Vytlačování víry vědou?
Je rozšířen názor, že věda vytlačuje víru a nutí věřící ke stálému ustupování. Druhou stranou mince tohoto názoru je domněnka, že k posílení víry může dojít jen tehdy, když bude oslabena věda.
Obojí je omyl. Jedni útočí na víru z pozic vědy, ti druzí útočí na vědu z pozic víry. Ale v jistém smyslu stojí na jedné straně barikády. Obavy ze vzájemného vytlačování víry vědou a vědy vírou mají totiž důležitý společný znak: obě se zakládají na nedorozumění, že věda a víra si odporují
Příroda vypovídá o Bohu
Pozorování přírody bývá přirovnáváno ke čtení knihy. Že příroda vypovídá o Bohu, najdeme jak v Bibli (Žl 19,2; Mdr 13,5-9, 7,15--21; Řím 1,20), tak u církevních otců, v antickém světě, u křesťanských a arabských středověkých badatelů i u myslitelů novověkých. U Descarta, Pascala, Leibnize, Bacona, Kanta a dalších hraje nezastupitelnou roli pojem Boha, k jehož existenci lze dospět pozorováním a úvahou.
Galileo Galilei (1564-1642) a Johannes Kepler (1571-1630) chápali přírodu a Bibli jako dvě knihy, které obě mají původ v tomtéž Božím slově. Radili obě studovat, aby se staly zdrojem modlitby a oslavování Boha. Mnozí vědci, ač víru nevyznávají, cítí, že vědecký obraz světa je v čemsi neúplný a že biblické příběhy mají v sobě jistou pravdivost, jinak těžko sdělitelnou. Například Albert Einstein, smýšlející sice panteisticky, viděl v řádu přírody, cosi božského. O jeho vztahu k náboženství bylo mnoho napsáno; uvedu jen část jeho méně známého rozhovoru z r. 1929 o Ježíšovi a o věrohodnosti evangelií:
Do jaké míry jste ovlivněn křesťanstvím?
„Jako dítě jsem získal vzdělání jak v Bibli, tak v Talmudu. Jsem Žid, ale jsem fascinován světlou postavou (Ježíše) Nazaretského.“
Četl jste knihu Emila Ludwiga o Ježíšovi?
„Ludwigův Ježíš je mělký. Pro pera frázistů, i těch nejrafinovanějších, je Ježíš příliš kolosální. Nikdo nemůže křesťanství odbýt bonmotem!“
Přijímáte Ježíšovu historickou existenci?
„Nepochybně! Nikdo nemůže číst evangelia a přitom necítit skutečnou Ježíšovu přítomnost. Jeho osobnost pulzuje v každém slově. Takový život nezapadá do žádného mýtu.“
Důležitým dílem o „přirozeném poznávání Boha z přírody“ je encyklika Jana Pavla II. „Víra a rozum“ (Fides et ratio) z r. 1998. Zdůrazňuje „přirozené poznávání Boha“ ze stvořených věcí. Upozorňuje, že Bůh zjevuje sám sebe v přírodě. Obdivuhodná kniha přírody je první stupeň božského zjevení. Je-li čtena náležitými prostředky lidského rozumu, může vést k poznání Stvořitele.
Oddělení vědy a Bible
Prof. G. Tanzella-Nitti konstatuje, že s nástupem vědecké revoluce se dějiny těchto dvou knih, Bible a knihy přírody, ke škodě obou začaly odvíjet nezávisle. Namísto svědomitého studia jejich vztahu a řešení případných rozporů byla zvolena snazší cesta, spočívající v doporučení jejich úplné separace. Pak pokusy dokázat slučitelnost obou knih nevedly k uspokojivému výsledku a paradoxně uvolnily cestu nastupujícímu deismu a o století později ateismu. Dvacáté století je pak stoletím nového dialogu mezi oběma knihami.
---
Zpracováno podle článku "Přírodní vědy a teologie" (redakčně upraveno a zkráceno), který vyšel v časopise Teologické texty. Převzato se svolením. Celý text článku "Přírodní vědy a teologie" naleznete zde...
14. 1. 2008
Odporují si věda a víra?
Související texty k tématu:
Věda, rozum a víra:
- Jiří Grygar a jeho pohledy na vědu a víru - soubor textů
- Odporují si věda a víra? Prof. RNDr. Jan Fischer DrSc
- O vztahu víry a rozumu - průřez encyklikou Fides et Ratio (ThDr. Jiří Skoblík )
- Mystérium a rozum - o Bohu systematicky (Dominik Pecka)
- Další texty k tématu věda, rozum a víra zde
Příroda
- "Zeptej se dobytka, poučí tě, nebeského ptactva, ono ti to poví, mořské ryby vyprávět ti budou"...
- Astronaut J. B. Irwin: čemu mě naučil let na Měsíc To, že chodil Ježíš Kristus po zemi, znamená pro mne nekonečně víc než to, že člověk chodil po Měsíci.
- Boží láska je jako slunce, které nás zahřívá a proniká tělem Když si sednu na slunce, vím, že mě zcela zahaluje hřejivá láska Boží.
- Bůh sám je původcem krásy Z velikosti a krásy tvorstva lze poznat stvořitele…
- Další texty k tématu příroda, stvoření