Sekce: Knihovna
Vnitřek betlémské jeskyně dříve a dnes
z knihy Po stopách Ježíšových , vydal(o): Karmelitánské nakladatelství
Vnitřek jeskyně má patinu staletí. Rozmanitými formami uctívání a lásky střeží toto místo tajemství Ježíšova narození.
Nehledě na několik výklenků má samotná jeskyně zhruba obdélníkový tvar o délce asi 12 m a průměrné šířce dobré 3 m. Přístup k jeskyni vede dolů po dvou schodištích po obou stranách chóru. Na východním konci jeskyně je mezi oběma schodišti vytesán ve skále výklenek, v němž stojí oltář. Na stěně apsidy jsou ještě patrné stopy středověké mozaiky zobrazující Ježíšovo narození.
Jeskyně vytesaná do měkkého vápence byla původně přístupná z rovného terénu. Při stavbě chrámu (stavbu započal císař Konstantin r. 326) byla jeskyně přeměněna v kryptu a strop nahradila zděná klenba.
/.../ Asi 30 let poté, co Palestinu dobyli Arabové, cestoval galský biskup Arkulf z Périgueux po Orientu a dlel devět měsíců v Jeruzalémě. Na zpáteční cestě jej bouře zahnala do Skotska. Tam sepsal zprávu o jeho pouti (r. 670) opat Jonášova kláštera a Arkulf ji ilustroval drobnými náčrtky. Jeho zpráva ukazuje, že tehdejší vybavení jeskyně se v podstatě uchovalo až dodnes: "Na samém východním konci města je jakási přirozená polojeskyně. Její vnitřní část úplně vzadu se nazývá Jesle Páně, kam Ježíšova matka položila novorozeného chlapce. Jiné místo v sousedství zmíněných jeslí, blíž u vchodu, je podle tradice patrně vlastním místem Ježíšova narození. Jeskyně s jeslemi Páně je uvnitř na počest Spasitele celá vyzdobena vzácným mramorem".
Nádheru jeskyně velebí ještě r. 1666 francouzský lékař G. Bremond z Marseille: "Podlaha je z nejkrásnějšího mramoru, zdi jsou obloženy až do výše šesti stop a zbytek jakož i klenba jsou vyzdobeny mozaikou, která je však nyní celá začouzena kouřem."
Při požáru v roce 1869 byla výzdoba klenby zničena. Dnes zahalují stěny pestré závěsy. Četné zavěšené lampy, osvětlující prostor bez oken, dodávají jeskyni starobylý lesk. Pod oltářem je v bílé mramorové podlaze zasazena stříbrná hvězda s nápisem: "Hic de Virgine Maria Jesus Christus natus est" (Tady se z Panny Marie narodil Ježíš Kristus) /.../
Ostatní kapitoly z této knihy na tomto webu:
- Chlév - nouzové řešení
- Betlém - město Davidovo
- Badatel Órigénes
- Jeronýmovo svědectví o Jeskyni Ježíšova narození
- Velikonoční večeře a zrada mistra
- Cesta na popraviště
- Poprava za městem - na místě nazývaném Golgota, Calvaria, či Lebka...
- Boj o druhou hradbu
- Stavba chrámu Božího hrobu
Autor: Gerhard Kroll
(Související) texty k tématu:
Vánoce / na webu vira.cz / na webu pastorace.cz / na webu deti.vira.cz