Ježíš zas přijde. (Sk 1,11) - Citát z Bible na každý den

9. 6. 2020, Opatrný

Narozeniny a jejich slavení v Bibli?

Navigace: Katalog dotazů > Víra a život (život z víry) > Křesťanská etika, hřích

Dobrý den, na vašich stránkách jsem četla, že každá událost má být oslavena např.  jmeniny, narozeniny, Vánoce, Velikonoce. V Bibli se ale píše, že mají být slaveny pouze tři věci:  pasach, konec žně a ještě jeden, ale žádné svátky, co vyšly ze světa, tj. právě  narozeniny, jmeniny, Vánoce,  i když o Velikonocích, dejme  tomu, to za nás měl Ježíš položit život. Můžete mi dát nějaký odkaz z Bible, přímo nějaký text, který to podloží? Který nám umožňuje slavit svoje narozeniny. Není tam ani zmínka, že by Ježíš slavil sebe svoje narozeniny.

Děláme mnoho věcí, které nejsou v Bibli výslovně přikázané

Dobrý den,

souhlasím s Vámi, že bible nikde nepředepisuje, že bychom měli slavit narozeniny nebo svátky - ve starověku se chudší lidé často ani neorientovali v kalendáři a nevěděli, kdy se přesně narodili. A nemáme ani doklad o tom, že by narozeniny slavil Ježíš.

Křesťané, stejně jako ostatní lidé, ale měli od začátku ve zvyku připomínat si důležité dny: například den, kdy vstal Ježíš z mrtvých (nejen o Velikonocích, ale také každou neděli, srov. např. Sk 20,7). Navíc od počátku slavili výročí smrti mučedníků a označovali ho za narození pro věčný život.

Pokud jde o samotné narozeniny, děláme mnoho věcí, které nejsou v bibli výslovně přikázané. Přesto bych v této souvislosti připomněl jeden starozákonní verš, a sice Kaz 3,4: "Je čas plakat i čas smát se, čas truchlit i čas poskakovat." Křesťané se nesnaží žít každý den stejně, ale vymezují čas pro zármutek i pro radost. Tento rytmus je způsob, jak čas posvětit a umožnit evangeliu, aby proniklo do všech oblastí našeho života. V osobním životě slavíme narozeniny (připomínáme si, že jsme se narodili) a truchlíme, když nám někdo umřel. Je to přirozené jednání, které spojujeme se svou vírou (díky za dar života v prvním případě a bolest ze ztráty prodchnutá nadějí na vzkříšení v druhém). Na úrovni celé církve pak máme dny zaměřené na obrácení (např. půst) a dny zaměřené na radost z vykoupení (Velikonoce). To proto, že kvůli naší lidské omezenosti nejsme schopni vše naráz obsáhnout.

S přáním pěkného dne
 

Kategorie otázky: Křesťanská etika, hřích

Související texty k tématu:

Radost:

Kdo se spoléhá na Boha, je jako strom u vody. (Jr 17,5)

Letnice, Svatodušní svátky...

(13. 5. 2024) Letnice se slaví padesátý den po Velikonocích. Jsou vyvrcholením, naplněním Velikonoc. Datum Letnic v roce 2024:…

Jak odpustit zlé matce?

(9. 5. 2024) Pokaždé se chytím do její pasti a bere mi to energii. Jinak jsem klidný a milující člověk, ale s matkou mě ovládne…

Výročí narození Sophie Scholl z odbojové skupiny Bílá růže (Weisse Rose)

Výročí narození Sophie Scholl z odbojové skupiny Bílá růže (Weisse Rose)
(8. 5. 2024) Sophie Schollová se narodila 9.5.1921 v křesťanské rodině. Zemřela v necelých dvaadvaceti letech pod gilotinou v…

Svátek matek

Svátek matek
(6. 5. 2024) Datum Dne matek připadá v roce 2024 na neděli 12.5.

Svatodušní novéna

(6. 5. 2024) Od pátku po slavnosti Nanebevstoupení Páně se celá církev po devět dní modlí o nové vylití Ducha svatého.