Vychovatelka je v poslední době často nemocná. Prochází krizí středního věku a bojuje sama se sebou. Jenže její kolegové to nehodlají nést spolu s ní. Vidí jen to, že jim tím přibývá práce. Proto se snaží nepohodlné kolegyně zbavit. „Jemným“ způsobem jí sdělují, že je tu nežádaná. Jde o šikanu, zvanou mobbing.
Mobbing je fenomén, kterým se lékaři a psychologové začali intenzivně zabývat teprve v posledních letech. Je to citlivé téma. K nátlaku dochází často ve firmách se špatným vedením. Vedoucí pracovníci zaměňují vedení za zraňování. Jsou přesvědčeni, že když svého podřízeného zraní, bude se jich bát. A to prý je žádoucí předpoklad pro to, aby sami mohli rozhodovat autoritativně. Jenže tím předávají zranění dál a dál. Vzniká tak prostředí, které je na překážku jakémukoli efektivnímu výkonu.
Někdy z nátlaku nelze vinit vedoucího pracovníka, ale nezralé zaměstnance. Ti nedokážou vystát nového spolupracovníka, protože otřásá jejich dosavadními jistotami. Snaží se ho vyštípat. A on nemá ani tušení, odkud se ta zášť bere. Vždyť přece neudělal nic zlého, a přesto se stává terčem negativních přenosů.
Oběti mobbingu často vnímají ohrožení ze všech stran. Ztrácejí sebedůvěru, neví, jak reagovat. Některé jedince může mobbing dohnat tak daleko, že skutečně onemocní. Pronásleduje je na každém kroku, doma, u přátel a dokonce na dovolené. Přiznávají svým protivníkům příliš velkou moc. Důvod jejich nemoci je však často vlastní potřebnost. Tolik si přeji být u všech oblíbený, že nemohu snést, že je někdo proti mně. Měl bych si svou potřebu přiznat. Není na ní nic špatného. Ale zároveň se od ní musím distancovat. Nejsem závislý jen na uznání druhých. Žiji přece kvůli něčemu jinému!
Člověk by si nejprve měl položit otázku, jestli to nějakým svým jednáním nevyprovokoval. Když však u sebe nenajde žádný důvod, měl by přestat hledat vinu u sebe. V dalším kroku by se mohl pokusit nějak si chování těch druhých zařadit: Co proti mně mají? Čeho chtějí svou taktikou dosáhnout? Nepřenášejí na mě své problémy? Nenastavil jsem zrcadlo jejich slabinám? Neberu jim svým jednáním jistotu? Nechtějí si do svého uzavřeného kolektivu pustit nikoho nového? Nebo snad něco skrývají?
Podle tohoto zařazení je třeba následně zareagovat. Proti zatěžujícím vztahům je třeba vědomě se vymezit a distancovat se od nich. Čím méně na ně budeme reagovat, tím méně moci nad námi získají. Přesto se ale může stát, že zvolená strategie nebude účinná. Pak je třeba vyvodit z toho důsledky a v nejnutnějším případě si začít hledat novou práci. Důležité je jediné: vyjít z celé situace s rovnou páteří, ne jako poražený.
***
Se svolením zpracováno podle knihy: Pracovat i žít, kterou vydalo Karmelitánské nakladatelství Kostelní Vydří
***
Několik kapitol z této knihy naleznete zde
14. 8. 2010 , Anselm Grün
Mobbing
Autor: Anselm Grün
Související texty k tématu:
Organizace času a práce
- Práce - smysl, význam a organizace Ani mohutné pilíře nebudou mít smysl, když most na nich spočívající nepovede k žádnému břehu, k žádnému cíli.
- Bez časového řádu v nás narůstá stres a nespokojenost S rozvojem techniky jsme se odpoutali od přirozeného řádu přírody.
- Dá se život plánovat? Videoseriál "Víra do kapsy" Má si křesťan život plánovat nebo má jen čekat na Boží volání? Jak skloubit dar času a svobodné volby?
- Dělat co je v našich silách, nestačí Do dřevařské firmy přišel muž žádat o práci. Nabídli mu dobrý plat a lepší podmínky než jinde. Prvního dne se přihlásil u mistra. Ten mu dal sekeru a přidělil mu kus lesa...
- Jak dobře zacházet s časem Promarněný čas s sebou přináší pocit prázdnoty. Existuje jedna osvědčená a moudrá pomůcka pro ime management...
- Jak hospodařit s časem v napětí a shonu života Jak ovládat a zastavovat čas
- Je prospěšné respektovat svůj vnitřní rytmus Dnes často pracujeme přespříliš a jsme pak vyhořelí. Nemáme míru mezi aktivitou a klidem. Naopak mít svůj určitý rytmus je prospěšné. I příroda má svůj rytmus a každý člověk…
- Kdo se modlí, nemarní čas Modlitba je mocnou vnitřní vzpruhou, která nás přivádí k tomu, abychom svému jednání dali správný směr.
- Pracuj kousek po kousku Při pohledu na množství práce nás mnohdy už dopředu opouštějí síly
- Rovnováha mezi prací a soukromým životem Své povolání dokážeme plně uskutečnit pouze tehdy, když se v něm sami beze zbytku nevydáme
- Zabírají nám životní prostor nedůležité věci? Jednoho dne přisel do třídy učitel filozofie. Když se studenti usadili, vzal ze šuplíku nádobu a naplnil ji až po okraj kameny.
- Zachová-li člověk řád, nedostane se do zmatků Jak organizovat čas, práci a život
- Zdrojem workholismu je absence ideje neboli cíle Marné je časně vstávat, dlouho vysedávat u práce, jíst chléb námahy (Žl 127, 1-2)
Láska, vztahy, přátelství:
- Každý (z nás) potřebuje lidi, kteří se k němu dobře chovají... Jako lidé máme mnohé potřeby. Potřebujme stravu, oblečení, někdy i léky. A nejvíc potřebujeme lidi. Ale ještě více potřebujeme lidi, kteří se k nám prostě dobře chovají, kteří nás mají rádi...
- Pokud hledám pokoj a štěstí nejdříve v Bohu, jsem svobodnější vůči ostatním lidem ... aniž bych jim zazlíval, že neodpovídají mým očekáváním.
- Přátelé nejsou dokonalí lidé Přítel není v žádném případě nějaký ideál. Aleksander Fredro žertem podotýká: "Přátele milujeme kvůli jejich nedostatkům, protože rádi objevíme u druhého nějakou tu chybičku."
- Některé překážky zdravého přátelství Přátelství je požehnáním pro život každého člověka. Pro věřící je to zároveň jeden ze způsobů, kterými Bůh dává najevo, že on sám je naším přítelem.
- Další texty k tématu láska, vztahy, přátelství