Sloužil jsem Bohu se slzami a ve zkouškách. (Sk 20,19) - Citát z Bible na každý den

24. 7. 2023, pemu

Hare Krišna - hledání pravdy

Navigace: Katalog dotazů > Víra – nauka víry, katechismus > Ježíš

Dobrý den, chci se zeptat, kdo to byl podle Vás Krišna? Myslíte si, že skutečně existoval a byl synem božím? Prý byl to samé, co Kristus v Palestině. Jak se na to díváte prosím Vy? Čím skutečně byl? Byl seslán bohem?
Nebo šlo o nějaký podvod, když tady chodil? Třeba o démona? Říká se, že satan používá triky. Nemůže to být třeba podvod ? Děkuji.

 

Krista a Krišnu nelze ztotožňovat

Děkujeme za zajímavou otázku.

Krišna je osoba, která patří do úplně jiného náboženského prostředí, než je křesťanství. Patří do systému, kterému se někdy nepřesně říká hinduismus a který je ve skutečnosti velmi širokým nábožensko kulturním proudem, který se vyvinul v Indii v průběhu několika tisíciletí. Podle této náboženské tradice je Krišna božské povahy a jako avatar (vtělení do člověka) pravidelně sestupuje na Zemi mezi lidi, aby projevil božskou lásku. V tomto smyslu lze vidět určitou podobnost s křesťanským chápáním Krista, jako vtělení Boha, který je Láska.

Mnozí indičtí náboženští myslitelé dokonce Krista s Krišnou ztotožňují a křesťanství považují za jisté pokračování krišnaismu. I když lze z religionistického hlediska připustit vzájemné historické ovlivnění mezi krišnaismem a křesťanstvím, není možné hovořit o jejich totožnosti, nelze náboženské osoby Krista a Krišny slučovat. Krišna je osoba vycházející z komplikované nábožensko-mýtické tradice Indie, zatímco Kristus vychází z židovských náboženských kořenů, interpretovaných posléze v řeckém filozofickém kontextu.

​Další rozdíl spočívá i v historičnosti. Zatímco Krišna je zaznamenán jen v indických ​mýticko-​náboženských ​spisech, Ježíš Nazaretský je naproti tomu historickou osobností, doloženou i z mimonáboženských historických pramenů. Křesťanská teologie pak vidí v Kristu ​​vtělení Boha, druhé osoby Trojice, věčného Slova, které je v dějinách jedinečné a neopakovatelné.

V duchu teologie Druhého vatikánského koncilu, která říká, že ostatní náboženství "jsou odrazem Pravdy, která osvěcuje všechny lidi", lze nicméně náboženskou nauku o Krišnovi ​vnímat ​v jistém smyslu jako prorockou. ​A to v tom smyslu, že v intuici nábožensky hledajících lidí ​se ​i v jiných ​náboženstvích ​projevuje očekávání Božího příchodu na svět​ skrze vtělení.

​Z křesťanského hlediska není tudiž správné nauku o Krišnovi démonizovat. Lze ji spíše chápat, jako mimokřesťanský odkaz na Ježíše Krista, na projev nekonečné Boží lásky k lidstvu, která se v plnosti naplnila právě v Ježíšově vtělení.

Bůh Vám žehnej!

Kategorie otázky: Ježíš, Náboženství různá

Kdo se spoléhá na Boha, je jako strom u vody. (Jr 17,5)

Letnice, Svatodušní svátky...

(16. 5. 2024) Letnice se slaví padesátý den po Velikonocích. Jsou vyvrcholením, naplněním Velikonoc. Datum Letnic v roce 2024:…

15. květen - Mezinárodní den rodiny

(14. 5. 2024) 15. květen je od roku 1994 ustanoven jako Mezinárodní den rodiny. Texty k tématu: rodina (v katalogu), rodina (v…

Český den proti rakovině 15. 5. 2024

Český den proti rakovině 15. 5. 2024
(13. 5. 2024) Info o sbírce a texty o rakovině na webu vira.cz 

Jak odpustit zlé matce?

(9. 5. 2024) Pokaždé se chytím do její pasti a bere mi to energii. Jinak jsem klidný a milující člověk, ale s matkou mě ovládne…

Jen když jsme si jisti budoucností, můžeme žít v přítomnosti

Jen když jsme si jisti budoucností, můžeme žít v přítomnosti
(8. 5. 2024) Naděje dává odpověď našemu srdci, ​když se v nás objeví otázka: „Co se mnou bude?“