Karel Fořt - neboli ´otec Karel´ z RFE

On-line rozhovor s P. Karlem Fořtem, který proběhl ve čtvrtek 4.12.2008.

Mons. Karel Fořt se narodil 8. 11. 1921 v rodině četnického důstojníka v Rožmitále pod Třemšínem. Byl skautským vůdcem, za což byl roku 1940 zatčen gestapem a vězněn. Poté se rozhodl pro kněžskou dráhu. Vysvěcen byl několik měsíců po komunistickém puči roku 1948. Jako kněz působil ve Vimperku, odkud spravoval řadu šumavských farností. Pastoračně se staral i o dosud neodsunuté sudetské Němce. Když kolem něj začal komunistický režim stahovat smyčku, utekl roku 1950 na poslední chvíli za hranice a zamířil na misie do Alžírska, kde zažil i nelítostný teroristický "národně osvobozenecký" boj. Odešel tedy do Německa, kde postupně vybudoval celou síť českých center. Sám vedl českou farnost v Mnichově a působil v rádiu Svobodná Evropa, odkud je mezi posluchači známý pod pseudonymem "otec Karel". 27. 10. 2008 obdržel na českobudějovické radnici vyznamenání Za zásluhy a Za statečnost. Před nedávnem vyšla kniha Život voněl člověčinou - Karel Fořt v rozhovoru s Janem Paulasem, kterou vydalo Karmelitánské nakladatelství. Několik kapitol z této knihy naleznete zde.

Vlídný hlas P. Fořta znají posluchači Radia Svobodná Evropa, které v době komunistické totality vysílalo z Německa do Československa. Otec Karel má za sebou napínavý a plodný život exulanta, který musel obstát v mnoha nových a nepředvídaných situacích a režimech. Na základě svých protikladných zkušeností dokáže nabízet neotřelé pohledy na víru a církev.

"Stáří dává člověku více volného času, aby se mohl životem hlouběji zabývat a formulovat své zkušenosti. I já se proto snažím sdělovat a nabízet své životní zkušenosti a zážitky. Jako podtitul pro tento rozhovor bych nejraději zvolil latinskou parafrázi Caesarova výroku ´veni, vidi, vici´ (přišel jsem, viděl jsem, zvítězil jsem). Zněla by ´veni, vivi, vidi´ – (přišel jsem, žil jsem, viděl jsem)."
Rozhovor s P. Karlem Fořtem proběhne ve čtvrtek 4. 12. v 11:00. Otázky můžete klást ale již nyní.

 


Redakce www.vira.cz:
Vážený otče Karle, váš život "probíhal zcela jinak, než se dalo čekat", jak píšete ve své knížce rozhovorů. Váš život byl vlastně neustálou změnou a neustálým hledáním nových nestandardních řešení a cest. Jakým konkrétním způsobem jste hledal odvahu a jistotu pro své rozhodování a pro svou obsáhlou činnost?
Karel Fořt - neboli ´otec Karel´ z RFE:
Odvaha přišla z nutnosti řešit problém a z ní pak vyplynula nutně i jistota rozhodnutí.(Odpovězeno: 4. 12. 2008 v 11:02)

Redakce www.vira.cz :
Říká se, že "víra zraje krizemi". Jak vy jste ve svém životě konkrétně bojval s krizemi víry, s krizemi smyslu, s krizemi svého poslání a povolání?
Karel Fořt - neboli ´otec Karel´ z RFE:
Každý okamžik našeho života může být "kritický", mít dalekosáhlé následky. Důležité je všechny krize života řešit s pohledem na základní kritické "rozhodnutí", na cíl našeho života.(Odpovězeno: 4. 12. 2008 v 11:03)

Redakce www.vira.cz :
Máte nějaký svůj oblíbený citát z Bible? Jaký a proč?
Karel Fořt - neboli ´otec Karel´ z RFE:
"Nové přikázání dávám vám, abyste se milovali vespolek, jako jsem já miloval vás." Říkám tomu "minievangelium."(Odpovězeno: 4. 12. 2008 v 11:04)

