Dne 10. března 2008 zemřel ve věku 88 let herec prof. Radovan Lukavský.
Rozloučení se uskuteční při zádušní mši svaté v úterý 18. 3. 2008 v 15.30 hodin v katedrále sv. Víta, Václava a Vojtěcha. Mši svatou bude celebrovat biskup Paďour. Všichni jsou zváni k účasti. Následný pohřeb se bude konat v rodinném kruhu.
V Národním divadle v Praze proběhne rozloučení s umělcem ve stejný den, tedy 18. března 2008, v 11 hodin dopoledne.
***
Nepletl si pokoru s hrbatostí
(KLÁRA LUKAVSKÁ-KUDLOVÁ, vnučka Radovana Lukavského)
Myslím, že na dědečkovi byla výjimečná pokora - a to i vzhledem k jeho profesi, která poutá pozornost lidí. Kamkoliv přišel, tam mu lidé říkali „mistře“ a chovali se k němu jako k výjimečnému člověku, ale on se za výjimečného nikdy nepovažoval, nikdy se nenechal omámit pocitem „já jsem umělec, tedy něco víc“. Jeho pokora vycházela z přesvědčení: jsem Boží dítě, a tím pádem naroveň všem kolem sebe. Nejsem ani víc, ale ani míň. Nepletl si pokoru s hrbatostí.
Vždycky si také uměl udělat legraci sám ze sebe. Když jsme ho navštívili v nemocnici a lékaři ho probudili z umělého spánku, zjistil, že je napojený na spoustu hadiček, rozhlížel se kolem sebe a komentoval to s úsměvem: „Koukám, že jsem úplnej hadičí král.“ Když jsme mu potom upravovali lůžko a on seděl, požádala jsem ho: „Dědečku, můžeš se položit.“ Nerozuměl mi, tak jsem mu zopakovala: „Můžeš se položit.“ A on mi žertem odpověděl: „Já nejsem žádnej položid, já jsem celokatolík.“
Se svolením převzato z Katolického týdeníku
***
Radovan Lukavský zemřel ve věku 88 let.
Byl hercem, který stále oslovoval všechny generace
a veřejně se hlásil i ke své víře v Boha.
Bůh ho na jeho posledí cestě provázej!
Na našem webu naleznete několik zajímavých rozhovorů s Radovanem Lukavským:
- Rozhovory s dědečkem (Klára Lukavská)
- Internetový rozhovor s Radovanem Lukavským, který proběhl 7. 6. 2007 na tomto webu
- Rozhovor s Radovanem Lukavským (nejen) o posledních věcech (Marcela Kašpárková)
***
Výběr z internetového rozhovoru s Radovanem Lukavským,
který proběhl 7. 6. 2007 na tomto webu:
.
Srdečně Vás zdravím pane Lukavský. Jste pro mě velice váženým člověkem v tom "šoubyznysu" skutečně člověk, který má noblesu a vychování. Chtěla bych se zeptat, jak vzpomínáte na své rodiče? Vychovávali Vás ve víře oni nebo jste našel cestu sám a případně jak. Dnešní doba svádí k tomu, že je lepší nevěřit nebo že Bůh není apod. že to je přežitek, ale já jsem měla několik silných zážitků(asi byli silné jen pro mě) a přesto, že se mi zdá život ve víře v Boha někdy těžší, nemůžu prostě jinak. A co Vy? Srdečně Vás zdravím, přeji hodně zdraví a Boží požehnání. Hanka
Prof. Radovan Lukavský:
Mohu říct, že za své životní štěstí pokládám to, že jsem byl od dětství vychován ve víře: moje maminka byla z Bystřice pod Hostýnem a velice citlivě mi předávala svoji víru. Denně se modlila a každý den mi před cestou do školy udělala křížek na čelo a řekla, abych se cestou pomodlil za "dar osvícení Ducha svatého". Nevěděl jsem tehdy přesně, co to je, ale musím říct, že tu modlitbu se modlím dodnes.
Mně víra v Boha usnadňovala přežít i ty nejtěžší situace v životě. Mohl bych jmenovat řadu takových situací. Nevím tedy, proč by mělo být těžké žít ve víře v Boha, naopak se mi zdá, že mi to život vždy projasňovalo.
-
Dobrý den, pane profesore, chtěl by jste žít v dnešní době? Chtěl by jste být mladým v tomto desetiletí? Mají to dnes mladí těžší než lidé v čase vašeho mládí?
Prof. Radovan Lukavský:
Nevím popravdě, v čem by dnes měli mít mladí lide život těžší, než jsme my měli ve svém mládí. Mají obrovské množství možností, jediné co jim kazí život, je, že nebyli vychováni k zachování hodnot, k mravnosti.
