U Ježíšova kříže stála jeho matka. (J 19,25) - Citát z Bible na každý den

13. 1. 2010, tut

Přímluvná modlitba

Navigace: Katalog dotazů > Víra a život (život z víry) > Modlitba

Chvála Kristu!

Mám takovou otázku: Může se každý věřící křesťan modlit nad jiným člověkem přímluvnou modlitbu? Může na něj při tom vložit ruce? Nebo je to vyhraženo jen kněžím?

Děkuju předem za odpověď.

Svolávání Božího požehnání - povolání pro každého z nás

Až na věky! Zdravím Vás a děkuji za velmi zajímavý dotaz. Moje odpověď nebude určitě vyčerpávající, spíš možná trochu osobní pohled na věc.

„Přímluvce neboli prostředník mezi Bohem a člověkem je v přísném slova smyslu jen jeden, Ježíš Kristus. (…) Křtem jsme s ním však byli nerozlučně spojeni,a to nejen s ním jako osobou, ale i s jeho posláním pro svět. Proto jsme pozváni mít účast i na jeho službě přímluvce u Boha.“ (Kateřina Lachmanová, Síla přímluvné modlitby, KNA 2007, str. 21-22, srov. také 1. Timoteovi 2,5)

Moje odpověď je tedy jednoznačně ano, každý pokřtěný se může přimlouvat za druhého, dokonce bych řekla, že jsme k tomu povoláni a je to důležitý, ačkoli náročný úkol. Je dobré, abychom nezapomínali na to, že díky křtu jsme spolu s Kristem pomazáni na kněze, proroky a krále a máme účast na všeobecném kněžství. ( srov. 1 Petr 2,9, http://www.katechismus.cz/paragraf.php?sel_paragraf=1268&x=27&y=10 )

Co se týče vkládání rukou, tak samozřejmě záleží na kontextu a zvyklosti. Pokud jste ve společenství, kde je zvykem se takto přimlouvat, proč ne? Mně osobně tento druh přímluvy pomáhá přijímat fakt, že moje břemeno nesou se mnou, takřka fyzicky, v modlitbě druzí. Také jsem slyšela názor, že vkládáním rukou žehnáme nebo svoláváme požehnání a tento názor se mi líbí.

Občas může nastat situace, kdy, podle mého názoru, není úplně vhodné vkládat na někoho ruce, např. si to nepřeje, není to v daném společenství zvykem, pak lze buďto „vysílat“ požehnání a modlitbu na dálku či v duchu. Každopádně přímluvné modlitbě či svolávání Božího požehnání to, myslím, nevadí. (Pokud hovoříme o takovémto vkládání rukou při přímluvné modlitbě, nemáme na mysli specifické situace určené pouze pro kněze či biskupa jako např. při udělování rozhřešení či svěcení apod.)

Na závěr bych Vás ráda povzbudila k tomu nebát se přinášet určité lidi před Ježíše a rozmlouvat o nich s Vaším Pánem. Je to úžasné dobrodružství, zároveň ale musím otevřeně říci, že tím vstupujete na duchovní bojiště, modlitba je totiž velmi účinná zbraň, a proto to může být občas docela náročné. Je to ale také nekrásnější služba, jakou můžete lidem, za které se přimlouváte, prokázat.

Kategorie otázky: Modlitba

Kdo se spoléhá na Boha, je jako strom u vody. (Jr 17,5)

Nejsvětější Trojice

Nejsvětější Trojice
(20. 5. 2024) V  neděli po Letnicích (Slavnosti seslání Ducha svatého) se připomíná mysterium Boha v Trojici.

Letnice, Svatodušní svátky...

(16. 5. 2024) Letnice se slaví padesátý den po Velikonocích. Jsou vyvrcholením, naplněním Velikonoc. Datum Letnic v roce 2024:…

15. květen - Mezinárodní den rodiny

(14. 5. 2024) 15. květen je od roku 1994 ustanoven jako Mezinárodní den rodiny. Texty k tématu: rodina (v katalogu), rodina (v…

Český den proti rakovině 15. 5. 2024

Český den proti rakovině 15. 5. 2024
(13. 5. 2024) Od 15. 5. 2024 probíhá na celém území tradiční veřejná sbírka Ligy proti rakovině Praha. 

Jen když jsme si jisti budoucností, můžeme žít v přítomnosti

Jen když jsme si jisti budoucností, můžeme žít v přítomnosti
(10. 5. 2024) Naděje dává odpověď našemu srdci, ​když se v nás objeví otázka: „Co se mnou bude?“