Redakce www.vira.cz :
Co by mohlo být Vaším životním mottem, tzv. červenou nití, která prochází Vaším životem a Vaší službou?
Karel Fořt - neboli ´otec Karel´ z RFE:
To, co jsem právě řekl - "milovat a sloužit" - a co mají i skauti ve svém programu.(Odpovězeno: 4. 12. 2008 v 11:05)

JM:
Milý otče Karle, pozorně a s radostí jsem přečetl Vaši knížku. Mám na Vás v té souvislosti několik otázek : 1/ Ve své knížce neuvádíte přesně místo, kde jste v roce 1950 přecházel hranici. Dle Vašich náznaků šlo patrně o okolí Bučiny – na Knížecích Pláních… Je to tak? 2/ Co dělali a dělají Vaši sourozenci? Jak v době komunistické nadvlády snášeli Váš pobyt na Západě? 2/ Jak se Vaše maminka stavěla k Vašemu kněžskému poslání v exilu? Děkuji Vám za svědectví Vašeho života a za Vaši službu a přeji vše dobré od Boha.
Karel Fořt - neboli ´otec Karel´ z RFE:
1/ Trefil jste to zcela přesně. 2/ Sestra učitelka musela opustit školu, druhá sestra byla od telefonní linky přeřazena k jiné službě, bratr byl z kanceláře vyloučen k manuální práci. Hitler tomu říkal "Sippenhaft" - pomsta na celé rodině.(Odpovězeno: 4. 12. 2008 v 11:06)

Romana:
Otce Karle,zil jste delsi dobu v Nemecku,ja zde ziji jiz 17.let a nemohu si na tzv. "nemeckou" povahu porad zvyknout. Jak jste to snasel a zvykl si Vy?Urcite jste take vnimal ve vsem rozdily?Musim rict,ze i v kostele zde je to zcela jine,takove spise jen tradicni,nez u nas v CR.Bydlim u Stuttgartu.Dekuju za odpoved. Romana
Karel Fořt - neboli ´otec Karel´ z RFE:
Církev v Německu neprošla stejnou zkouškou jako v naší vlasti. Hitler vládl jen 12 let, komunisté 40! Já žil v Německu jen v české církvi. Německá církev nám byla ohleduplnou hostitelkou.(Odpovězeno: 4. 12. 2008 v 11:09)

Dalibor Jan:
P.Fořte, setkal jste se po návratu z emigrace ještě s někým z rodiny (otec, matka,sourozenci) ? Jaké to bylo ?
Karel Fořt - neboli ´otec Karel´ z RFE:
Rodiče už byli mrtví, mohli mě ale ještě navštívit po 15 letech. Se sourozenci a jejich rodinami jsem se musel ale pomalu sžívat. Ale povedlo se to. Jsem jim vděčen, že dosloužili našim rodičům k smrti.(Odpovězeno: 4. 12. 2008 v 11:11)

Anna Macková:
Ráda bych Vás pozdravila a poděkovala za Vaše přátelství s mojí maminkou Annou Řídkou, roz. Peckovou. Doma jsem o Vás často slýchala. Mám radost, že Vás mohu alespoň takto pozdravit.
Karel Fořt - neboli ´otec Karel´ z RFE:
Byla-li to ona, pak si velmi dobře vzpomínám na naše náhodné setkání ve vlaku v Německu. Seznámila mě s pohnutými osudy mně tak drahého profesora Dominika Pecky. Také Vás srdečně zdravím!(Odpovězeno: 4. 12. 2008 v 11:13)

Lucka:
Za několik dní bude svátek sv. Mikuláše. Má pro Vás jeho svátek nějaký zvláštní význam?
Karel Fořt - neboli ´otec Karel´ z RFE:
Přirozeně vzpomínky z dětství. Je to vzácný světec a hraje i dnes významnou roli v životě dětí. Je také patronem českobudějovické katedrály, kde jsem byl před 60 lety vysvěcen na kněze.(Odpovězeno: 4. 12. 2008 v 11:14)

