovědnost za svůj duchovní růst a za svět, své okolí, církev… neboť každý křesťan je povolán vydávat svědectví o Boží lásce. K tomu všemu je při biřmování vybaven zvláštní milostí – dary Ducha sv., které, když tyto dary přijme a otevře se jejich působení, mu v této nové etapě duchovního růstu budou pomáhat. Je to tedy nádherná a velice důležitá svátost v životě křesťana.
P.S.: Doporučuji knihu Radost z Boha určenou zejména biřmovancům:)
Základní informace o udílení svátosti biřmování naleznete zde.
Další texty k významu této svátosti naleznete zde.
Kategorie otázky: Obrácení, uzdravení, proměna, Svátosti, zpověď, biřmování, sv. nemocných
Související texty k tématu:
Duch svatý, letnice:
- Jak nejlépe "realizovat sám sebe"? Jak nejlépe realizovat své životní poslání? Existuje universální návod?
- Duch svatý není nějaká ´energie´ Ducha svatého nemůžeme získat nějakým čarováním. Není to energie, kterou lze někde načerpat. Jestliže chci přijmout Ducha svatého, tedy Ducha Kristova, musím přijít ke Kristu.
- Kdo je Duch svatý, jak působí? Duch svatý je darem, poutem lásky i Láskou - Osobou. Je tím, kdo sjednocuje a vytváří společenství. (Angelo Scarano)
- Jakých je sedm darů Ducha svatého? Duch svatý neuděluje jen sedm darů, ale uděluje jich nespočet. Všichni jsme totiž Duchem Božím "vybavováni" k tomu, abychom "mohli být užiteční" (1 Kor 12,7). Jeho dary jsou tedy rozmanité tak, kolik existuje lidí a situací, ve kterých se lidé nacházejí. Pro základní pochopení a rozlišení se ale uvádí tzv. "sedm darů Ducha svatého" dle Iz 11,2.
- Nevíme, jak se modlit... Existuje modlitba, která tě na první pohled přesahuje. Bylo tomu tak od počátku církve. Apoštol Pavel napsal: "Nevíme, jak se modlit ..." A dodává: "... ale Duch svatý přichází na pomoc naší slabosti a modlí se v nás." Tvoje srdce si to těžko dokáže představit, ale jeho Duch je v tvém nitru v neustávající činnosti. (Roger Schutz)
- Duchu svatý omlouvám se, ale moc ráda tě nemám...
- Další texty k tématu Duch svatý, Letnice zde