Ježíš se (tě) ptá: Miluješ mě? (J 21,15) - Citát z Bible na každý den

25. 11. 2014, pemu

Je možné spojit katolickou nauku o stvoření světa s evoluční teorií?

Navigace: Katalog dotazů > Víra – nauka víry, katechismus > Bůh

Dobrý den, 

předem se omlouvám za poněkud komplikovanou otázku, ale chtěl bych mít jasno ohledně výroků papeže Františka, která pronesl na zasedání Papežské akademie věd (27.10.2014). 

Nemohu pochopit, jak je možné spojovat katolickou nauku s evoluční teorií, či teorii velkého třesku, ke všemu když jsou to jen hypotézy, které přece ke všemu staví vlastní fungování světa podle těchto hypotéz mimo jakoukoli koexistenci Boha, či jakoukoli nadpřirozenou sílu.

Záhadou mi je zcela výrok papeže Františka: "Když čteme v knize Geneze vyprávění o stvoření, hrozí nám, že si budeme představovat Boha jako kouzelníka, který je schopen kouzelnou hůlkou vytvořit všechno.“

Děkuji Vám za odpověď.

Víra a věda se navzájem doplňují

Dobrý den,
děkujeme za zajímavou otázku, která je v dnešní době velmi důležitá. Vztah vědy a víry, včetně konkrétních vědeckých teorií, je otázkou, se kterou se křesťanští myslitelé vyrovnávají již několik staletí.

Předně je třeba poukázat na to, že věda chápaná jako pronikání do zákonitostí světa a Božího stvoření světlem lidského rozumu, nejen není v rozporu s křesťanskou vírou, ale je dokonce jedním z jejích plodů. Učení církve vždy zdůrazňovalo významnost daru lidského rozumu a počátky západní systematické vědy nacházíme ve středověkých klášterech a katedrálních školách, z nichž povstaly pozdější univerzity a vědecké instituce.

Z křesťanského chápání vědy a rozumového poznání vyplývá totiž důležitý fakt. Pokud je vědecké poznání upřímné, otevřené a nezatížené ideologickými předsudky, tak nikdy nemohou jeho výsledky odporovat hodnotám víry a učení církve. Víra a věda totiž pohlíží na realitu světa z jiného úhlu pohledu, neodporují si a navzájem se doplňují. Víra a bible mluví především o smyslu a hledají odpověď na otázku PROČ je svět takový, jaký je. Věda naproti tomu zkoumá JAK svět funguje a ptá se jen na jeho zákonitosti. Věda tedy nemůže zodpovědět ani vyvrátit otázku původu vesmíru a jeho Stvořitele. Může se maximálně přibližovat k poznání, jakým způsobem Stvořitel svět tvoří.

Právě o tom papež František mluví ve zmíněném projevu, když říká, že teorie velkého třesku a evoluce neodporují křesťanské víře. Jsou to jen hypotézy, snažící se popsat, jakým způsobem se stvořitelský akt a proces Boží projevuje. Ani jedna z těchto teorií, pokud se jich nechopí někdo zatížený předsudkem ateismu, neodporuje víře v Boha stvořitele. Spíše jen poodkrývá možné způsoby, jak Bůh tvoří, neboť i evoluce a velký třesk (pokud se jejich existence potvrdí) jsou sami Božím výtvorem a jeho způsobem tvoření vesmíru a světa.

Ve vámi zmíněné větě „o kouzelné hůlce“ nám nakonec papež František připomíná, že bibli nesmíme číst jako přírodovědeckou příručku nebo jako pohádkový příběh. Máme ji především rozjímat jako knihu víry, která namísto přesných popisů používá spoustu metaforických obrazů. Ty mají pomoci hledat odpověď na otázku víry: otázku po smyslu života, bytí a vesmíru.

První kniha bible Genesis by v případě čtení vědeckým okem mohla působit, že Boha popisuje jako kouzelníka, který tvoří v sedmi kalendářních dnech formou jakýchsi „mávnutí proutku“. Ale o to v Genesis vůbec nejde. Ta svým poetickým příběhem vykresluje vesmír jako Stvořitelem chtěný prostor pro milovaného člověka.

Přeji vše dobré.
 

Kategorie otázky: Víra – nauka víry, katechismus, Bůh, Věda x víra, evoluce

Související texty k tématu:

Věda, rozum a víra:
- Jiří Grygar a jeho pohledy na vědu a víru - soubor textů
- Odporují si věda a víra? Prof. RNDr. Jan Fischer DrSc
- O vztahu víry a rozumu - průřez encyklikou Fides et Ratio (ThDr. Jiří Skoblík )
- Mystérium a rozum - o Bohu systematicky (Dominik Pecka)
- Další texty k tématu věda, rozum a víra zde

Kdo se spoléhá na Boha, je jako strom u vody. (Jr 17,5)

Letnice, Svatodušní svátky...

(16. 5. 2024) Letnice se slaví padesátý den po Velikonocích. Jsou vyvrcholením, naplněním Velikonoc. Datum Letnic v roce 2024:…

15. květen - Mezinárodní den rodiny

(14. 5. 2024) 15. květen je od roku 1994 ustanoven jako Mezinárodní den rodiny. Texty k tématu: rodina (v katalogu), rodina (v…

Český den proti rakovině 15. 5. 2024

Český den proti rakovině 15. 5. 2024
(13. 5. 2024) Od 15. 5. 2024 probíhá na celém území tradiční veřejná sbírka Ligy proti rakovině Praha. 

Jen když jsme si jisti budoucností, můžeme žít v přítomnosti

Jen když jsme si jisti budoucností, můžeme žít v přítomnosti
(10. 5. 2024) Naděje dává odpověď našemu srdci, ​když se v nás objeví otázka: „Co se mnou bude?“

Jak odpustit zlé matce?

(9. 5. 2024) Pokaždé se chytím do její pasti a bere mi to energii. Jinak jsem klidný a milující člověk, ale s matkou mě ovládne…