Vánoce se svými nároky
přinášejí i frustraci
Vánoce se svými obrovskými nároky přinášejí frustraci všem, kteří mají na starost uspořádání jejich oslav: tedy především dospělým a rodičům. Dohodnout se, jak budeme Vánoce slavit, může být velkým problémem. Nejenže neexistuje objektivní pohled na to, co je správná oslava, ale především právě kolem Vánoc máme často své jedinečné niterné představy, které bychom rádi naplnili. Zde může být veliký rozdíl, jak mezi jednotlivými rodinami, tak mezi muži a ženami.
Vánoční stres – skutečnost
Skutečnost je neúprosná: nejen podle statistik, ale i podle klinické zkušenosti, vánoční stres existuje a pro někoho může být neunesitelnou zátěží. Kolem Vánoc přibývá např. depresivních problémů se všemi nebezpečími, které k nim patří.
Jak se kolem Vánoc vypořádat
se zvýšenou nervozitou, konflikty a hádkami?
Především je třeba vědět, že doba, kterou považujeme za dětsky pohádkovou, je nabitá různými složitými úkoly, které se netýkají jenom nás osobně. Každý, koho potkáváme, má před sebou stejný úkol - připravit hezké Vánoce. Pokud se těchto lidí sejde 10 milionů v republice, je zřejmé, že musí docházet i ke konfliktům. Prvním a základním krokem je tedy uvědomit si, že jsme na tom všichni stejně a že tak, jak jsem já uspěchaný a možná nervózní, tak prožívají předvánoční stres i všichni ostatní.
Jak slavit rodinné svátky v rodině,
kde jsou vztahy pod bodem mrazu?
Úsporně. Jak v oblasti materiální, tak vztahové a emoční. Kdybychom slavili Vánoce s neznámými lidmi, také by naše projevy byly úsporné a přesto bychom takovou vánoční oslavu dokázali uskutečnit. Pokusme se, aby oslava v rodině, jejíž vztahy nejsou dobré, byla úsporně slušná a korektní. Kdybychom se pokoušeli o víc, patrně by vznikl prostor pro naše dávné rozepře.
Když přijde Štědrý den,
jsem k "nesnesení". Co s tím?
Když přijde Štědrý den, jsem k "nesnesení". Vše mi vadí, ještě máme doma 16tiletého syna, chtěla bych pro něho a manžela vytvořit pohodu, opak je pravdou. Po celý rok jsem celkem v pohodě.
Zkuste manželovi a synovi předem říci, že se blíží Vánoce a že budete k "nesnešení". Že to nejspíš patří k vašim Vánocům, že tím nemyslíte nic zlého a že je to pro vás samotnou těžké. To, co se nebojíme pojmenovat, i když se to ve své podstatě nezmění, společně snáze uneseme.
Co je ne/důležité na dárcích...
Dárky jsou jenom zástupným symbolem naší neschopnosti vyjádřit, že máme někoho rádi. Z tohoto pohledu je naprosto jedno, co dostaneme. Důležité je, že se na nás někdo vzpomněl. Pokud se nám dárek líbí, je to k tomu šlehačka na dortu.
Co s pocitem, že nezažíváme „ideál Vánoc“?
Ideálu Vánoc nedostačujeme nikdo. Dokonce mu nedostačují ani výlohy našich obchodních domů. Přesto i pro člověka, jenž o Vánocích neslaví Kristovy narozeniny, jsou tyto svátky výzvou. Možná, že je to jediný čas v roce, kdy jsme, pod negativním pocitem uštvanosti, schopni a ochotni se alespoň na chvíli zamyslet o základních otázkách lidství. Otázky na to, kdo jsme, odkud přicházíme a kam směřujeme, si mnozí z nás kladli v době dospívání. V dospělosti nás tyto důležité otázky napadají alespoň kolem Vánoc.
Co může být přínosem Vánoc
pro člověka dnes?
Pokud o Vánocích neslavíte narozeniny významné bytosti, může být užitečné vzít si tento svátek jako zástupný symbol všech ostatních svátků. Pro někoho to může být slunovrat, pro jiného vietnamský nový rok, ale pro všechny doba, v níž přemýšlíme nad světem a svém postavení v něm. že toto přemýšlení může být sentimentální i depresivní, už asi všichni víme.
Jak by se měly prožívat Vánoce
z křesťanského úhlu pohledu?
Myslím, že my křesťané narozdíl od nevěřících máme zásadní výhodu: víme, co slavíme. I když se nám oslava Vánoc z našeho lidského pohledu nezdaří, víme, že to podstatné je pro nás pro všechny někde za obzorem, ke kterému jdeme.
Jak se z Vánoc nezbláznit?
Pokusit se uvědomit, že v životě jsou důležitější věci než Vánoce.
Redakčně zpracováno podle internetového rozhovoru
"Jak se nezbláznit z Vánoc"
s PhDr. Petrem Goldmannem