-
Vážený pane Lukavský, nejprve bych Vás chtěla moc pozdravit a popřát Vám krásný den. Je mi 29 let, jsem Vaše VELKÁ obdivovatelka, Vaše laskavost a dobrota, která z Vás vyzařuje, pramení z velké víry v Boha a mohla jsem se o tom přesvědčit i v roce 2002 na setkání mládeže ve Žďáru nad Sázavou. I já jsem věřící člověk. Stalo se Vám, že jste měl někdy pocit, že Bůh Vás opustil,že se Vám vše bortí pod nohama? Jak jste to přijímal? Mockrát Vám děkuji za odpověď a přeji Vám hojnost zdraví, Božího požehnání, bez kterého na tomto světě nic nezmůžeme a hodně životního optimisnu a elánu. Mám Vás jako herce moc ráda a fandím Vám.
Prof. Radovan Lukavský :
Bohu díky jsem tento pocit neprožíval. Věděl jsem vždycky, že se na Boha mohu prostě spolehnout.
-
Jaký názor máte na dnešní dobu?
Prof. Radovan Lukavský:
Myslím si, že zejména pod fašistickou a komunistickou nadvládou došlo k určité barbarizaci společnosti, ke ztrátě hodnot, k podpoře účelovosti jednání. Pevně ale věřím myšlence Jana Zahradníčka obsažené v poémě Znamení moci:
Byla jich hrstka
zrovna jak zrní v hlíně
spravedlivých a milosrdných
a touto setbou se obrozovala zem.
Vždycky tomu tak bylo.
Vždycky tomu tak bude.
Protože i v této době se vytvářejí a existují takové "hrstky" i mladých lidí, kteří sledují ty nejušlechtilejší cíle a jsou zárukou naděje do budoucnosti.
Převzato z internetového rozhovoru s Radovanem Lukavským, který proběhl 7. 6. 2007 na tomto webu
.
13. 3. 2008 , Radovan Lukavský
Rozloučení s Radovanem Lukavským
Autor: Radovan Lukavský
Související texty k tématu:
Smrt a umírání:
- Co chceš, aby o tobě lidé říkali, až umřeš? Mluvil jsem s jedním vytrénovaným mladíkem a řekl jsem mu: „Až zaklepeš bačkorama, spustí tě do jámy a potom si dají si řízek..."
- Co míní embrya o následujícím životě? V břiše těhotné ženy se ocitla tři embrya. Jedno z nich byl malý věřící, druhé malý pochybovač a třetí malý skeptik. Malý pochybovač se zeptal: "Věříte vlastně v život po porodu?"
- Máte strach ze smrti? Otázka, která rozesmála Matku Terezu Při jednom ze svých rozhovorů jsem se Matky Terezy zeptal: "Máte strach ze smrti?" Na okamžik se mi zadívala do očí, a pak se nahlas rozesmála. "Ne, vůbec," prohlásila.
- Smrt jako svatba s Bohem Když zemřela má matka, se sourozenci jsme připravovali její pohřeb. Zvažovali jsme, které písně ráda zpívala.
- Smrt, posmrtný život Jít ve stopách Ježíšových je naším povoláním. Je to jediná cesta, která vede skrze smrt k životu.
- Modli se za svou smrt To nejtěžší je správně zemřít. Je to zkouška, jíž nikdo neunikne. Modli se i ty o sílu pro tuto zkoušku... (Dag Hammarskjöld 1905-1961. Švédský spisovatel a diplomat, generální tajemník OSN)
- Další texty k tématu smrt a umírání zde
Vzkříšení, život po smrti, posmrtný život
- Smrtí to nekončí - příběh housenky a motýla (krátké video - Minuta o víře) Narodili jsme se, abychom žili, a ne abychom zemřeli. Smrt není konec, je to jen začátek něčeho nového. Symbolika housenky a motýla.
- Být ve spojení s Bohem, pro kterého neplatí smrt Člověk může už na této zemi poznávat Boha, pro kterého smrt neplatí. Může mu důvěřovat, může vrůstat do stále plnějšího spojení s ním. A ta důvěra může jít až k hranici smrti.
- Co míní embrya o následujícím životě? V břiše těhotné ženy se ocitla tři embrya. Jedno z nich byl malý věřící, druhé malý pochybovač a třetí malý skeptik. Malý pochybovač se zeptal: "Věříte vlastně v život po porodu?"
- Stěhování na hřbitov Kříže na hrobech neznamenají, že jsme nad někým „udělali kříž“, že „je s ním amen“ čili konec, jak se často říká. Je naopak znamením vzkříšení a naděje.
- Další texty k tématu vzkříšení zde
Víra:
- Víra je dobrodružství i osobní vztah
- Základní pohled víry - I Tobě jde Bůh vstříc
- Víra je velmi široký pojem (Aleš Opatrný)
- Víra zraje krizemi (Dle J. Powella)
- Credo (kredo) - Souhrn křesťanské víry
- Další texty k tématu víra zde