U Ježíšova kříže stála jeho matka. (J 19,25) - Citát z Bible na každý den

16. 9. 2022, Jas

Snubní prsteny. Jsou nezbytné?

Navigace: Katalog dotazů > Láska a vztahy > Církevní sňatek, sv. manželství

Dobrý den, měla bych dotaz ohledně snubních prstenů. Oba dva neradi něco nosíme (řetízky, prsteny, hodinky,...). Je předání prstenů ve svatebních obřadech důležité a tedy i nutné? Pokud bude prsten na znamení lásky a věrnosti ležet někde na dně šuplíku, je to to pravé znamení? Není důležitější právě již samotné rozhodnutí a slavný slib strávit spolu zbytek života? Předem děkuji za odpověď.

Řeč symbolů patří k lidskému bytí. Probouzí nevědomé aspekty, nastavujte hodnoty a hranice

Milá ...
pěkně Vás zdravím z Linky víry a děkuji za dotaz, který směřuje k podstatě a smyslu části svatebního obřadu – požehnání a předání snubních prstenů. Je vzácné, že se nad tím znamením zamýšlíte.

Historie snubních prstýnků začala někdy ve Starém Egyptě, v Evropě prohlásil snubní prsteny za povinnou součást svatebního obřadu papež Mikuláš I. v 9. století. Nejspíš jste si hledali, co snubní prsten vyjadřuje. Články o svatebních rituálech najdete třeba na www.manzelstvi.cz

Liturgie ukotvuje požehnání a předání prstenů jako standartní součást svatebního obřadu. U požehnání prstenů jsou uvedené tři varianty žehnací modlitby:

*Ať Bůh požehná tyto prsteny, které si vzájemně chcete předat jako znamení své věrnosti a lásky, nebo:
*V tvém jménu, Pane, žehná církev tyto prsteny; sešli na ně své požehnání, aby byly znamením dokonalé věrnosti: ať   tvoji služebníci N a N ustavičně plní tvou vůli a žijí spolu ve svornosti a vzájemné lásce až do smrti.
*A do třetice: Prosíme tě Pane, žehnej lásce těchto svých služebníků, ať nikdy nepřestane, a dej, ať jejich věrnost jim neustále připomínají tyto prsteny. Skrze Krista, našeho Pána.

Poté si novomanželé vzájemně předávají snubní prsten, který vyjadřuje spojení s milovanou osobou a s Bohem. Je to znamení věrnosti a lásky, která nikdy nekončí. Požehnaný prsten jim pak dennodenně připomíná svatební slib, že se chtějí vzájemně milovat v dobrém i zlém a být si věrní.

Žít symbolicky je další rozměr našeho bytí a vyjádření v symbolické řeči probouzí nevědomé aspekty, nastavujte hodnoty a hranice. A tak stojí za to se zamyslet nad symbolikou, která je s prstenem spojena a nad tím, jak prsten vnímáte. Čím by mohl být konkrétně pro Vás dva, tak, aby to nebyla pouhá formalita, i když byste ho třeba nenosili každý den.

Máte pravdu, že nejdůležitější součástí svatebního obřadu je manželský slib a požehnání manželům. U varianty svatebního obřadu katolíka s katechumenem nebo s nepokřtěným jsem našla zmínku, že obřad žehnání a odevzdání prstenů lze podle okolností vynechat. A protože Vám oběma není příjemné něco na sobě nosit, věřím, že byste mohli najít podporu u oddávajícího kněze. Snad se podaří najít řešení, které by pro Vás bylo přijatelné, aby Vám v tom bylo oběma dobře.

Přeji Vám krásnou svatbu a hlavně krásný společný život naplněný láskou a pozorností.

Kategorie otázky: Církevní sňatek, sv. manželství

Kdo se spoléhá na Boha, je jako strom u vody. (Jr 17,5)

Nejsvětější Trojice

Nejsvětější Trojice
(20. 5. 2024) V  neděli po Letnicích (Slavnosti seslání Ducha svatého) se připomíná mysterium Boha v Trojici.

Letnice, Svatodušní svátky...

(16. 5. 2024) Letnice se slaví padesátý den po Velikonocích. Jsou vyvrcholením, naplněním Velikonoc. Datum Letnic v roce 2024:…

15. květen - Mezinárodní den rodiny

(14. 5. 2024) 15. květen je od roku 1994 ustanoven jako Mezinárodní den rodiny. Texty k tématu: rodina (v katalogu), rodina (v…

Český den proti rakovině 15. 5. 2024

Český den proti rakovině 15. 5. 2024
(13. 5. 2024) Od 15. 5. 2024 probíhá na celém území tradiční veřejná sbírka Ligy proti rakovině Praha. 

Jen když jsme si jisti budoucností, můžeme žít v přítomnosti

Jen když jsme si jisti budoucností, můžeme žít v přítomnosti
(10. 5. 2024) Naděje dává odpověď našemu srdci, ​když se v nás objeví otázka: „Co se mnou bude?“