Část dovolené jsem letos strávil se svou rodinou v Krkonoších. Ti z Vás, milí čtenáři, kteří rádi brouzdáte po horách a zdoláváte jejich hřebeny, výšiny, nížiny a zákoutí, jistě znáte onen pocit, když se maličký člověk ocitne v lůně horské přírody.
Je to pocit úžasu nad krásou a velikostí přírody, pocit úžasu nad uměleckým dílem umístěným pod širým nebem, pocit úžasu nad skvělým záměrem a projektem Tvůrce. Je to pocit, který mnohdy dává zapomenout na všechny životní těžkosti i starosti a umožňuje načerpat nových (nejen duševních) sil pro každodenní všední život.
Můj pobyt v Krkonoších ale nebyl jen vznášením se v nadmořských výšinách a ve výšinách ducha. Zažíval jsem i chvíle poněkud skličující a srážející. O co šlo?
Šlo o smutný pohled na některé necitlivé stopy lidské činnosti, která vedla k „zvelebení“ a využití přírody: pohled na všudypřítomné mrtvé stromy, jejichž uschlé kmeny ční k nebesům, pohled na necitlivé stavby, které (mnohdy již opuštěné) straší kolemjdoucí turisty, pohled na některé výletníky, kteří svým sebestředným jednáním ztěžují ostatním prožívání radosti z přebývání v přírodě. A v neposledku šlo někdy i o smutný pohled do mého vlastního nitra. Protože jak v jedné své písni zpíval Vysockij: „pokud chceš poznat přítele, vezmi ho do hor“, parafrázováno: „pokud chceš poznat sám sebe, vydej se do hor s druhými“… Člověk totiž při vyčerpávajícím pohybu po nevypočitatelných horách odkládá mnohou přítěž, kterou s sebou vláčí. A tou přítěží jsou mimo jiné i naše lidské masky. Mnohdy se tak díky únavě a vypětí ocitáme demaskováni a nazí. Demaskováni před druhými, demaskováni sami před sebou, demaskováni před Bohem. Bez masky jednáme tak, jací v srdci skutečně jsme, nebo alespoň podle toho k čemu máme sklony, s čím máme potíže.
Tato všechna zjištění ale nemusí skličující zůstat, pokud je uchopíme za správný konec!
Je právě září. Začátek školního roku. Je to moment, ve kterém nejen děti, ale i většina z nás dospělých nově pohlíží do budoucna a plánuje. Plánujeme čas, práci i síly a rozmýšlíme jaké dát svým povinnostem a záměrům místo.
Z pohledu víry jde v prvé řadě o to, abychom si byli stále vědomi toho, že „jsme spolupracovníci na Božím díle“ (1 Kor 3:9) a na vlastní pěst se nepouštěli do práce v zaměstnání, práce v politice, práce ve vztazích, práce v rodině, ani do práce na sobě samých. Ježíš Kristus, vtělený Syn Boží, totiž chce jít po všech cestách života s námi a nabízí nám svou inspiraci i sílu! Pokud se na cestu budeme vždy nově vydávat s ním, nebudeme muset s obavami a smutkem pohlížet do zákoutí přírody a do zákoutí našich vlastních srdcí.
***
(Psáno pro Zpravodaj AP, IX/03)
1. 9. 2009 , IMA
Nejen povznášející pocity
Autor: IMA
Související texty k tématu:
Příroda
- "Zeptej se dobytka, poučí tě, nebeského ptactva, ono ti to poví, mořské ryby vyprávět ti budou"...
- Astronaut J. B. Irwin: čemu mě naučil let na Měsíc To, že chodil Ježíš Kristus po zemi, znamená pro mne nekonečně víc než to, že člověk chodil po Měsíci.
- Boží láska je jako slunce, které nás zahřívá a proniká tělem Když si sednu na slunce, vím, že mě zcela zahaluje hřejivá láska Boží.
- Bůh sám je původcem krásy Z velikosti a krásy tvorstva lze poznat stvořitele…
- Další texty k tématu příroda, stvoření
Organizace času a práce
- Práce - smysl, význam a organizace Ani mohutné pilíře nebudou mít smysl, když most na nich spočívající nepovede k žádnému břehu, k žádnému cíli.
- Bez časového řádu v nás narůstá stres a nespokojenost S rozvojem techniky jsme se odpoutali od přirozeného řádu přírody.
- Dá se život plánovat? Videoseriál "Víra do kapsy" Má si křesťan život plánovat nebo má jen čekat na Boží volání? Jak skloubit dar času a svobodné volby?
- Dělat co je v našich silách, nestačí Do dřevařské firmy přišel muž žádat o práci. Nabídli mu dobrý plat a lepší podmínky než jinde. Prvního dne se přihlásil u mistra. Ten mu dal sekeru a přidělil mu kus lesa...
- Jak dobře zacházet s časem Promarněný čas s sebou přináší pocit prázdnoty. Existuje jedna osvědčená a moudrá pomůcka pro ime management...
- Jak hospodařit s časem v napětí a shonu života Jak ovládat a zastavovat čas
- Je prospěšné respektovat svůj vnitřní rytmus Dnes často pracujeme přespříliš a jsme pak vyhořelí. Nemáme míru mezi aktivitou a klidem. Naopak mít svůj určitý rytmus je prospěšné. I příroda má svůj rytmus a každý člověk…
- Kdo se modlí, nemarní čas Modlitba je mocnou vnitřní vzpruhou, která nás přivádí k tomu, abychom svému jednání dali správný směr.
- Pracuj kousek po kousku Při pohledu na množství práce nás mnohdy už dopředu opouštějí síly
- Rovnováha mezi prací a soukromým životem Své povolání dokážeme plně uskutečnit pouze tehdy, když se v něm sami beze zbytku nevydáme
- Zabírají nám životní prostor nedůležité věci? Jednoho dne přisel do třídy učitel filozofie. Když se studenti usadili, vzal ze šuplíku nádobu a naplnil ji až po okraj kameny.
- Zachová-li člověk řád, nedostane se do zmatků Jak organizovat čas, práci a život
- Zdrojem workholismu je absence ideje neboli cíle Marné je časně vstávat, dlouho vysedávat u práce, jíst chléb námahy (Žl 127, 1-2)