Jiří:
Jedním dechem jsem přečetl jsem vaší knížku rozhovorů "Život voněl člověčinou ". Moc se mi líbila a velmi mě oslovil váš životaběh. A trochu Vám taky závidím: prožil jste napínavý, zajímavý a plodný život a nyní se můžete se ctí ohlédnout zpět. Já mám život ale před sebou, a s obavami nyní hledím do budoucna (terorismus, životní prostředí, nezaměstanost, smutný stav politiky, nemoci, vrtkavost lidských vztahů atd). Co byste k tomu řekl mně? Jak já se mám vydat do života? Čeho se mám držet, abych se jako vy za takových čtyřicet let mohl ohlídnout zpátky jako vy... Vždyť jistě ne každý z Vašeho okolí prožil plodný život jako vy – mnoho lidí komunistický režim a život vůbec nepěkně semlel …
Karel Fořt - neboli ´otec Karel´ z RFE:
Je možné, že století 20., ve kterém jsem já žil, bylo zvláště kruté. Ale století minulá nebyla o moc lepší a, žel Bohu, nebudou ani ta budoucí. Pán Ježíš nám žádný ráj na zemi nesliboval. Naše osudy, a i Váš, jsou v rukou milujícího Otce. A proto "Za každou chvíli života, jež dala mi tvá dobrota, za každý žití okamžik, měj, Pane můj, upřímný dík." (melodie Utíkej, Káčo...)(Odpovězeno: 4. 12. 2008 v 11:15)

:
Dobrý den, několikrát ve své knížce mluvíte o Donu Boskovi a saleziánech. Byl jste s nimi nejak v kontaktu?
Karel Fořt - neboli ´otec Karel´ z RFE:
Pro nás, skautské vedoucí, byl přirozeně velkým vzorem a jeho kněžský život i ideálem našeho kněžství. Veliký salesián, kardinál Trochta, byl ústředním duchovním rádcem Junáka. Salesiáni i skauti jsou si velmi blízko.(Odpovězeno: 4. 12. 2008 v 11:18)

Tomáš.V:
Dobrý den ...měl bych na vás jeden dotaz ...je normální, že se každý křesťan zabývá otázkou jestli být knězem nebo manželem? Já bych chtěl být dobrým manželem, ale přemýšlel jsem i o kněžství, ale při pomyšlení na něj mi připadá celý svět smutnější.Je to normální?
Karel Fořt - neboli ´otec Karel´ z RFE:
Tak docela se kněžství a manželství se nevylučují. Naši katoličtí kněží východního obřadu žijí tradičně v manželství. Stejně od evangelických pastorů, kteří se stali katolickými kněžími, se nežádá, aby opustili své rodiny. Jsou ale rozdělení. Jedno nebo druhé tím nutně trpí. O tom mluví už sv. Pavel. Já, když jsem chtěl být knězem, jak jsem jím byl, bych nutně byl špatným manželem a otcem, a to bych nepřál ani své manželce, ani svým dětem. Ať se už ale člověk rozhodl tak či onak, smutný proto být nemusí.(Odpovězeno: 4. 12. 2008 v 11:20)

Lukáš Procházka:
Milý otče Karle, jsem jedním z mnoha vděčných posluchačů RFE z doby, kdy u nás vládla KSČ. Velmi rád vzpomínám na vaše laskavá slova, která pro nás byla znamením naděje, že kousek od nás je svobodný svět a že snad jednou... Děkuji za Vaše nasazení a přeji vám Boží požehnání!
Karel Fořt - neboli ´otec Karel´ z RFE:
Děkuji za Vaše milá slova ocenění a i Vám žehnám!(Odpovězeno: 4. 12. 2008 v 11:26)

