Pro naději v Mesiáše nosím okovy. (Sk 28,20) - Citát z Bible na každý den

21. 1. 2016, Jas

Můj přítel je rozvedený a není pokřtěný. Můžeme mít svatbu v kostele?

Navigace: Katalog dotazů > Láska a vztahy > Církevní sňatek, komplikace

Dobrý den.

Jsem praktikující katolička. Můj přítel je rozvedený a není pokřtěný. Jeho manželka také není pokřtěná, byli sezdáni na úřadě. Jejich manželství má tedy, dle mých informací, před Bohem platnost.

Já jsem pokřtěná a chtěla bych mít církevní sňatek. Je v tomto případě možnost, kdyby se přítel nechal pokřtít, mít svatbu v kostele, přestože půjde o druhý sňatek?

Děkuji za odpověď.

"Privilegium petrinum", dispenz, křest...

Máte pravdu, že závazek předchozího manželství je překážkou k tomu, aby oddávající kněz mohl požádat svého biskupa o dispenz, tj. o dovolení Vašeho sňatku s nepokřtěným mužem. Civilní sňatek dvou nepokřtěných je podle církevního práva považovaný za „přirozeně platný“.

Je tu ale naděje obrátit se s prosbou o rozloučení jeho prvního nesvátostného manželství ve prospěch víry třetí osoby, tedy Vás, k papeži. Jedná se o "privilegium petrinum", které se připraví na diecézní úrovni a vyřizuje jej Svatý stolec. Letošní rok vyhlásil papež František rokem milosrdenství, mohla by to být naděje i pro Vás, že celý proces proběhne rychleji. Zároveň bude potřeba požádat o dispenz pro sňatek s nepokřtěným a Vaše manželství by pak mohlo být platně uzavřeno v kostele, mohla byste žít plným svátostným životem. Svátostným by se mohlo stát ve chvíli, kdy by Váš partner přijal křest.

Pokud by Váš partner zároveň vážně zatoužil po křtu, je to vzácná situace. Rozhodně bych na něj ale netlačila kvůli svatbě. Křtu dospělých obvykle předchází alespoň roční příprava, někdy duchovní správci rozloží přípravu na delší časový úsek. Do procesu přípravy je možné vstoupit, i když si člověk není jistý, jestli už je věřící. Během této cesty poznávání může kdykoli přípravu přerušit. Příprava nezahrnuje jen vzdělání či informace. Jde také o duchovní proces, vstup do života modlitby a poznávání živého Boha. V určitém momentu jsou všichni žadatelé pozváni ke vstupu do „katechumenátu“. Ani tento krok ještě nezavazuje k povinnosti být pokřtěn, ale umožňuje získat větší duchovní podporu společenství církve. Křest se podle starobylého obyčeje uděluje většinou o velikonoční noci na Bílou sobotu.

V každém případě bude důležité oslovit místního duchovního anebo kněze, který je vám blízký, a domluvit s ním celý proces. Je to důležitý a vzácný čas, a není dobré ho uspěchat kvůli svatbě.
 

Kategorie otázky: Láska a vztahy, Církev, společenství křesťanů, Svátosti, zpověď, biřmování, sv. nemocných, Křest dospělých, Církevní sňatek, komplikace

Kdo se spoléhá na Boha, je jako strom u vody. (Jr 17,5)

Letnice, Svatodušní svátky...

(16. 5. 2024) Letnice se slaví padesátý den po Velikonocích. Jsou vyvrcholením, naplněním Velikonoc. Datum Letnic v roce 2024:…

15. květen - Mezinárodní den rodiny

(14. 5. 2024) 15. květen je od roku 1994 ustanoven jako Mezinárodní den rodiny. Texty k tématu: rodina (v katalogu), rodina (v…

Český den proti rakovině 15. 5. 2024

Český den proti rakovině 15. 5. 2024
(13. 5. 2024) Od 15. 5. 2024 probíhá na celém území tradiční veřejná sbírka Ligy proti rakovině Praha. 

Jen když jsme si jisti budoucností, můžeme žít v přítomnosti

Jen když jsme si jisti budoucností, můžeme žít v přítomnosti
(10. 5. 2024) Naděje dává odpověď našemu srdci, ​když se v nás objeví otázka: „Co se mnou bude?“

Jak odpustit zlé matce?

(9. 5. 2024) Pokaždé se chytím do její pasti a bere mi to energii. Jinak jsem klidný a milující člověk, ale s matkou mě ovládne…