Smrt není
přitažlivou skutečností.
Smrt není přitažlivou skutečností. Je nepřítelem života. A přece v ní křesťanství vidí důležitý předěl, bez kterého by nebylo možné vzkříšení. Pozemský život musí skončit. To neznamená, že končí celá lidská existence. Končí jedna její podoba. Pokračování pozemského života tak, jak ho známe, které by trvalo bez omezení, není ale právě přitažlivou představou. Pokud by tedy vzkříšení znamenalo návrat do naší pozemské existence, nebyl by to zřejmě pro nás žádný zisk. Apoštol Pavel si při vysvětlování pro nás nepředstavitelného vzkříšení pomáhá jednoduchým a názorným obrazem: Semeno jakéhokoliv plodu musí být vloženo do země, tam „zemřít“, tedy ztratit svou podobu, aby z něho mohla vzniknout rostlina. Tak je to i s člověkem. Pozemská podoba člověka není věčná.
„Někdo snad řekne: ´Jak mohou mrtví vstát? A jaké to budou mít tělo, až přijdou?´ Ty bláhový člověče! Když zaséváš semeno, nezačne projevovat známky života, jestliže napřed neodumře. A zaséváš přece ne už tu budoucí rostlinu, ale jen pouhé semeno, na příklad zrnko pšeničné nebo nějaké jiné. A Bůh mu dává tělo, jak sám chtěl, a každému semenu vlastní tělo.“ (1 Kor 15,35–38)
Proto Pavel Korinťanům píše: „Říkám vám toto: člověk jak je, nemůže mít účast v Božím království, ani člověk s tělem porušitelným nemůže mít účast v neporušitelnosti. Povím vám teď tajemnou pravdu: všichni nezemřeme, ale všichni budeme proměněni“ (1 Kor 15,50–51). Právě skutečnost smrti znamená, že člověk může nabýt nové podoby, kterou dává vzkříšení, tedy být proměněn. V prvém listě apoštola Jana je to naznačeno slovy: „Milovaní, už teď jsme Boží děti. Ale čím budeme, není ještě zřejmé. Víme však, že až se on ukáže, budeme mu podobni, a proto ho budeme vidět tak, jak je“ (1 Jan 3,2).
Člověk je jedinečný svou schopností tvořit vztahy. I s Bohem…
Člověk je znovu a znovu představován tak trochu jako „lepší opice“. Je zdůrazňována jen jeho příslušnost k živočišné říši a mnohé další je zamlčováno. K pochopení křesťanské zvěsti o vzkříšení je ale ze všeho nejvíc třeba pochopit, že člověk, který toho má tolik společného se zvířaty, je jedinečný svou schopností tvořit vztahy. Vztahy mezi lidmi a zejména pak vztah k Bohu. Prototypem našeho vztahu k Bohu je vztah Ježíše k jeho Otci. Z tohoto vztahu se zrodilo Ježíšovo vzkříšení – vztah nesený tak silnou láskou, který nemůže zničit ani smrt.
A tak i člověk spojený s Kristem
je spojený jak s Kristovou smrtí,
tak i s jeho vzkříšením!
***
Zpracováno podle knihy: Apoštol Pavel s Alešem Opatrným, kterou vydalo Karmelitánské nakladatelství. Několik kapitol z této knihy naleznete zde
28. 10. 2010 , Aleš Opatrný
Člověk - ´jen trochu lepší opice´
Autor: Aleš Opatrný
Související texty k tématu:
Smrt a umírání:
- Co chceš, aby o tobě lidé říkali, až umřeš? Mluvil jsem s jedním vytrénovaným mladíkem a řekl jsem mu: „Až zaklepeš bačkorama, spustí tě do jámy a potom si dají si řízek..."
- Co míní embrya o následujícím životě? V břiše těhotné ženy se ocitla tři embrya. Jedno z nich byl malý věřící, druhé malý pochybovač a třetí malý skeptik. Malý pochybovač se zeptal: "Věříte vlastně v život po porodu?"
- Máte strach ze smrti? Otázka, která rozesmála Matku Terezu Při jednom ze svých rozhovorů jsem se Matky Terezy zeptal: "Máte strach ze smrti?" Na okamžik se mi zadívala do očí, a pak se nahlas rozesmála. "Ne, vůbec," prohlásila.
- Smrt jako svatba s Bohem Když zemřela má matka, se sourozenci jsme připravovali její pohřeb. Zvažovali jsme, které písně ráda zpívala.
- Smrt, posmrtný život Jít ve stopách Ježíšových je naším povoláním. Je to jediná cesta, která vede skrze smrt k životu.
- Modli se za svou smrt To nejtěžší je správně zemřít. Je to zkouška, jíž nikdo neunikne. Modli se i ty o sílu pro tuto zkoušku... (Dag Hammarskjöld 1905-1961. Švédský spisovatel a diplomat, generální tajemník OSN)
- Další texty k tématu smrt a umírání zde
Vzkříšení, život po smrti, posmrtný život
- Smrtí to nekončí - příběh housenky a motýla (krátké video - Minuta o víře) Narodili jsme se, abychom žili, a ne abychom zemřeli. Smrt není konec, je to jen začátek něčeho nového. Symbolika housenky a motýla.
- Být ve spojení s Bohem, pro kterého neplatí smrt Člověk může už na této zemi poznávat Boha, pro kterého smrt neplatí. Může mu důvěřovat, může vrůstat do stále plnějšího spojení s ním. A ta důvěra může jít až k hranici smrti.
- Co míní embrya o následujícím životě? V břiše těhotné ženy se ocitla tři embrya. Jedno z nich byl malý věřící, druhé malý pochybovač a třetí malý skeptik. Malý pochybovač se zeptal: "Věříte vlastně v život po porodu?"
- Stěhování na hřbitov Kříže na hrobech neznamenají, že jsme nad někým „udělali kříž“, že „je s ním amen“ čili konec, jak se často říká. Je naopak znamením vzkříšení a naděje.
- Další texty k tématu vzkříšení zde
Reinkarnace, převtělování
- Reinkarnace a vzkříšení - je v tom rozdíl?
- Západní "reinkarnace" se liší od původní indické
- Reinkarnace a víra křesťanů
- Další texty k tématu reinkarnace zde