Lukáš Procházka:
Jak jste ve svém kněžském životě snášel závazek celibátu?
Karel Fořt - neboli ´otec Karel´ z RFE:
Právě tak, jak jsem řekl výše. Na rodinu jsem neměl čas. Mimoto jsem žil vždy v nějakém kněžském společenství.(Odpovězeno: 4. 12. 2008 v 11:29)

Mária:
Čo by ste poradili mladým ľuďom, ktorí uvažujú o svojom povolaní. Ako majú čeliť pochybnostiam, neistote a strachu? Vďaka.
Karel Fořt - neboli ´otec Karel´ z RFE:
Vybrat si vždy to nejlepší, co mohou vykonat, pak toho nebudou nikdy litovat.(Odpovězeno: 4. 12. 2008 v 11:30)

Radim:
Milý otč Karle, díky za Vaše angažmá (nejen) v RFE. Bůh Vám odplať Vaše nasazení! Moje otázka: Co pro Vás bylo ve Vašem životě nejtěžší?
Karel Fořt - neboli ´otec Karel´ z RFE:
Nejtěžší pro mě bylo asi to milovat bližního jako sebe a ne vždy o trochu méně.(Odpovězeno: 4. 12. 2008 v 11:31)

Radim:
Změnil byste dnes nějaké Vaše životní rozhodnutí?
Karel Fořt - neboli ´otec Karel´ z RFE:
V podrobnostech možná ano, v zásadních věcech za tehdejších okolností asi ne.(Odpovězeno: 4. 12. 2008 v 11:32)

Petr Pekař:
Je to asi 22let, bylo mně 16, seděl jsem ve svém pokoji a ladil na starém rádiu vysílání Svobodné Evropy. Matně si vzpomínám na "chraplavé" vyprávění o samařské ženě. Tuto chvíli považuji za jednu z Boží setby do mého života, jednalo se snad o první příležitost slyšet Boží slovo. Později jsem se stal křesťanem. Otče Karle, byl jste to Vy kdo tehdy hovořil? Děkuji za Vaší službu. Petr Pekař
Karel Fořt - neboli ´otec Karel´ z RFE:
Bylo-li to před 22 lety, byl jsem to asi já. Těší mě, že těch 44 let náboženského vysílání RFE bylo k něčemu dobré. Těší mě a vydržte!(Odpovězeno: 4. 12. 2008 v 11:33)

Pochybovač:
Proč dnes věřit v boha ?!?
Karel Fořt - neboli ´otec Karel´ z RFE:
Protože je to asi to nejmoudřejší, zkušeností našich předků osvědčené. Vědecká odpověď neexistuje - "Náký neco bejt muší," jak to říkali strýcové v hospodě, když komentovali ateistické školení.(Odpovězeno: 4. 12. 2008 v 11:35)

Jura:
Byly to doby zlé, když lidé ze své vlasti museli utíkat, jiní tu pak za dráty museli zůstávat. Řekněte, co bylo pro exulanty nejtěžší?
Karel Fořt - neboli ´otec Karel´ z RFE:
Právě ten exil - cizina a téměř žádná naděje na brzký návrat. Ten přišel až po 40 letech nečekaně - Bohu díky!(Odpovězeno: 4. 12. 2008 v 11:37)

:
V čem si myslíte, že je podstata nepřijatelnosti komunismu?
Karel Fořt - neboli ´otec Karel´ z RFE:
Ne jeho cíl - sociální spravedlnost, mír, rovnost všech lidí - to jsou cíle hluboce křesťanské. Ale jeho metoda třídního boje pod vedením jakési neomylné strany - fyzická likvidace tzv. třídního nepřítele, kdy cíl světí všechny prostředky, i ty nejnemravnější. Tisíce poprav, miliony mrtvých, teror jako program, krev na jejich rukou.(Odpovězeno: 4. 12. 2008 v 11:39)

