Ovocem Božího Ducha je láska, radost. (Ga 5,22) - Citát z Bible na každý den

13. 9. 2007, šape

Jak mluvit s Bohem?

Navigace: Katalog dotazů > Víra a život (život z víry) > Pochybnosti a krize víry

Jak se spratelit s Bohem, jak s nim mluvit? Chodim celkem pravidelne na mse i na svatosti smireni, ale porad mi prijde, ze to neni ,,ono". Stale mi pripada, ze mezi mnou a moji virou a Bohem je nejaka neviditelna zed.Co mam delat abych ji pekonala?

Bohuzel mam take nekdy pochybnosti o sve vire.Povazuje se to za hrich? Jak nalezt cestu ke sve vire? Mnohokrat diky za odpoved.

Bůh stvořil jedna ústa, ale dvě uši.


Důkazy o tom, že Bůh je naším přítelem nalezneme snad na každé stránce Nového zákona. Například: „Už vás nenazývám služebníky, protože služebník neví, co činí jeho pán. Nazval jsem vás přáteli, neboť jsem vám dal poznat všechno, co jsem slyšel od svého Otce.“ (Jan 15, 15)

Jak mluvit s Bohem? Naše vztahy se přeci neomezují jen na mluvení. To bychom s druhými mohli žít „přes telefon“. Větší procento naší komunikace s druhými je neverbální (gesta, postoje, mimika). Často nám stačí, abychom s druhými byli a oni zakoušejí klid, pohodu, radost, naději … Podobné je to podle mne s Bohem. Asi není dobré chtít, aby zaduněl hrom a z oblaku na nás promluvil hlas. Boží hlas je velmi tichý. Často mluví z událostí, z naslouchání Písmu, často jeho slovo vypadá, že se nám tak zvaně rozsvítí a my pochopíme, že tenhle nápad není z nás. Často Boží přítomnost můžeme zakusit při pohledu nazpět, na podivuhodný sled událostí.

Co bych ti nyní doporučil? Bůh nám ne nadarmo stvořil jedna ústa, ale dvě uši. Takový by mohl být poměr mluvení a naslouchání při modlitbě. Poslouchej, vyhledávej ticho okolo sebe, i to své vnitřní. Jen ticho je kolébkou slova, pozadím slova, pramenem slova. Dál bych ti navrhl, abys začala číst Písmo svaté, hlavně žalmy. Bůh nám nabízí lidská slova k modlitbě. Ztotožni svá slova se slovy žalmů. Dále studuj. Začni číst knihy o světcích, o duchovním životě, o modlitbě, o teologii … Je toho tolik, co se dá.



Víra není bez zkoušek

Víra je víra. Není jistotou. P. Tomáš Halík napsal knížku, která se jmenuje „Co není bez chvění, není pevné“. Pokud chceme mít neoblomnou víru, pak se postupně staneme fundamentalisty. Mluví se o tzv. „jistotě víry“. Ta ale není bez zkoušek. Je postavená na faktu, že Bůh by přeci nelhal. Bůh je pravda sama.

Víra se nakonec projevuje skutky lásky. Víra se nevznáší na nějakém obláčku. Hledáš-li víru, služ.

Kategorie otázky: Pochybnosti a krize víry

Kdo se spoléhá na Boha, je jako strom u vody. (Jr 17,5)

Letnice, Svatodušní svátky...

(16. 5. 2024) Letnice se slaví padesátý den po Velikonocích. Jsou vyvrcholením, naplněním Velikonoc. Datum Letnic v roce 2024:…

15. květen - Mezinárodní den rodiny

(14. 5. 2024) 15. květen je od roku 1994 ustanoven jako Mezinárodní den rodiny. Texty k tématu: rodina (v katalogu), rodina (v…

Český den proti rakovině 15. 5. 2024

Český den proti rakovině 15. 5. 2024
(13. 5. 2024) Od 15. 5. 2024 probíhá na celém území tradiční veřejná sbírka Ligy proti rakovině Praha. 

Jen když jsme si jisti budoucností, můžeme žít v přítomnosti

Jen když jsme si jisti budoucností, můžeme žít v přítomnosti
(10. 5. 2024) Naděje dává odpověď našemu srdci, ​když se v nás objeví otázka: „Co se mnou bude?“

Jak odpustit zlé matce?

(9. 5. 2024) Pokaždé se chytím do její pasti a bere mi to energii. Jinak jsem klidný a milující člověk, ale s matkou mě ovládne…