LK:
Dobrý den, jak si myslíte, že lze vyjádřit současným nevěřícím lidem základní poselství křesťanství - jim srozumitelnou řečí? Připadne mi, že to formulovat moc neumíme... Děkuji Vám za vše, co jste vykonal a přeji Vám na další cestě životem Boží doprovázení!
Karel Fořt - neboli ´otec Karel´ z RFE:
Žádný kouzelný proutek pro to neexistuje. Ale rada starého rabína, o kterém mluví i kardinál Ratzinger ve svém "Úvodu do křesťanství", a kterou opakuje i náš Pán Ježíš: "Milovat Boha nade všechno a bližního jako sebe."(Odpovězeno: 4. 12. 2008 v 11:47)

Lukáš:
Dobrý den, prý se zabýváte historií, konkrétně sv. Radimem. Jsem trochu skeptik - a nenalézám nějaký význam pro nás dnes. Proč by to pro nás mělo být důležité?
Karel Fořt - neboli ´otec Karel´ z RFE:
Sv. Radima přirozeně znám, jeho jméno má i náš P. Radim Valík, OSB z Břevnova, nevím ale, že bych se jím nějak zvláště zabýval. Myslíte možná sv. Gorazda. K tomu bych měl opravdu co říci, ale na to se zatím neptáte.(Odpovězeno: 4. 12. 2008 v 11:50)

Josef Hurt:
Jak změnit nasměrování církve, působení kněží směrem k otevřenosti, evangelizaci? Naše české církevní prostředí nechce přijmout, že žijeme v misijním prostředí a argumentuje se často církevně právním popisem misii, které neplatí pro území ČR. Ve Francii vytvořili kdysi dávno Mission de France, je tam inspirace pro nás v ČR?
Karel Fořt - neboli ´otec Karel´ z RFE:
Francii jako "zemi misií" objevili už před 100 lety po radikální sekularizaci (1905) a reagovali různým způsobem včetně sympatického hnutí "kněží dělníků". My si tuto situaci církve uvědomujeme až nyní, po 40 letech ateistické diktatury. My, žel Bohu, nemáme ani ty kněze, kteří by šli do továren. Bylo jich tam ostatně dost za totality. Nadějí naší evangelizace jsou laici (laici v akci), ale k tomu je třeba je vychovat.(Odpovězeno: 4. 12. 2008 v 11:54)

Jana R.:
Velice mne oslovil úryvek "nelaskavá tvář církve"- myslím, že by se k tomu mohlo ještě dodat, jak škodlivé může být neustálé překládání kněží, což bývá u nás více než jen "nelaskavé" k nim i farníkům. Můžete mi k tomu něco říci?
Karel Fořt - neboli ´otec Karel´ z RFE:
Nelaskavou tváří jsem myslel spíše nepřívětivou tvář našich některých tradičních komunit uzavřených v kostelích a sloužících mše až do posledního katolíka. Kostely třeba otevřít, aby do nich mohli naši tzv. nevěřící spoluobčané alespoň nahlédnout a podívat se, co to tam vlastně "čarujeme". Měli bychom je vítat u vchodu přinejmenším o půlnočních. Co se toho překládání týče, je to smutné, to stálé "administrování", ale našim otcům biskupům, kteří vytloukají klín klínem a záplatují díry, žel Bohu, zatím nic jiného nezbývá. Přirozeně by bylo krásné, kdyby kněz, který dítě pokřtil, ho také mohl provázet ke křesťanské dospělosti.(Odpovězeno: 4. 12. 2008 v 12:04)

redakce vira.cz:
Vážený otče, děkujeme vám za váš čas věnovaný tomuto rozhovoru i za svědectví Vašeho života. Přejeme vám do vaší další cesty životem vše dobré!
Karel Fořt - neboli ´otec Karel´ z RFE:
Těší mě Váš zájem a i na Vaši cestu životem a pro Vaši činnost Vám žehnám!(Odpovězeno: 4. 12. 2008 v 12:14)